Název
WIGGINSIA RUBRICOSTAT Fleischer et Schütz
 

Taxon
Wigginsia rubricostata Fleischer et Schütz, Fričiana, 50: 34, 1975
Notocactus rubricostatus (Fleischer et Schütz) Schäfer, Kakt.-Sukk., 14: 86, 1979
Notocactus sellowii (Link et Otto) Theun. f. rubricostatus (Fleischer et Schütz) Gerloff in Gerloff et al.,: Notokakteen, p. 165, 1995
Jméno rubricostatus je z latiny a znamená "s červenými žebry".

 

Popis
Tělo
stonek ploše kulovitý, tmavozelený, asi 150 mm široký; žeber asi 16, ostrá, rovná, hrany žeber červené; areoly s hustou bílou plstí, později holé. Okrajových trnů 5-7, dolní tři asi 10 mm dlouhé, dva do stran, třetí dolů směřující, horní trny kratší a slabší; středový trn chybí nebo 1, krátký šídlovitý, odstávající, mírně prohnutý.
Květy
okvětní lístky citrónově žluté; prašníky bílé; blizna žlutohnědá.
Plod
měkký, narůžovělý.
Semeno
tmavě hnědé, 1,2 mm dlouhé, 1 mm široké.

 

Variety
Žádné variety ani formy nebyly popsány. Rostliny jsou ve vzhledu jednotné.

 

Výskyt
Podle údajů v popisu má pocházet W.rubricostata ze Sierra de las Animas, Uruguay.

 

Pěstování
W.Rubricostata patří k odolným rostlinám, které nepůsobí potíže při pěstování. Množení ze semen je spolehlivé, stejně jako následující růst semenáčků. Je zapotřebí rostlinám dopřát dostatek slunce, pravidelnou zálivku, mírně kyselý substrát, v zimě chladnější zimování 5-10°C. Tak jako jiné wiginsie potřebují semenáčky W.rubricostata asi pět až šest let k tomu, aby se na nich objevily první květy, ze kterých se samoopylením vyvíjejí plody.

 

Poznámky
W.rubricostata patří mezi tzv. fričovské rostliny. A.V.Frič se o ní poprvé zmínil ve svém článku Der Kakteenjäger v roce 1928, který byl stylizován jako dopis se záhlavím "Sierra de las Animas". To ještě ale nemusí znamenat, že zde byly skutečně rostliny sbírány. Další sběry nebyly uskutečněny, a tak všechny dnešní rostliny pocházejí z těchto původních rostlin.
Podle popisu mají být charakteristickým znakem rostlin červené hrany všech žeber. To je ale značně problematický znak, protože ne všechny rostliny W.rubricostata mají červená žebra a naopak i jiné wiginsie mohou mít červená všechna žebra. Navíc jsou ještě u popisu zaměněny obrázky (W.beltranii - W.rubricostata).
Nejen o W.rubricostata, ale i o některých dalších fričových wiginsiích platí, že patří do velmi blízkého příbuzenstva W.sellowii.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3: 1620, 1959
Mace T., Notocactus, 7, 1978
Vích J., Notokaktusy - legendy, omyly, skutečnost, Minimus, 22: 42-44, 1991

 

Autoři
Text: S.Stuchlík.
Foto: na obrázku S.Stuchlíka je stará rostlina z jeho sbírky, původem od A.V.Friče.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a dve