Název
NOTOCACTUS HERTERI (Werd.) Werd., Buin. et Kreuzinger f. PSEUDOHERTERI (Buin.) Herm
 

Taxon
Notocactus herteri (Werdermann) Werdermann, Buining et Kreuzinger f. pseudoherteri (Buining) Herm, Internoto, 10: 35-39, 1989
Notocactus pseudoherteri Buin., Nat. Cact. Succ. Journ., 26: 2-3, 1971
Jméno formy znamená "nepravý herteri". K tomuto názoru vedla zřejmě autora skutečnost, že bez květu je forma od tohoto druhu k nerozeznání.

 

Popis
Tělo
stonek ploše kulovitý, až 200 mm široký a 120 mm vysoký, s prohloubeným temenem, na temeni bez trnů; kořeny vláknité. Žeber asi 26, na bázi 20-25 mm široká, rozdělena v bradovité hrboly; areoly 6-8 mm dlouhé, 5-6 mm široké, zpočátku s bělavou vlnou, brzy holé. Okrajových trnů asi 14, zpočátku tmavohnědé, později šedé, až 23 mm dlouhé, víceméně k tělu přilehlé, většinou dolů směřující; 4 středové trny do kříže, poněkud silnější než okrajové, až 30 mm dlouhé.
Květy
až 50 mm dlouhé a 50-60 mm široké; okvětní lístky bledě žluté, s široce kopinatou špicí, 30 mm dlouhé a 6 mm široké; tyčinky rozděleny do dvou řad, asi 10 mm dlouhé, prašníky oválné, žluté; čnělka asi 26 mm dlouhá (včetně blizny) a 2 mm široká; bliznových laloků 12, purpurových, 3-4 mm dlouhých.
Plod
zpočátku měkký, červený, až 17 mm široký, s bílou až nahnědlou vlnou a hnědými štětinovitými trny.
Semena
1,3 mm dlouhá a 1 mm široká; testa černá, jemně zrnitá, matně lesklá; oblast hila plochá, bílá.

 

Variety
Forma pseudoherteri je jediným vnitrodruhovým taxonem druhu Notocactus herteri.

 

Výskyt
naleziště typu:
HU 342 jsou východní svahy Cuchilla Negra, jihozápadně od dvojměsta Livramento-Rivera, Uruguay, poblíž brazilských hranic. Roste zde v trávě, často na skalnatých místech, společně s N.buiningii, N.sellowii a Frailea pumila.

 

Pěstování
Tak jak jsou si podobné obě formy N.herteri tak jsou podobné i jejich nároky na pěstování. Také f.pseudoherteri je snadno pěstovatelná, není choulostivá. Vykvétá rovněž ve vyšším stáří a je cizosprašná. Substrát potřebuje propustný a výživný, umístění vyhovuje slunné. Pravidelná zálivka je potřebná během vegetace, v zimě naopak sucho.

 

Poznámky
Poprvé byl N.herteri f. pseudoherteri nalezen 30.srpna 1968 Horstem a Buiningem. Zpočátku se nálezci domnívali, že se jedná o N.herteri, protože rostliny vypadají bez květů stejně. Květy však přesvědčily Buininga, že se jedná o nový druh a následoval první popis. Kromě žluté barvy květů oproti červené N.herteri má ještě f.pseudoherteri odlišnou velikost semen. Naleziště bylo opětovně hledáno, ale dlouho bezvýsledně. Teprve za dvacet let se na něj dostali spíše náhodou M.G.Hamester, K.Herm a W.Üebelmann. Zjistili, že zde rostou společně červeně i žlutě kvetoucí rostliny (ty dostaly polní číslo:
HU 1086).
K.Herm přeřadil do té doby samostatný N.pseudoherteri k N.Herteri jako jeho formu.
Po objevu prvních rostlin N.herteri f.pseudoherteri byly do Evropy dovezeny čtyři rostliny, které se dostaly k různým pěstitelům. Protože je forma pseudoherteri cizosprašná, byla semena často získávána křížením s jinými notokaktusy a pod jménem N.herteri f.pseudoherteri byly šířeny hybridy.
N.herteri f. pseudoherteri sbírali také K.H.Prestlé (
PR 237) a F.Stockinger (
FS 63).

 

Literatura
Mace T., Notocactus, p. 55-56, 1975
Schäfer G., Die Gattung Notocactus, Kakteen Sukkulenten, 14: 78-79, 1979
Stuchlík S., Rod Notocactus - monografie, p. 62-63, 1993
Vích J., Minimus, 21: 77, 1990

 

Autoři
Text: S.Stuchlík.
Foto: S.Stuchlík, z jehož sbírky pochází vyobrazená importní rostlina HU 1086.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a tri