Název
GYMNOCALYCIUM SCHUETZIANUM Till et Schatzl
 

Taxon
Gymnocalycium schuetzianum Till et Schatzl, Kakt. und and. Sukk., 31 : 234-236, 1981
Druh byl pojmenován na počest významného českého kaktusáře, Dr.B.Schütze, který věnoval velkou část života právě studiu rodu Gymnocalycium.

 

Popis
Tělo
zploštěle kulovité, 90-110 mm v průměru (u starých rostlin až 170 mm široké a 150 mm vysoké), světle modrozelené, ve stáří odnožující,mělce kořenící; temeno lehce vpadlé, kryté většinou spletenými trny; žeber 9-11, u starých rostlin až 17, rovně dolů sbíhající, kolem areol ztluštělé v hrbolky. Areoly oválné, 8-9 mm dlouhé, s hustou vlnatou plstí, nesnadno olysající. Trny mají z počátku barvu světle žlutou až zlatožlutou, na bázi světlejší, směrem ke špici tmavší; okrajových nejčastěji 5, u starších rostlin až 7; spodní trny v areole až 40 mm dlouhé, horní dvojice převážně kratší, u starších rostlin pak stejně dlouhé jako spodní, k tělu více či méně zahnuté, někdy i pokroucené; střední trn u mladých rostlin vzácný, u starších skoro vždy jeden.
Květ
vyrůstá ve středu temene, proměnlivý ve tvaru a barvě, zavalitý, široce nálevkovitý, někdy s více řadami okvětních lístků, barvy světle až tmavě růžové, v počátku kvetení barva sytější, směrem k jícnu tmavší, 60 mm dlouhý, 60-80 mm široký; tyčinky krátké, růžové, v četných řadách, přiléhající ke stěně trubky květní, spodní řady přiléhající ke čnělce, prašníky žluté; blizna 12-klaná, nepřesahující horní řadu tyčinek; lůžko květní 10 mm dlouhé, 10 mm široké, barvy jako tělo rostliny, s kopinatými šupinami růžově lemovanými, některé světlejší a více protáhlé, přecházející ve vnější okvětní plátky.
Plod
téměř kulovitý, přibližně 14 mm v průměru, šťavnatý.
Semena
drobnější, červenohnědé až černohnědé barvy.

 

Variety
Variety popsány nebyly. Jedná se však o značně variabilní druh, u něhož lze rozlišovat dvě, v otrnění dosti odlišné formy, spojené plynule řadou přechodných typů. První z nich má pouze okrajové trny, silně přiléhající k tělu, zatímco druhá má i v mládí středový trn a okrajové trny dosti odstávající. Jedná se o obdobné formy otrnění, jaké známe u G.monwillei (se středním trnem) a G.multiflorum (bez středního trnu), které by rovněž mohly být chápány jako jediný druh.
G.multiflorum a G.monwillei je pak značně příbuzné s G.schuetzianum. Podobnost je nejenom ve vzpomínaném otrnění, ale i v barvě pokožky, tvaru květu i semen, jež lze jen stěží odlišit. Podstatný rozdíl je však v barvě květů, G.multiflorum, G.monwillei kvetou bíle až světle růžově, G.schuetzianum růžově až sytě růžově.

 

Výskyt
Argentina, provincie Cordoba, u Crus del Eje.

 

Pěstování
Gymnocalycium schuetzianum je velmi nenáročný druh se značnou dynamikou růstu i v prvních letech života. Ve srovnání s ostatními druhy je o něco náchylnější k popálení intenzivními slunečními paprsky.
Vyobrazenou rostlinu fotografoval autor textu Rudolf Slaba ve vlastní sbírce.

 

Poznámky
Druh byl objeven F.Ritterem a rozšířen pouze z dovezených semen pod označením FR 430. Ritter sám neviděl rostliny v květu, nevěděl, že se jedná o velmi atraktivní červenokvětý druh a nálezu nevěnoval patřičnou pozornost. K popisu (částečně diskutabilnímu) došlo po více než 20 letech od jeho objevení. Popis byl proveden podle kulturních rostlin, vypěstovaných ze zmíněných importních semen, označených sběrovým číslem FR 430. Druh je řazen do řady Horidispina Buxbaum, Schütz jej řadí do svého podrodu Microsemineum Schütz.

 

Literatura
Kundelius J., Kaktusy, 22 : 98-99, 1986
Schütz B., Kaktusy 78, 14 : 12-113, 1978
Schütz B., Monografie rodu Gymnocalycium, p. 122-123, 1986

 

Autoři
Vyobrazenou rostlinu fotografoval autor textu Rudolf Slaba ve vlastní sbírce.
P o z n á m k a l e k t o r a (V.Jiránek)
Vyslovený názor, že G.monwillei a G.multiflorum jsou identické, je velmi logický, vycházíme-li z pozorování těchto rostlin v našich i jiných evropských sbírkách. Z posledních závěrů H.Tilla, který se podrobně zabýval studiem těchto rostlin na nalezištích, spíše vyplývá následující - v evropských sbírkách pod těmito jmény pěstujeme G.monvillei, zatímco G. multiflorum je rozdílný taxon, v Evropě prakticky neznámý. Zda je Tillův názor správný, prověří snad budoucnost.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a tri