Název
GYMNOCALYCIUM BOZSINGIANUM Schütz
 

Taxon
Gymnocalycium bozsingianum Schütz, Kaktusy 77, 13 : 124-126, 1977
Druh je pojmenován na počest rakouského specialisty na rod Gymnocalycium, pěstitele kaktusů ze Salzburgu, Franze Bozsinga.

 

Popis
Tělo
zploštěle kulovité, samostatné, 80 mm i více v průměru; temeno vpadlé, epidermis šedozelená, matná; žeber 12, rovná se zaoblenými hranami, jen mírně hrbolatá, hrboly nejsou příliš výrazně, vybíhají v menší brady pod areolami, mezi hrboly jsou mělké, krátké, příčné zářezy. Areoly okrouhlé, 5 mm v průměru, zpočátku se šedobílou plstí, ta postupně mizí. Okrajových trnů 5, někdy jen 3, až 20 mm dlouhé, šídlovité, hnědé, později šedé, mírně odstávající; středové trny zpravidla chybějí, pokud se výjimečně objeví, mají stejný charakter jako trny okrajové.
Květy
nálevkovité, vyrůstají z areol vegetačního středu, přibližně 50 mm dlouhé, stejně tak široké; květní trubka asi 20 mm dlouhá a 8 mm v průměru, pokrytá olivově zelenými, růžově lemovanými šupinami; okvětní lístky kopisťovité, zašpičatělé, vnější zevně olivově zelené, uvnitř sytě růžové; stejně tak vnitřní okvětní lístky sytě růžově zbarvené; jícen květu vínově červený; četné tyčinky vyrůstající z vnitřní stěny květního lůžka převyšují pestík; nitky zelené, prašníky žluté; čnělka asi 20 mm dlouhá, zelená; blizna žluté barvy, 10-klanná.
Plod
15 mm v průměru, asi 20 mm dlouhý, modrošedý, jakoby ojíněný, podélně se otevírající.
Semena
přílbovitého tvaru, 0,8-1 mm široká a kolem 0,7 mm v průměru, testa hnědá a lesklá; hilum bazální, oválné.

 

Variety
Variety nebyly popsány. Druh je ovšem značně proměnlivý v délce a síle otrnění.

 

Výskyt
Naleziště se nachází v argentinské provincii La Rioja, poblíž města Chepes Viejo, rostliny tu vyhledávají přistínění v porostech keřů, v nadmořské výšce 400-600 m.

 

Pěstování
G.bozsingianum je snadno pěstovatelný druh, opakovaně s velmi ochotně vykvétající v průběhu celého letního období. Květuschotnost (dospělosti) dosahuje již v útlém věku - cca 4 let.
Vyobrazenou rostlinu ve vlastní sbírce fotografoval autor textu Rudolf Slaba.

 

Poznámky
Druh byl původně ve sbírkách rozšířen pod zkratkou názvu města, u kterého byla rostlina sbírána - Chep. V. (Ch.V.) - Chepes Vieje. Pod touto zkratkou nabízela importní firma K.Uhlig, ve svém katalogu 1961. Tyto rostliny objevil pravděpodobně H.Fechser, který byl v té době jedním z hlavních dodavatelů zmíněné firmy. Autor popisu druh označuje za příbuzný s G.hossei a uvádí rozdíly, kterými se oba taxony liší. Velká podobnost je však i s G.glaucum, jemuž se blíží jak barvou pokožky, tak i otrněním a barvou květu. Taktéž lokality obou druhů nejsou od sebe příliš vzdálené. Výraznější odlišnost je však např. v barvě prašníků (u G.glaucum krémově hnědé až růžové, u G.bozsingianum žluté). Další rozlišovací znak nacházíme v barvě i struktuře semen, u G.glaucum jsou černá, jemně bradavičnatá, u G.bozsingianum hnědá, lesklá.
Dle Buxbaumova členění rodu náleží G.bozsingianum do IV.řady Mostiana Buxbaum, Schütz v členění rodu podle rozdílnosti semen řadí druh do podrodu Microcemineum Schütz.

 

Literatura
Schütz B., Monografie rodu Gymnocalycium, p. 36. 1986

 

Autoři
Vyobrazenou rostlinu ve vlastní sbírce fotografoval autor textu Rudolf Slaba.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a pet