Název
GYMNOCALYCIUM PUNGENS Fleischer nom. inval.
 

Taxon
Gymnocalycium pungens Fleischer nom. inval., Fričiana, 1: 1, 1962
Jméno bylo zvoleno podle nápadných středových trnů "Pungens" (lat.) znamená "pichlavý,
bodající".

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, kulovitý, ve stáří mírně sloupkovitý, 80 mm široký, 100 mm dlouhý, šedozelený, žeber 13, rozdělená příčnými rýhami v hrbolky; areoly na hrbolcích, 5 mm dlouhé, 2 mm široké; okrajové trny 7; středové trny jen vzácně (1-2); všechny trny tenké, dlouhé 40-45 mm, okrajové a středové málo od sebe odlišené, světle šedé s tmavším hrotem, velmi píchavé, téměř kolmo od těla odstávající.
Květy
poupata jasně zelená. Květy z areol poblíž temene, 40 mm dlouhé; semeník 12 mm dlouhý, 6 mm široký, s oblými šupinami; vnější okvětní lístky šedavé, vnitřní porcelánově bílé; prašníky našedlé; blizna se 6 laloky.
Plod
kulovitý, ve zralosti jasně červený.
Semena
kulovitá, hnědá.

 

Variety
Přirozená proměnlivost je omezena jen na počet, barvu a délku trnů. V kultuře je ovšem upřednostňován výběr se žlutými a co nejdelšími trny, čímž může v neinformovaných vznikat dojem určité uniformity tohoto druhu.

 

Výskyt
V prvním popisu není naleziště uvedeno, je zde poznámka: Domovina neznámá.
Předpokládá se, že G.pungens pochází ze severozápadní Argentiny.

 

Pěstování
V rodu Gymnocalycium patří G.pungens k nenáročným rostlinám. Nesnáší prudké slunce, proto volíme umístění na nepříliš slunném místě. Na takovémto stanovišti dobře roste a spolehlivě kvete. Květy vyrůstají nejen z temene, ale také z boku rostliny. Jsou poměrně početné.
Substrát můžeme zvolit výživný, zálivku během vegetace hojnou, v zimě sucho.

 

Poznámky
G.pungens bylo neplatně popsáno brněnským kaktusářem Z.Fleischerem na základě rostlin, pocházejících z kaktusářských kultur B.Valentové z Bratislavy. V poznámkách k prvnímu popisu uvádí autor, že velmi podobné rostliny označoval A.V.Frič jako G.stuckertii, ale že od něho se G.pungens odlišuje světlými, mnohem delšími trny. Patří do podrodu Muscosemineum. V novější době byly rostliny sbírány v přírodě pod jménem G.schickendantzii. G.pungens je považováno za nejistý taxon a je pravděpodobné, že se jedná o formu G.schickendantzii.

 

Literatura
Pilbeam J., Gymnocalycium - A collector's guide, p. 126, 1995
Putnam E.W., A synonymy of the genus Gymnocalycium 1845-1967, p. 17, 1969
Schütz B., Monografie rodu Gymnocalycium, p. 110-111, 1986

 

Autoři
Text a foto: S.Stuchlík, z jehož sbírky také pochází vyobrazená rostlina.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Anonym (2011-08-01 16:34:37)

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a pet