Název
MAMMILLARIA PENINSULARIS (Br. et R.) Orcutt
 

Taxon
Mammillaria peninsularis (Britton et Rose) Orcutt, Cactography 8, 1926
Neomammillaria peninsularis Br. et R., The Cactaceae, 4: 85, 1923
Rostlina dostala jméno podle naleziště na Kalifornském poloostrově (lat. peninsula - poloostrov).

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, plochý, temeno vpadlé, kryté vlnou a trny. Kořen řepovitý. Bradavky tuhé, jehlanovité, 10-11 mm dlouhé, 7-10 mm široké, mléčící, středně až tmavě zelené; axily s bělavou vlnou; okrouhlé, až 1,5 mm široké, v mládí se světle šedou plstí. Okrajových trnů 4-8, 3-8 mm dlouhých, přímých, hladkých, šikmo odstálých, sklovitě bílých až žlutých s tmavším hrotem; středové trny chybějí, vzácně přítomen jeden, pak sotva silnější než okrajové trny, 5-8 mm dlouhý, přímý, světle šedý s tmavším hrotem.
Květy
ve věnečku okolo temene, nálevkovité, 25-30 mm dlouhé a široké, světle žluté; květní trubka silná, olivově zelená, vnější okvětní lístky klínovité až kopinaté, zubaté až třepenité, s krátkou špičkou, hnědavě růžové, se světlým okrajem; vnitřní okvětní lístky kopinaté, asi 14 mm dlouhé, 2-3 mm široké, celokrajné, hedvábně světle žluté, často s nezřetelným růžovým středním proužkem; čnělka 12-14 mm dlouhá, bílá, bliznových laloků 4-3, 2 mm dlouhé, zelenavé; nitky tyčinek bílé, prašníky
světle žluté.
Plody
hruškovité se zbytkem okvětí, 12-20 dlouhé, 7-10 mm široké, kalně červené se zelenavou špičkou; horní část plodu se většinou kruhovitě odděluje, v plodu bývá 400-600 semen.
Semena
malá, hnědá, kulovitá až vejčitá, 0,8 mm dlouhá a 0,5 mm široká; testa vrásčitá, hilum malé, okrouhlé, basální až subbasální.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Cabo San Lucas, Baja California, Mexico, na nejjižnějším výběžku poloostrova, kde roste na zvlněných pahorcích stoupajících od oceánu do vnitrozemí. Dle Reppenhagena se vyskytuje i na skalách ve výšce do 2000 m n. m.

 

Pěstování
Jedná se o pomalu rostoucí druh, vyžaduje minerální substrát, vhodný je i přídavek křemenného písku. Zalévat je třeba velmi opatrně, s přestávkami potřebnými k vyschnutí zeminy. Snáší plné slunce. Ve vegetačním klidu zatahuje částečně do země. Vyžaduje suché přezimování a teplotu ne nižší než 12°C. Množí se semeny, semenáče rostou celkem bez problémů.

 

Poznámky
M.peninsularis je endemit nejjižnější části poloostrova Baja California. První ji sbíral Rose v roce 1911. Na nalezišti roste společně s M.schumanii. Příbuzná je M.petrophila. Patří do sekce Mammillaria, řady Mammillaria a do skupiny M.petrophila (Pilbeam, Reppenhagen).
Variety ani formy nebyly popsány.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5: 3138, 1961
Britton N.L. et Rose J.N., The Cactaceae, 4: 85, 1923
Hunt D.R., Mammillaria names in current usage, Journ. Mamm. Soc.., 13/3: 37, 1973
Hunt D.R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, p. 45, 1986
Lüthy J., Taxonomische Untersuchung der Gattung Mammillaria, p. 198, 1995
Mottram R., Mammillaria names, p. 65, 1980
Pilbeam J., Mammillaria. A collector's guide, p. 106, 1985
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria. Monographie, 2: 736, 1992

 

Autoři
Text: Rudolf Dufek.
Foto: Miroslav Veverka.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a sest