Název
NOTOCACTUS GRAESSNERI (K.Sch.) Berger ex Krainz f. MICRODASYS
 

Taxon
Notocactus graessneri (K.Schumann) Berger ex Krainz f. microdasys Braun, Kakt. und and. Sukk., 37: 57, 1986
Jméno microdasys znamená "s malými štětinami" a bylo zvoleno podle charakteru velmi krátkých trnů.

 

Popis
Tělo
stonek 20-30 mm dlouhý, až 50 mm široký, světle zelený; žeber 35-40, spirálovitá, rozdělená do 1,5 mm vysokých hrbolů až 5 mm širokých; areoly 1,5-2 mm dlouhé, 1-1,2 mm široké, ve středu hrbolů, s nažloutle bílou plstí. Středové a okrajové trny k nerozeznání, v každé areole 15-30 trnů, všechny trny žluté, poměrně tvrdé, paprskovité, rovné, velmi malé, max. 1,5 mm dlouhé, většinou kratší, v dolní části areoly trny silnější a delší.
Květy
nažloutle zelené, 4-5 mm široké, blizna žlutá.
Plod
neznámý.
Semena
neznámá.

 

Variety
N.graessneri f.microdasys patří mezi několik popsaných variet a forem N.graessneri var.albisetus Cullm., var.flaviflorus Backeb. (nom.illeg.). Různými sběrateli byla sbírána řada dalších odchylek od nominátní variety na různých nalezištích jako např.
var. fortalezensis,
var. longispinus
var. stellatus
var. tenuispinus.

 

Výskyt
N.graessneri f.microdasys byl sbírán pouze na jediném nalezišti u Jaquerana, Rio Grande do Sul, Brazílie. Jeho polní číslo je
HU 501.
Žádná další naleziště nejsou známa.

 

Pěstování
Pravokořenné rostliny se nepěstují pro svůj velice špatný růst. Roubované rostliny rostou dobře, ale jejich velikost zůstává stále malá, i když o něco větší, než udává popis. Umístění volíme slunečné, ale ne s extrémními teplotami a snažíme se zabezpečit vyšší vzdušnou vlhkost. Protože v tomto případě pěstujeme vlastně podnož, nelze doporučit žádné zvláštní zásady pro substrát a zálivku a řídíme se především nároky zvolené podnože.

 

Poznámky
Poprvé byly uvedeny rostliny N.graessneri f.microdasys Horstem a Üebelmannem. Rostly na nalezišti v populaci N.graessneri HU 48. Pro své nápadné rozdíly oproti nominátní varietě (menší velikost těla, menší areoly, ale především extrémně krátké trny) byl taxon popsán.
V tomto popisu nejsou uvedeny údaje o květu, plodu a semenech. Rostliny totiž přinášejí nedokonale vyvinuté květy a to jen vzácně. Proto ještě z nich nebyla získána semena a množení je možné provádět jen vegetativně. Rostlin je proto dodnes ve sbírkách velice málo, i když autor popisu vyslovil přesvědčení, že dojde k hojnému rozšíření pro jeho atraktivitu.
P.J.Braun považuje N.graessneri f.microdasys za mutanta. Neschopnost rostlin řádně kvést a přinést semena stejně tak jako špatný růst na vlastních kořenech dokazují malou schopnost konkurovat rostlinám v přírodě.

 

Literatura
Braun P.J., Notocactus graessneri f.microdasys P.J.Braun, Minimus, 20: 2, 1989
Link J., Notocactus graessneri (K.Schumann) Berger forma microdasys P.J.Braun, Internoto, 12: 96-97, 1991
Stuchlík S., Známé brasilikaktusy?, Kaktusy, 26: 36-41, 1990

 

Autoři
Text: S.Stuchlík.
Na obrázku je asi 6 cm velká rostlina ze sbírky S.Stuchlíka, autora textu i fotografie. Rostlina je odnoží z typové rostliny.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Novák (2014-01-14 13:20:59)
Moc pěkná forma Erio. graessneri, ale nedá se nikde sehnat...
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a sest