Název
MAMMILLARIA VIRIDIFLORA (Br. et R.)
 

Taxon
Mammillaria viridiflora (Britton et Rose) Bödecker, Ein Mammillarienvergleichsschlüssel, p. 36, 1933
Mammillaria viridiflora Britton et Rose, The Cactaceae, 4: 153, 1923
Mammillaria chavezei Cowper, Nat. Cact. Succ. Jour., 18: 8, 1963
Mammillaria orestera Benson, Cacti of Arizona, 3: 155, 1969
Epitheton viridiflora znamená zelenokvětá.

 

Popis
Tělo
stonek ploše kulovitý až krátce sloupkovitý, až 100 mm vysoký, tvořící trsy s nemnoha jednotlivými stonky. Bradavky malé, kuželovité, axily holé. Okrajových trnů 13-42, až 18 mm dlouhých, nejčastěji kolem 10 mm, jehlovité, bílé s hnědým hrotem; středové trny v počtu 1-4, štětinovité, někdy pýřité; 8-30 mm dlouhé, hnědé, jeden nebo více háčkovitých.
Květy
nálevkovité, 25 mm dlouhé a široké, zelenavě žluté nebo i lehce narůžovělé, okvětní lístky třásnité; blizna se šesti laloky, zelená až žlutavá.
Plody
kulovité až vejčité, šťavnaté, 13 mm dlouhé a 8 mm široké, purpurové.
Semena
1 mm velká, černá

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Typové naleziště druhu je podle Brittona a Roseho na Superior Miami Higway mezi Pinal a Gila Counties v Arizoně v nadm. výšce 1600 m. Areál rozšíření je však v široké oblasti na jihu USA v Arizoně a na jihozápadu Nového Mexika, na žulových podkladech.

 

Pěstování
Pěstování M.viridiflora není zdaleka bez problémů. Poskytneme-li nárazovou zálivku, teplé a slunné místo s dostatečným pohybem vzduchu, pokud možno světlé a chladné umístění přes zimu, pak rostlina drží hezký tvar a pravidelně kvete.
Foto: S.Stuchlík ve vlastní sbírce.

 

Poznámky
Prvně byla M.viridiflora sbírána Orcuttem v roce 1922 a v témže roce i paní R.C.Ross u Tula Springs jižně od Arapaiva v Arizoně. Craig zpochybnil oprávněnost zařazení taxonu coby samostatného druhu a považoval jej za varietu M.wilcoxii. Po létech nejasností v okruhu M.wrightii, M.wilcoxii a M.viridiflora se situace vyjasnila díky publikování studia A.D. a D.A.Zimmermannových. Podle nich jsou M.wrightii s var. wilcoxii a M.viridiflora dobrými druhy.
V systému rodu Mammillaria ji Hunt řadí do sekce Hydrochylus, řady Ancistracanthae. Stejné hodnocení zastává Pilbeam, který ji řadí do skupiny k M.barbata. Reppenhagen volí pro tento druh sekci Hydrochylus, řadu Ancistracanthae a ve skupině M.barbata ji vede jako synonymum k tomuto druhu. Lüthy ji zcela nově řadí do podrodu Cochemiea sekce Archiebnerella a řady Phellosperma jako synonymum k M.barbata.

 

Literatura
Benson L., Cacti of the Unided States and Canada, p. 967, 1982
Hunt D.R., A new review of Mammillaria names, 5: 35, 1987
Lüthy J., Taxonomische Untersuchung der Gattung Mammillaria, p. 128, 1995
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 1: 93, 1991
Zimmermann A.D. et D.A., Cact. Succ. Jour. U.S., 49: 23, 51, 1977

 

Autoři
Foto: S.Stuchlík ve vlastní sbírce.
Text: R.Dufek.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a ctyri