Název
OPUNTIA CHLOROTICA Engelm. et Bigelow var. CHLOROTICA
 

Taxon
Opuntia chlorotica Engelmann et Bigelow, Proc. Amer. Acad., 3: 291, 1856
Význam jména se zřejmě vztahuje k celkově nažloutlému, tj. chlorotickému vzhledu rostliny, chlorotický lze přeložit jako nezdravě, bledě, nedostatečně zelený.

 

Popis
Tělo
stonek vzpřímený, tvořící trnitý kmen a větve; vzrůst často keřovitý, články okrouhlé, zelené, s mnoha areolami, holé. Otrnění proměnlivé, žluté, na většině areol zpravidla několik štíhlých trnů, beztrnní jedinci nejsou výjimkou, při stárnutí areol se trny i glochidy prodlužují a narůstají další, jejich počet se zvyšuje.
Květy
žluté, zpravidla se zelenou bliznou, vnější okvětní lístky jen zřídka do červena zbarvené.
Plod
s četnými areolami, růžový až červený.
Semena
žlutá až našedlá.

 

Variety
Lze rozeznat pět zřetelných variet, jen tři však mají jméno. Typová varieta
var. chlorotica
má zelené články a žluté trny, roste převážně ve Spojených státech, od jihozápadu Nového Mexika do jižní Kalifornie a jihozápadu Utahu. Tato varieta zasahuje i do Mexika, okrajově do severní části Baja California, do severní části státu Chihuahua a severovýchodní části státu Sonora. Roste převážně v horských skalnatých oblastech. Další varieta, lišící se bílými trny a mírně nafialovělými články, je běžná v horách západní části státu Chihuahua a snad i ve východní Sonoře, Britton a Rose ji omylem zaměnili za
Opuntia setispina Engelm., která je však zcela odlišná.
Trpasličí varieta s červenavě hnědými a bílými trny roste poblíž Samalayuca v Chihuahua, Mexiko. Květy upoutají zářivě rudými středy. Nebyla dosud podrobena odpovídajícímu studiu, může jít i o samostatný druh, blízce příbuzný naší rostlině.
Opuntia chlorotica
var. santarita Griffiths et Hare, New Mex. Agr. Sta. Bull., 60: 64, 1906, s typovou lokalitou ve skalnatých kaňonech v pohoří Santa Rita, okres Pima v Arizoně. Liší se od typové variety oranžovým až načervenale hnědým zabarvením trnů a nafialovělými stonky. Občas má i žluté trny, takže může být zaměněna za var. chlorotica. Vyskytuje se od řeky Nazas v Durango na sever přes stát Chihuahua až na nejzažší jihozápad Nového Mexika, v severových. Sonoře a severových. Arizoně.
Opuntia chlorotica
var. gosseliniana (Weber) Ferguson, Cact. Sukk. J. (US), 60: 159, 1988
(syn. Opuntia gosseliniana Weber, Bull. Soc. Acclim. France, 49: 83, 1902). Je to atraktivní varieta, rostoucí převážně v Sonoře a zasahující na jih střední Arizony. Je charakteristická dlouhými, štíhlými, pružnými trny a nafialovělými články. Tato varieta má největší květy v tomto druhu.

 

Výskyt
Typová lokalita var. chlorotica se nachází na jižních svazích hory Bill Williams v okrese Mojave v Arizoně. Areál výskytu druhu se rozprostírá na obrovském území - na západě pouště Chihuahua, od jihu Nového Mexika do severního Duranga a západně ke Kalifornskému zálivu a do jižní Kalifornie.

 

Pěstování
S pěstováním Opuntia chlorotica ve střední Evropě nejsou zkušenosti. Ve své domovině jsou všechny formy tohoto druhu velmi zajímavé a překvapující svým vzpřímeným vzrůstem. V lokalitách s příhodným podnebím vytvářejí pěkné krajinné exempláře. Všechny variety snášejí velmi mrazivé podmínky, nesnášejí však trvalé vlhko, dobře prospívají na odvodněných skalnatých svazích. Rostliny pěstované v nádobách i v dobře osvětleném skleníku nekvetou a nerostou tak dobře, přesto si svoji atraktivitu zachovávají.
Rostlinu na lokalitě fotografoval autor textu D.Ferguson. Z angl. jazyka přeložil Vl.Bek a do konečné podoby upravil P.Pavlíček.

 

Poznámky
Původní klasifikace v rámci rodu Opuntia byla zavádějící a opírala se o nepodstatné znaky, jako jsou trny a barva článků, a přehlížela významné vlastnosti, jako jsou znaky na reprodukčních orgánech.
Tento druh je zřejmě nejsevernějším ze skupiny druhů v řadě Leucotrichae Br. et R. (emend. Ferguson), často s masitým plodem, četnými areolami a tenkými trny. Do řady Leucotrichae patří i jiné druhy, jako např.
O.comonduensis
O.durangensis
O.lubrica
O.macrocalyx
O.microdasys
O.pilifera
O.pycnantha
O.pyriformis
O.scheeri
O.spinulifera
O.rufida
O.tomentosa
atd.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 1, 1958
Benson L., The Cacti of the United States and Canada, p. 506-507, 1982
Britton N.L. et Rose J.N., The Cactaceae, (rep.) 1: 160-161, 1963

 

Autoři
Rostlinu na lokalitě fotografoval autor textu D.Ferguson. Z angl. jazyka přeložil Vl.Bek a do konečné podoby upravil P.Pavlíček.
1) článek s poupětem a květem;
2) areola s trny;
3) řez květem;
4) plod;
5) řez plodem;
6) semeno


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a pet