Název
FRAILEA BUENEKERI Abraham
 

Taxon
Frailea buenekeri Abraham, Succulenta, 69: 64-68, 1990
Druh je pojmenován na počest objevitele, kterým byl R.W.Büneker.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, kulovitý, 15-20 mm široký, kořeny řepovité, 30-50 mm dlouhé; pokožka jemně jamkovaně tečkovaná, na slunci červenohnědá, s fialovými půlměsíci pod areolami, temeno hluboce propadlé. Žeber 14-19, asi 1 mm vysoká, 3-4 mm široká, rozdělená na hrboly; areoly 1,5 mm od sebe vzdálené, oválné, porostlé světle žlutou plstí. Okrajové trny přiléhavé, k tělu ohnuté, hřebenovitě až hvězdicovitě uspořádané, bílé, 1-1,5 mm dlouhé, jen 0,2 mm silné, drsné; středový trn chybí.
Květy
25-35 mm dlouhé a stejně tak široké; lůžko květní 7 mm dlouhé, 5 mm široké, vně načervenalé, porostlé hnědou vlnou; květní trubka 7 mm dlouhá, pokrytá šupinami se sklovitou špicí a s hnědou 5-15 mm dlouhou štětinou, delší štětiny jsou na přechodu k okvětním lístkům; vnější okvětní lístky bledě žluté, lopatkovité, až 25 mm dlouhé a 4 mm široké, s více nebo méně zřetelným středním proužkem, na hrotu vroubkované; vnitřní okvětní lístky bledě žluté, až 22 mm dlouhé a 3 mm široké, lopatkovité; báze květu červená; primární tyčinky 8-10 mm dlouhé, sekundární 4 mm dlouhé, nitky slonovinové barvy, prašníky sytě žluté, 1 mm dlouhé, 0,5 mm široké; čnělka 15 mm dlouhá, 1 mm silná; blizna se 7 laloky, 3-4 mm dlouhými, slonovinové barvy.
Plod
červenohnědý, většinou kleistogamický, vysychavý a rozpadající se, asi 10 mm dlouhý, 7 mm široký, porostlý šedou vlnou a 5 mm dlouhými štětinami.
Semena
helmovitá s hřebenem na zadní straně, 1,5-2 mm dlouhá, 1 mm široká, testa červenohnědá až černá, velmi jemně hrbolatá, hilum oválné.

 

Variety
Frailea buenekeri je charakteristická rostlina, která patří do širšího příbuzenstva Frailea phaeodisca, od které se však výrazně liší. Byly nalezeny populace rostlin, které vykazují znaky příbuznosti k jiným skupinám frailejí, např. k Frailea pygmaea (sběr GF 234). Z příbuzenstva této rostliny byla popsána Frailea buenekeri subsp. densispina Hofacker et Herm, o níž se vedou diskuse co se týče správnosti přiřazení k Frailea buenekeri.

 

Výskyt
Frailea buenekeri se vyskytuje východně od Sao Gabriel, Rio Grande do Sul, Brazílie. Rostliny rostou v trhlinách skalnatých ploch, a to jak na plném slunci, tak i částečně v polostínu.

 

Pěstování
Pěstování Frailea buenekeri nevyžaduje žádné speciální pěstební postupy. Stejně jako všechny fraileje dává přednost polostínu. Na jaře a v létě vydatněji zaléváme. Na podzim je vhodnější mlžení a rosení. Substrát dostatečně propustný s mírně kyselou reakcí. Přezimování okolo 10° C, může být tmavé. Množení je bez potíží semeny, kterých je díky částečné kleistogamii (opylení a následné tvorbě semen i bez otevření květu) dostatek. Květy se otevírají v poledne při horkém počasí.

 

Poznámky
Původní stanoviště bylo zcela vysbíráno komerčními "lovci kaktusů", naštěstí o několik kilometrů dále byla objevena lokalita s totožnými rostlinami.

 

Literatura
Abraham W.R., Succulenta, 69: 64-68, 1990
Prestlé K.H., Die Gattung Frailea Br. et R., p. 53-55, 1997

 

Autoři
Text: L.Berka.
Foto: M.Veverka ve sbírce autora textu.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a osm