Název
NOTOCACTUS RUTILANS Daen. et Krainz f. ŠTORIANUS Paž. nom. inval.
 

Taxon
Notocactus rutilans Daeniker et Krainz f. štorianus Pažout nom. inval., Kaktusy 66, 6: 125, 1966
J.Štor byl pražský kaktusář, který vypěstoval tuto rostlinu a na jehož počest byla pojmenována.

 

Popis
Tělo
liší se od typu zakrslým vzrůstem, kratšími a stěsnanějšími trny a pozdějším kvetením. Již od mládí odspodu odnožuje.
Květy
u květů převládá fialově červená barva okvětních lístků.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
jedná se o rostlinu, která náhodně vyrostla z výsevu semen v kultuře, o jejím výskytu v přírodě není nic známo. Tato rostlina byla rozmnožena a rozšířila se ve sbírkách v bývalém Československu i v zahraničí, kde se udržuje dodnes.

 

Pěstování
N.rutilans f. štorianus se pěstuje roubovaný, protože jeho růst na vlastních kořenech není zcela uspokojivý. Potom ovšem pěstujeme podnož, takže není dosti dobře možné hovořit o nárocích f. štorianus na péči pěstitele. Při dobrém pěstování se vytváří mnoho odnoží, které umožňují šíření (většinou naroubovaných) rostlin do dalších sbírek. Životaschopnější jsou rostliny, vzniklé sprášením N.rutilans f. štorianus a N.rutilans, které je možné úspěšně pěstovat i jako pravokořenné.

 

Poznámky
Notocactus rutilans f. štorianus byl vypěstován v pražském skleníku skupiny přátel okolo kaktusů PAPABOLIS. Zasloužil se o to zejména pan Štor, jeden z kaktusářů, po nichž společnost byla pojmenována. Pan Štor koncem padesátých let (pravděpodobně v roce 1959) zjistil ve výsevu semen N.rutilans semenáček, který se výrazně lišil od dalších semenáčů. V růstu značně zaostával za ostatními a bohatě ze spodních areol odnožoval. Když vykvetl, ukázalo se, že i barva květů je odlišná od barvy květů N.rutilans. Pan Pažout poté publikoval popis.
Pro tuto rostlinu by bylo vhodnější označení kultivaru jméno N.rutilans cv."Štor", protože se jedná o kulturní rostlinu, která nepochází z přírody. Nebyl uložen herbářový doklad jako holotyp - v popisu je poznámka, že holotyp je chován ve sbírce společnosti PAPABOLIS. Sbírka, a jistě ani původní rostlina f.štorianus, již neexistuje. Je zjevné, že se v tomto případě jednalo o náhodného mutanta.
Se získáním semen N.rutilans f. štorianus byly spojeny pokusy, m.j. i jeho sprášením s N.rutilans. Pokusy byly úspěšné, získaná semena byla klíčivá a semenáčky dobře rostou a všeobecně vykazují znaky matečních rostlin. Obdobnou rostlinu jako N.rutilans f. štorianus náhodně získal z výsevu nedávno také Z.Vrabec, možná se jedná o identickou rostlinu. Prozatím mu však ještě nekvetla.

 

Literatura
Horyna J., N.rutilans forma štorianus, Kaktusy 69, 5: 93-94, 1969
Pažout F., Fiedler M., Kakteen en miniature - Zwei Miniaturkakteen, Kakt. und and. Sukk., 19: 234, 1968
Reichel W., Bemerkungen zu Notocactus rutilans Daen. et Krainz f. storianus PAZOUT, Kakteen Sukkulenten, 16: 59-60, 1981
Schütz B., Notocactus rutilans forma štorianus Pažout, Kaktusy 75, 11: 87-88, 1975
Stuchlík S., Einige Bemerkungen zu Notocactus rutilans f. storianus, Internoto, 5: 136-137, 1984
Vrabec Z., Něco o Notocactus rutilans Daeniker & Krainz f. storianus Pažout, Minimus, 1998

 

Autoři
Text: S.Stuchlík.
Foto: V.Jiránek ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a osm