Název
GYMNOCALYCIUM TILLIANUM Rausch
 

Taxon
Gymnocalycium tillianum Rausch., Kakt. und and. Sukk., 20 : 66, 1970
Druh byl pojmenován na počest rakouského kaktusáře, specialisty na rostliny rodu Gymnocalycium, Hanse Tilla, zahradníka žijícího u jezera Attersee v Rakousku.

 

Popis
Tělo
neodnožující, široce kulovité, mělce kořenící, až 100 mm vysoké, až 150 mm v průměru, modro šedozelené; žeber až 15, rovných, svislých, 15-20 mm širokých, rozdělených příčnými rýhami v 15 až 20 mm dlouhé, hranaté hrbolce. Areoly umístěné na horní polovině hrbolců, asi 8 mm dlouhé, 5 mm široké, plstnaté. Okrajové trny ve třech párech, jeden pár směřuje dolů, paprskovitě rozložené a zahnuté směrem k tělu; středový trn 0-1, odstávající a poněkud vzhůru zahnutý; všechny trny až 30 mm dlouhé, šídlovité, na bázi zesílené, červené až hnědé, později šedé.
Květ
30 mm dlouhý, 25 mm v průměru,trubka květní zelená s růžovými šupinami; Okvětní lístky okrouhlé, tmavočervené, jícen a tyčinky karmínově červené; 8-9 ramenná blizna i čnělka oranžově žlutá.
Plod
široce kulovitý, zelenohnědý, se světlejšími šupinami.
Semeno
až 1 mm dlouhé, s jemně bradavčitou hnědou testou a velkým, ztluštělým bílým hilovým valem tvaru prstence.

 

Variety
Variety popsány nebyly. Druh je variabilní především v délce otrnění.

 

Výskyt
Argentina, Sierra Ambato, v nadmořské výšce 2600-3500 m.

 

Pěstování
Tak, jako převážná část druhů rodu Gymnocalycium i G.tillianum patří k nenáročným, značně odolným a i v nejskromnějších podmínkách ochotně kvetoucím rostlinám.

 

Poznámky
Druh náleží do příbuzenstva G.mazanense - G.weisianum, od kterých je však dobře rozeznatelný červenou barvou květů. Podle autora popisu, W.Rausche, se však jasně liší i od červenokvětého G.oenanthemum, a to delšími, více odstávajícími trny a častěji se vyskytujícím středovým trnem i menšími, sytě zbarvenými květy a zcela jiným tvarem semen. Další červenokvětý druh, podobný G.tillianum, je G.carminanthum. Pochází rovněž z pohoří Sierra Ambato v provincii Catamarca, ale z nižších poloh, 1300-1800 m n. m. Od G.tillianum se odlišuje většími květy (45 mm dlouhé a až 60 mm široké), i jejich barevným odstínem. Zatímco G.tillianum má květy krvavě červené, G.carminanthum, jak název napovídá, karmínově červené. Podstatný rozdíl je v barvě testy semene, u G.carminanthum je černé, u G.tillianum hnědě zbarvená.

 

Literatura
Schütz B., Kaktusy 77, 13 : 11-12, 1977
Schütz B., Monografie rodu Gymnocalycium, p. 130, 1986

 

Autoři
Text a foto Rudolf Šubík.
Vyobrazená rostlina byla fotografována ve sbírce J.Zdeňka ze Strakonic.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a dve