Název
MAMMILLARIA CHIONOCEPHALA J.A.Purpus
 

Taxon
Mammillaria chionocephala J.A.Purpus, Monatsschr. Kakteenkunde, 16: 41, 1906
Chionocephala znamená "se sněhově bílou hlavou". Jméno má dokumentovat mohutně vyvinutou vlnu na temeni rostliny (z řeckého chión, chionos = sníh a kefalé = hlava).

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý až protažený, jednotlivý, 100 mm vysoký a až 100 mm široký; temeno ploché, kryté trny a vlnou. Bradavky tuhé, čtyřboce jehlanovité, až 10 mm dlouhé, mléčící, tmavě zelené; axily s hojnou bílou vlnou, v jednotlivých letech více či méně bohatou, se štětinami; areoly vpadlé, šikmo dolů skloněné, 2x1 mm velké, v mládí silně vlnaté. Okrajových trnů 20-24, asi 2-6 mm dlouhé, jemně štětinovité, nejdelší bočně směřující, přímé, hladké, nepravidelně paprskující, bílé; středové trny 2-4, asi 5-9 mm dlouhé, jehlovité, přímé nebo mírně k tělu zakřivené, hladké, hnědé až černé, se ztlustlou světle hnědou bází.
Květy
nálevkovité, 13-16 mm dlouhé, 12-14 mm široké, kalně bílé; květní trubka krátká, žlutavě zelená až hnědavá; vnějších okvětních lístků málo, klínovité, celokrajné s drobným hrotem, hnědorůžové s bílým okrajem; vnitřní okvětní lístky podlouhle kopinaté, 7 mm dlouhé, 2 mm široké, celokrajné, s ostrým hrotem, bílé, s nezřetelným hnědavým středovým proužkem; čnělka bílá až růžová, 4-5 bělavě hnědých bliznových laloků; nitky bílé, nahoře narůžovělé, prašníky světle žluté.
Plody
kyjovité s malým zbytkem okvětí, až 15 mm dlouhé a 5 mm široké, červené.
Semena
hnědá, kapkovitého až ledvinovitého tvaru, 1 mm velká, hilum černé, lemované, oválné, bílé, subbazální.

 

Variety
Variety ani formy k tomuto taxonu nebyly popsány. Přirozená variabilita se omezuje jen na nepodstatné rozdíly, např. v počtu a délce trnů.

 

Výskyt
Typové naleziště je v pohoří Sierra de Parras, udávána je i ze států Coahuila a Durango. Reppenhagen nalezl nejhezčí jedince u Peňon Blanco v Durango, ve výšce 2200 m n.m. Rostou zde v širokém údolí mezi skalami, na dně jsou výchozy vápence. Stanoviště jsou otevřená, vystavena větru a polovinu dne slunci.

 

Pěstování
Vyhovuje jí hrubě zrnitá zemina s přídavkem jílu a vápence. Aby vytvořila bohatou vlnu, musí mít plné slunce. Se zálivkou je lépe vyčkat do května, v růstu snese dostatek vody. Množení semeny, neboť nevytváří odnože.

 

Poznámky
M.chionocephala je krásný druh, atraktivní zejména pro svou bohatou bílou vlnu, podobný často sněhové kouli. Blízce příbuzná je i M.ritteriana (Hunt ji pokládá za varietu M.chionocephala).
Hunt ji řadí do sekce Mammillaria, řady Leucocephalae, skupiny M.sempervivi (uvádí i synonymum M.caerulea). Lüthy pak do podrodu Mammillaria, sekce Mammillaria, řady Leucocephalae, skupiny parkinsonii (spolu s M.ritteriana).

 

Literatura
Helia Bravo-Hollis, Hernando Sánchez-Mejorada, Las Cactáceas de Mexico, 3: 275, 1991
Hunt D.R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 1: 124, 1983
Lüthy J., Taxonomische Untersch. der Gattung Mammillaria, p. 189, 1995
Pilbeam J., Mammillaria. A collector's guide, p. 47, 1985
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria. Monographie, 2: 587,1992

 

Autoři
Text: R.Dufek.
Foto S.Stuchlík ve sbírce F.Neumanna.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a sedm