Název
MAMMILLARIA LLOYDII (Br. et R.) Orcutt
 

Taxon
Mammillaria lloydii (Britton et Rose) Orcutt, Cactography, p. 7, 1926
Neomammillaria lloydii Br. et R., The Cactaceae, 4: 89, 1923
Druh je pojmenován na počest slavného objevitele, F.E.Lloyda.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, stlačeně kulovitý, temeno ploché, vpadlé, zčásti zakryté vlnou a trny. Bradavky tuhé, jehlanovité, 10-12 mm dlouhé, 6-8 mm široké, mléčící, tmavě modrozelené; axily s bílou vločkovitou vlnou; areoly okrouhlé, asi 1 mm široké, v mládí vlnaté. Okrajové trny většinou chybějí nebo jen jako 1-3 štětiny, 1-3 mm dlouhé, bělavé s tmavším hrotem; středové trny 1-4, nejčastěji 3, asi 2-7 mm dlouhé, jehlovité až šídlovité, odstávající, přímé, hladké, hnědé s černým hrotem nebo celé černé.
Květy
vyrůstají ve věnečku kolem temene, široce nálevkovité, asi 14-16 mm dlouhé a široké, bělavé; okvětní lístky kopinaté, zubaté, špičaté, světle hnědé, s průsvitným okrajem; vnitřní okvětní lístky kopinaté, 6-7 mm dlouhé, 2 mm široké, celokrajné, smetanově bílé s málo zřetelným středovým proužkem a s tmavočervenou špičkou; čnělka slabá, asi 10 mm dlouhá, delší než tyčinky, bílá nahoře růžová, bliznové laloky 3-4, asi 1 mm dlouhé, růžové; nitky tyčinek k sobě skloněné, bílé až narůžovělé, prašníky světle žluté.
Plod
hruškovitý, se zbytkem okvětí, 10-15 mm dlouhý, 4-7 mm široký, karmínový, na bázi světlejší.
Semena
světle hnědá, dlouze kapkovitá, 1 mm dlouhá a 0,8 mm široká; testa jamkovaná, hilum slabě ohraničené, subbazální.

 

Variety
Žádné variety či formy nebyly platně popsané. Přirozená variabilita se omezuje na počet a délku trnů, takže krajní formy tohoto taxonu se mohou na první pohled dost od sebe odlišovat.

 

Výskyt
Craig, Mottram i Hunt udávají naleziště ve státě Zacatecas, bez bližšího určení, Reppenhagen ji našel pouze u Ahualulco ve státě San Luis Potosí, nedaleko hranic se státem Zacatecas.

 

Pěstování
M.lloydii dává přednost písčité, propustné půdě. V době vegetačního klidu se zatahuje do země, proto je lépe ji sázet poněkud výše a choulostivý krček obklopit hrubším štěrkem. Se zálivkou začínáme v pozdním jaru a zaléváme do konce září. Přezimujeme zcela na sucho. Snese plné slunce i polostín. Dobrovolně neodnožuje a proto se množí semeny. Květy nejsou samosprašné.

 

Poznámky
Rostlinu prvně nalezl F.E.Lloyd, v roce 1908, ve státě Zacatecas. Typ je uložen v herbáři Smithsonian Institution ve Washingtonu (US 1 821 105). M.lloydii se vzácně vyskytuje mezi hojněji se vyskytujícími M.uncinata, takže ji Hunt pokládá za její rovnotrnou varietu. Byla také dávána do vztahu s M.boelderliana, která se odlišuje zvláště tím, že má zřetelně odlišnou stavbu kořenového systému.
Patří do sekce Mammillaria, do řady Mammillaria a do skupiny kolem M.heyderi.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5: 3140, 1961
Britton N.L. et Rose J.N., The Cactaceae, 4: 89, 1923
Helia Bravo-Hollis, Hernando Sánchez-Mejorada, Las Cactáceas de México, 3: 357, 1991
Hunt D.R., Mammillaria names in current usage, Journ. Mammillaria Soc., 12: 18, 1972
Hunt D.R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, p. 55, 1985
Krainz H., Die Kakteen, C VIIIc, 1. 12, 1966
Lüthy J., Taxonomische Untersuch der Gattung Mammillaria, p. 198, 1980
Pilbeam J., Mammillaria. A collector's guide, p. 82, 1985
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria. Monographie, 2: 623, 1992

 

Autoři
Text: R.Dufek.
Foto: M.Veverka ve sbírce pražského pěstitele Petra Lindnera.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a osm