Název
LOPHOPHORA DIFFUSA (Croiz.) Bravo
 

Taxon
Lophophora diffusa (Croizat) Bravo, Cact. Succ. Mex., 12: 13, 1967
Lophophora echinata var. diffusa Croizat, Des. Pl. Life, 16: 44, 1944
Echinocactus williamsii var. lutea Rouhier, Le Peyotl, p. 70, 1927
Lophophora ziegleri Werd., Cacti ed. 1, p. 210, 1937
Lophophora echinata var. lutea (Rouh.) Croiz., Des. Pl. Life, 16, 1944
Lophophora williamsii var. lutea (Rouh.) Soulaire, Cactus et Medicine, p. 121, 1947
Lophophora lutea (Rouh.) Backeb., Cactaceae, 5: 2901, 1961
Lophophora williamsii var. diffusa (Croiz.) Rowley, Rep. Plant. Succ., 27: 7, 1979
Druhové jméno diffusus lze přeložit jako "rozptýlený, rozšířený, rozložený, rozkladitý". Mělo by naznačit tvar žeber, která jsou mnohdy velmi nejasná, nezřetelná, - difuzní.

 

Popis
Tělo
stonek častěji jednotlivý, někdy i odnožující, u některých populací až velmi odnožující do početných skupin hlav, hlavy jednotlivých stonků až 200 mm široké, kořen masivní, kolem 200 mm dlouhý i delší, barva epidermis proměnlivá v závislosti na populaci, častěji zelená, někdy modrozelená i žlutozelená. Žebra zprvu přímá, později se rozpadají do hrbolců, v dospělosti se vyvíjejí málo znatelná difuzní žebra, někdy však i velmi zřetelně vystouplá. Areoly v mládí holé, později nesou nápadné chomáče chlupů a vaty.
Květy
až 30 mm široký, až 28 mm dlouhý, v barvě proměnlivě bílé přes žlutavou až po růžovou; okvětní plátky s oblou až ostrou špičkou; nitky bílé až narůžovělé, prašníky žluté; čnělka bílá, blizna pětilaločná.
Plod
bílý, narůžovělý až fialově červený.
Semena
proměnlivá ve tvaru i velikosti, ve tvaru hila i velikosti papil.

 

Variety
Lophophora diffusa je jasně odlišitelná od L.williamsii, a to díky utváření stonku, resp. tím, jak v dospělosti utváří charakteristická difúzní "ztrácející se" žebra. Ostatními znaky (nemluvě o chemické odlišnosti) se však s L.williamsii shodují a přibližují. Jednotlivé lokality jsou roztroušeny na poměrně velkém území a tak nepřekvapí rozdíly v barvě epidermis, barvě květů i barvě plodů. Intenzita vybarvení těchto orgánů se navíc může měnit i v čase, v průběhu vývoje rostliny.

 

Výskyt
Druh roste ve státu Queretaro, ve více či méně izolovaných lokalitách severně od Cadereyta, v okolí Higuerillos, Tolimán, Peňa Miller, Rio Blanco a severně od Vizarrón. Není specializován na určité podloží, obývá kompaktní horniny i nezpevněné sedimenty. Z ostatních kaktusovitých tvoří doprovodnou vegetaci Astrophytum ornatum, Mammillaria parkinsonii, M.elongata, Thelocactus ehrenbergii, T.leucacanthus var. schmollii, Strombocactus disciformis a Echinocereus spec.

 

Pěstování
Lophophora diffusa se svými nároky neliší od ostatních lofofor, nakonec nevybočuje ani z řady ostatních běžných "mexikánů". Roste dobře už jako semenáč, při dodržení základních pravidel dorůstá do dospělosti, ochotně kvete i plodí. Semen je však v plodech nemnoho, snad proto jsou "difuzy" u nás ještě poměrně vzácné a hledané, snad proto jsou také často k vidění roubované na nejrůznější podložky, nejvíce snad na hybridní Echinopsis.
Fotografie představuje rostlinu, která je u nás označována jako f.lutea.

 

Poznámky
Informace není k dispozici.

 

Literatura
Grym Rudolf, Rod Lophophora, p. 48, 1997
Habermann V., Rod Lophophora Coulter, Kaktusy 75, 11: 54, 80, 1975
Hansen Peter, Erscheinungsformen der Gattung Lophophora, Kakt. und and. Sukk., 47: 263, 1996
Pechánek J., Lophophora Coult., Kaktusy 69, 4: 76, 5: 109, 1969
Říha Jan, Rudolf Šubík, Lophophora diffusa (Croizat) Bravo - poznámky k vnitrodruhové různosti a proměnlivosti, Kaktusy 79, 15: 3-7, 1979

 

Autoři
Fotografie představuje rostlinu, která je u nás označována jako f.lutea.
Text: Pavel Pavlíček.
Foto: St.Stuchlík.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a dve