Název
MAMMILLARIA HERNANDEZII Glass et Foster
 

Taxon
Mammillaria hernandezii Glass et Foster, Cact. Succ. J. US, 55: 22, 1983
Rostlinu objevil v roce 1978 Felipe Hernandez, bratranec F.Otero, který náleží k současným největším znalcům mexické kaktusové vegetace. Druh byl tedy pojmenován na počest objevitele.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, drobný, kulovitý až ploše kulovitý, 25-45 mm široký, s holou bází; kořeny svazčité. Bradavky kuželovité, asi 5-6 mm dlouhé, někdy až 10 mm na bázi široké, kosočtverečného tvaru, pokožka svěže zelená, axily holé, někdy - zejména v květní zóně - s krátkou vlnou, areoly kruhovité až slabě oválné, asi 1 mm velké, s nepatrnou světlou plstí. Okrajových trnů 17-25, paprskovitě uspořádané, nepíchavé, asi 1,2-2,2 mm dlouhé, zpět k tělu mírně zahnuté, bílé až bělošedé barvy; středové trny chybějí.
Květy
asi 20 mm velké, zvonkovitého tvaru, okvětní lístky asi 15 mm dlouhé a 2 mm široké, celokrajné, třešňově až fialově červené, se světlejší bázi, květní lůžko zelenavé.
Plod
ve zralosti dužnatý, kyjovitý až válcovitý, až 20 mm dlouhý a 4-5 mm široký, po vyschnutí blanitý, tmavohnědý až skoro černý.
Semena
hruškovitého tvaru, asi 0,7 mm velká, s černou jamkovanou testou.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Mammillaria hernandezii roste v jižním Mexiku, ve státu Oaxaca, na vrcholech kopců blízko Telixtlahuaca, na travnatých loukách v černé, humusem bohaté půdě o pH 7,5. Nadmořská výška lokality je asi 2000 m a dodnes bylo nalezeno jen jediné a poměrně malé naleziště, kde je ovšem poměrně početná a hustá populace. Naleziště jsem navštívil před několika lety, v době kdy rostliny byly v plném květu a pohled na celé koberce fialově červených květů byl úžasný.

 

Pěstování
První získané rostliny jsme roubovali proto, abychom je co nejrychleji namnožili. Protože dospívají velmi záhy a kvetou již ve velikosti menší než 1 cm, bylo možné během 1-2 let získat dostatek semen. Roubovaní jedinci jsou schopni nasadit mnoho desítek květů v několika věncích a tak může být produkce semen z jedné rostliny značná. Během krátké doby se podařil;o namnožit stovky roubovaných a také pravokořenných kvetoucích semenáčků, které se rozšířily po celém světě. Jenže časem se ukázalo, že jejich kultura zase tak jednoduchá není. Pravokořenné rostlinky snadno během zimy usychají a také roubovanci trpí na hniloby aj. neduhy. Jednoduše by se dalo říci, že je to krátkověký druh. Rychle se ze sbírek vytrácí a bude vhodné jej opět intenzivně množit. Vzhledem ke kvetení na podzim, je vhodné přenést je do teplé místnosti, případně po několik dnů přisvětlovat, aby se dokonale vyvinula pylová zrna a bylo možné je dobře opylit. Po odkvetení je vhodná zálivka, aby se rostliny nasytily vodou a semena se tak mohla dobře vyvinout.
Na snímku Jana Krále je jedna z prvních rostlin, kterou sbíral F.Otero, pěstovaná ve sbírce autora textu J.Říhy.

 

Poznámky
Objevení této miniaturní rostliny bylo velkým dílem náhody. Horské ploché louky zarostlé trávou a nízkými salviemi sotva dávaly tušit, že tam lze hledat kaktusy. Přesto tam Otero a Hernandez rozpoznali nízké vápencové výhozy, a to je vedlo k podezření, že jde o podobná stanoviště, jako je tomu u dalších hezkých mammilárií v jižním Mexiku (např. M.deherdtiana či M.dodsonii). Taxonomicky byla Mammillaria hernandezii zařazena Huntem do skupiny Longiflorae, dokonce byla označena za nanismus (neotenii) druhu M.napina. Také studie Luethyho (1995) ji zařazuje mezi M.deherdtiana a M.napina. Jiní specialisté (stejně jako autor textu) se však přiklánějí spíše k názoru, že největší příbuzenské vztahy má k M.pectinifera a M.solisioides, které rostou v přilehlém státě Puebla. Obdobné znaky najdeme zejména ve stavbě otrnění, areoly, i ve tvaru květy a plodu, stejně jako se shoduje doba kvetení, tj. podzim, zima a časté jaro.
Při pozorování velkého počtu rostlin na nalezišti byla nalezena i bělokvětá rostlina.

 

Literatura
Bouma M., Poznámky k pěstování Mammillaria hernandezii, Kaktusy, 29: 37-38, 1993
Bravo-Hollis, H.Sánchez-Mejorada, Las Cactáceas de México, 3: 42, 1991
Hunt D.R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 2: 89, 1984
Luethy J.M., Taxonomische Untersuchungen der Gattung Mammillaria, AfM Verlag, 1995
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 1: 78-79, 1991
Říha J., R.Šubík, Mammillaria hernandezii, Kaktusy, 24: 75-77, 1988

 

Autoři
Na snímku Jana Krále je jedna z prvních rostlin, kterou sbíral F.Otero, pěstovaná ve sbírce autora textu J.Říhy.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a pet