Název
UEBELMANNIA PECTINIFERA Buin. var. MULTICOSTATA Buin. et Bred.
 

Taxon
Uebelmannia pectinifera Buining var. multicostata Buining et Brederoo in Krainz, Die Kakteen, 1.7.1975
Multicostatus znamená latinsky mnohožeberný. Jméno se vztahuje k vyššímu počtu žeber, než se vyskytuje u nominátní variety.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, neodnožující, až 850 mm dlouhý, až 170 mm široký; epidermis na stanovišti tmavě červenohnědá, na temeni červenohnědá, s bílými voskovitými šupinkami s malými bradavičkami; kořeny tvrdé a tenké; žeber až 20, ostrá; areoly zpočátku s krátkou šedobílou vlnou, později holé. Trny 3-4, 12-15 mm dlouhé, odstávající, zpočátku tmavě hnědé až téměř černé, brzy šedé, s černým hrotem.
Květy
14-16 mm dlouhé, 8-10 mm široké, nazelenale žluté, někdy až načervenale žluté.
Plod
karmínově červený, podlouhlý, 15-25 mm dlouhý, až 8 mm široký, lesklý.
Semena
hruškovitá až čepicovitá, 2-2,3 mm dlouhá, 1,6-1,8 mm široká, leskle černá až červenohnědá.

 

Variety
Oproti nominátní varietě se liší
var. multicostata
většími rozměry těla, vyšším počtem žeber (obzvláště u mladých rostlin jsou také jemnější) a barvou květů, která je více zelená až poněkud načervenale žlutá (nominátní varieta má zelenožlutou barvu květu). Dalšími popsanými varietami jsou
var. pseudopectinifera, která nemá tak hřebínkovitě uspořádané trny a
var. horrida, která má - jak napovídá jméno - výrazně delší otrnění, navíc dosahují rostliny i výšek až 1 m. Var. multicostata byla šířena také pod jménem Uebelmannia ammotropha.
Pozorování na stanovišti a také pozorování pod mikroskopem ukázala, že ve stavbě květu, plodu a semene nejsou žádné podstatné rozdíly oproti nominátní varietě. Na nalezišti var. multicostata nebyly nalezeny žádné rostliny nominátní variety, což bylo dle spoluautora popisu A.F.H.Buininga důvodem k uznání nové variety.

 

Výskyt
Naleziště typu Uebelmannia pectinifera var. multicostata je severně od Rio Jequitinhonha, východně od Diamantina, Minas Gerais, Brazílie. Roste zde v nadmořské výšce asi 650 m spolu s bromeliemi. Celkový areál rozšíření var. multicostata tvořený dosud dvěma známými lokalitami, se nachází ve středu státu Minas Gerais.

 

Pěstování
Jako všechny další Uebelmannia také var. multicostata patří k choulostivým kaktusům při pěstování. Vyžaduje především vyšší teploty, v zimě více než 15°C, výhodné je pro ní spodní teplo na kořeny, tj. vytápění parapetu, na kterém jsou rostliny vysazeny. Pravokořenné rostliny je sice možné také pěstovat, ale mnohem jistější je jejich roubování např. na Eriocereus jusbertii. Všeobecně všechny uebelmanie kvetou v našich podmínkách neochotně, proto je získání semen u nás dosti řídkým jevem. Při množení výsevy jsme nuceni spolehnout na katalogy semen cizích firem, i když ani v nich se s jejich nabídkou příliš často nesetkáme. Je to škoda, protože všechny variety Uebelmannia pectinifera jsou překrásné rostliny, které by si zasloužily být ve sbírkách daleko více zastoupeny.
Rostlina na snímku pochází ze sbírky W.Üebelmanna (Zufikon, Švýcarsko), ve které ji fotografoval autor textu S.Stuchlík.

 

Poznámky
Kromě naleziště typu bylo objeveno další naleziště u Inhai, na kterém roste malá populace rostlin. Kromě jedinců se stříbřitou epidermis byly nalezeny rovněž rostliny se zelenou epidermis. Všechny rostliny zde byly menší než na typovém nalezišti, ale na obou nalezištích byly nalezeny rostliny s vyšším počtem žeber, než udává popis - až 26.

 

Literatura
Braun P.J., Uebelmannia pectinifera Buining var. horrida P.J.Braun, Kakt. und and. Sukk., 35: 264-266, 1984
Heek van W. et Strecker W., Uebelmannia pectinifera Buining var. multicostata Buining et Brederoo (HU 362), Kakt. und and. Sukk., 45: 134-136, 1995

 

Autoři
Rostlina na snímku pochází ze sbírky W.Üebelmanna (Zufikon, Švýcarsko), ve které ji fotografoval autor textu S.Stuchlík.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a sedm