Název
GYMNOCALYCIUM VATTERI Buin.
 

Taxon
Gymnocalycium vatteri Buining, Succulenta, 5 : 65-67, 1950
Druh byl pojmenován na počest objevitele Ernesto Vattera, sběratele a dobrého znalce lokalit sukulentní flóry severní Argentiny. E.Vatter žije v Buenos Aires a sbírá kaktusy v blízkém i vzdálenějším okolí tohoto města.

 

Popis
Tělo
ploše kulovité, 40 mm vysoké a 90 mm široké, trávově až olivově zelené; žeber 11, u základny 25 mm široká, 10-12 mm vysoká, rozdělená žlábky. Areoly v prohlubeninách na vrcholech hrbolků, 5 mm široké, s tmavší, špinavě šedou vlnou. Na každé areole roste pouze jeden silný trn, výjimečně až 3 či 5, asi 20 mm dlouhý, až 2 mm silný, plochý, v mládí žlutohnědý, kolmo k areole postavený, později se přiklánějící k hrbolkům, u báze a u špice tmavě hnědý, ve stáří šedý, vroubkovaný.
Květ
50 mm dlouhý a 40 mm široký; trubka květní 35 mm dlouhá, olivově zelená, se žlutavě bíle lemovanými šupinami, 5 mm širokými; vnější okvětní lístky lopatkovité, bílé se zeleným proužkem, vnitřní okvětní lístky kopinaté, ostré, bílé; tyčinky světle žluté, čnělka žlutá.
Plod
30 mm dlouhý, 10 mm široký,modře zbarvený, podílně pukající.
Semena
mušluvitého tvaru.

 

Variety
Variety nebyly popsány, i když bylo dovezeno několik velmi odchylných forem. Některé z nich by si snad zasloužily i zařazení na úrovni variet. Pocházejí sice také z přibližně stejné oblasti, odkud bylo popsáno G.vatteri (Sierra Grande), nicméně z jiných, dostatečně izolovaných lokalit. Proto ani v kultuře by nemělo docházet k jejich vzájemnému sprašování. Jedná se o tyto nejvýraznější odchylky:
1. Rostlina s tmavým olivově zeleným tělem a téměř výhradně třemi, jen zcela výjimečně jedním, nebo naopak až pěti trny, velmi proměnlivé síly, délky a typu vyhnutí.
2. Uniformní rostliny s tmavým, do bronzova se zbarvujícím tělem gracilního vzrůstu, téměř vždy pouze s jedním, jen výjimečně až třemi kratšími tenkými trny.
3. Rostliny se světle zelenou pokožkou, "teplého" (nažloutlého) odstínu, se žlutými, silnými, dosti dlouhými 1-3 trny. U jednotrnných jedinců dochází k redukci otrnění ze tří na jeden trn většinou až v pozdním věku.
4. Rostliny se světle popelavě šedou pokožkou a převážně jedním trnem. Tato rostlina je vyobrazena na připojené fotografii.

 

Výskyt
Areál disjunktivní (nesouvislý), lokality jsou rozptýlené v pohoří Sierra Grande, jihozápadně od města Cordoba (severní Argentina). Typová rostlina byla sbírána u osady Nono, v nadmořské výšce 800- 1000 m.

 

Pěstování
Gymnocalycium vatteri je zcela nenáročný, dosti pomalu rostoucí druh.
Vyobrazenou rostlinu ve vlastní sbírce fotografoval autor textu Rudolf Slaba.

 

Poznámky
Druh náleží do Buxbaumovy řady Quehliana. Vykazuje patrnou příbuznost s G.stellatum, to má ovšem menší, do růžova zabarvené květy. Podle Schützova členění dle tvaru semen patří druh do podrodu Trichomosemineum.

 

Literatura
Schütz B., Živa, 4 : 179-180, 1956
Schütz B., Fričiana, 1/6 : 1-7, 1962
Schütz B., Kaktusy 74, 10 : 138-14, 1974
Schütz B., Monografie rodu Gymnocalycium, p. 134-135, 1986

 

Autoři
Vyobrazenou rostlinu ve vlastní sbírce fotografoval autor textu Rudolf Slaba.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a jedna