Název
MAMMILLARIA MUNDTII K. Sch.
 

Taxon
Mammillaria mundtii K.Schumann, Monatsschr. Kakteenkunde, 13: 141, 1903
Neomammillaria mundtii (K.Sch.) Br. et R., The Cactaceae, 4: 112, 1923
Rostlina dostala své jméno na počest sběratele W.Mundta.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, stlačeně kulovitý až kulovitý, asi 50 mm vysoký a široký, temeno oblé, vpadlé. Bradavky pevné kuželovité, 8 mm dlouhé, nemléčící, tmavě zelené; axily holé, areoly kruhovité, asi 1 mm velké. Okrajových trnů 8-13, štětinovité až jehlovité, přímé, hladké, bílé, zřídka s hnědým hrotem, asi 5 mm dlouhé, horní kratší; středové trny 2-4, asi 6 mm dlouhé, jehlovité, přímé, hladké, šedé s hnědým hrotem až úplně černé.
Květy
okolo temene, až 20 mm dlouhé a široké, karmínově červené; vnější okvětní lístky kopinaté, zubovité, hnědavě červené se světlým okrajem; vnitřní okvětní lístky kopinaté, tmavě karmínové se světlým okrajem, až 10 mm dlouhé, 2 mm široké, celokrajné, s krátkým hrotem; čnělka 10 mm dlouhá, bílá nebo růžová, až s 4 bělavě žlutými bliznovými laloky; nitky karmínové, prašníky žluté.
Plody
tence válcovité, až 20 mm dlouhé, 3 mm široké, karmínově červené.
Semena
hnědá, kapkovitá až ledvinovitá, 1 mm velká, hilum malé, hnědé, subbazální.

 

Variety
Žádný taxon pod tímto druhem nebyl popsán. Proměnlivost v přírodě se omezuje více méně jen na rozdíly v délkách a počtech trnů.

 

Výskyt
Naleziště nebylo při popisu druhu udáno. Podle Schmolla roste u La Fosiquin v Querétaru, v Mexiku. Význačný znalec rodu Mammillaria W.Reppenhagen ji nalezl v horách severně od Toluca. Toto naleziště je ve výšce 2600 m, v zeleném údolí, na sopečné hornině, v hustém travním porostu. Roste v jemné černozemi. Rostliny jsou v době sucha plně vystaveny slunci a větru. Populace je zde zcela nedotčená.

 

Pěstování
M.mundtii má předpoklady k tomu, aby se stala stejně rozšířenou a oblíbenou mammilárií, jako je tomu např. u M.rhodantha. Ochotně kvete, dobře roste a na běžné pěstitelské chyby nereaguje. Zimovat při teplotách kolem 10°C.

 

Poznámky
Všichni současní odborníci řadí M.mundtii do sekce Subhydrochylus, do řady Heterochlorae a do okruhu kolem M.rhodantha, M.wiesingeri a M.discolor.

 

Literatura
Craig R.T., The Mammillaria handbook, p. 249, 1945
Hunt D.R., A Review of Mammillaria names, Bradleya, 3: 66, 1985
Pilbeam J., Mammillaria. A collector's guide, p. 99, 1985
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 2: 383, 1992

 

Autoři
Text: R.Dufek.
Foto: S.Stuchlík ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a tri