Název
MAMMILLARIA NANA Backeb.
 

Taxon
Mammillaria nana Backeberg, Descr. Cact. Nov., 3: 8, 1963
Mammillaria monancistracantha Backeb., Die Cactaceae, 6: 3897, 1962
Druhové jméno nana znamená drobná, trpasličí.

 

Popis
Tělo
stonek ploše kulovitý až kulovitý, jednotlivý i odnožující, až 50 mm široký a vysoký; kořen řepovitý; temeno mírně vpadlé. Bradavky hustě uspořádané, měkké, válcovité, 5-9 mm dlouhé, nemléčící, tmavě až olivově zelené; axily s ojedinělými vlásky a štětinami; areoly šikmo dolů skloněné, 1 mm velké, v mládí s trochou plsti; okrajových trnů 15-25, paprskovitě uspořádané, štětinovité, 2-7 mm dlouhé, horní kratší a slabší, přímé, plstnaté až pýřité, skelně bílé se žlutou bází; středový trn zprvu žádný, později 1-2 (-4), 3-8 mm dlouhé, dolní většinou háčkovitý, ostatní jehlovité, hnědé nebo černé.
Květy
široce nálevkovité, 15-20 mm dlouhé a široké, bílé až žlutavé; vnější okvětní lístky v malém počtu, klínovité až kopinaté, celokrajné, hnědavě červenavé; vnitřní okvětní lístky kopinaté, 7-10 mm dlouhé, 2 mm široké, celokrajné, bílé, někdy s nevýrazným nahnědlým středním proužkem; čnělka slabá, světle žlutá až zelenavá, se 3-5 světle žlutými až zelenavými laloky blizen; nitky bílé, prašníky světle žluté.
Plody
tyčinkovité až kyjovité, až 30 mm dlouhé, 5 mm široké, měkké a lámavé, červené.
Semena
černí až červenohnědá, čepicovitá, 1 mm velká, hilum velké, podlouhlé, často s malým arilem.

 

Variety
Žádné podřazené taxony nebyly popsány. Proměnlivost se omezuje snad jen na vybarvení květů, případně na hustotu a délku vytrnění.

 

Výskyt
Typové naleziště je u Tesopan, poblíž S.Maria del Rio, ve státě San Luis Potosí v Mexiku. Ze státu San Luis Potosí jsou udávány i další lokality od El Balneario de Lourdes a Ojo Caliente. Vyskytuje se na sopečné hornině s jemným černým humusem.

 

Pěstování
Jako téměř všechny mammilárie z okruhu M.crinita a M.wildii nečiní při pěstování žádné potíže. Roste dobře v normálním propustném substrátu, v létě snáší vydatnou zálivku. Kvete ochotně a květy jsou samosprašné. Množení je snadné jak semeny, tak i oddělením odnoží.

 

Poznámky
M.nana byla prvně popsána Backebergem jako M.monancistracantha, popis však byl neplatný. Znovu byla popsána jako M.nana. Je dávána do souvislosti s M.haehneliana a M.eschanzieri. Řazena je do skupiny mammilárií, které jsou habitem velmi podobné, okolo M.crinita, M.glochidiata, M.gilensis, M.knebeliana, M.leucantha, M.pubispina, M.wildii a M.zeilmanniana. V systému je řazena do sekce Hydrochylus, řada Stylothelae (Hunt). Lüthy ji uvádí v sekci Cylindricothelae, v řadě Stylothelae a v okruhu M.crinita. Uvádí pro ni synonymum M.duwei, jež je sice podobná, ale má hustší a intenzivně křídově bílé zabarvení trnů, nalézá se v sousedním státě Guanajuato.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 6: 3897, 1962
Hunt D.R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 4: 39, 1986
Lüthy J., Taxonomische Untersuchung der Gattung Mammillaria, p. 162, 1995
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 1: 216, 1991
Říha J., Nová mammilárie ze státu Guanajuato, Mexiko?, Kaktusy, 20: 123, 1984

 

Autoři
Text: R.Dufek.
Foto: S.Stuchlík ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a ctyri