Název
MAMMILLARIA MATUDAE H.Bravo var. MATUDAE
 

Taxon
Mammillaria matudae H.Bravo, Cact. Succ. J. GB, 18: 83, 1956
Druh byl pojmenován na počest prof. E.Matuda (1894-1978), předního odborníka a ředitele botanického ústavu Mexické národní university (UNAM).

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, ve stáří vzácně při bázi odnožující, válcovitý, 200-300 mm dlouhý a asi 30 mm široký. Bradavky kuželovité, asi 5 mm dlouhé, u báze 3 mm široké, nezřetelně čtyřboké; axily holé, areoly eliptické, asi 2 mm široké, v mládí vlnaté. Středový trn 1, asi 5 mm dlouhý, vzhůru směřující, zprvu bílý s červeným hrotem, později špinavě bílý až hnědý, jehlovitý; okrajové trny v počtu 18-20, 2-3 mm dlouhé, dolní nejdelší, průsvitné se žlutou bází.
Květy
nálevkovité, asi 12 mm dlouhé, vnější okvětní lístky celokrajné a špičaté, jen 4 mm dlouhé, světle purpurově hnědé, vnitřní okvětní lístky kopinaté, 4-5 mm dlouhé, 2 mm široké, světle purpurově červené; květní lůžko 4 mm široké, zelené, čnělka bílá, blizny citrónově žluté, nitky bílé, prašníky světle žluté.
Plod
zelený s červeným odstínem na vrcholu, kyjovitý.
Semena
asi 1 mm velká, se světle hnědou, jamkovanou testou.

 

Variety
H.Fittkau popsal
var. serpentiniformis se stonkem až 155 mm dlouhým, kterou nalezl u La Laguna ve státě Guerrero a dokonce k této varietě přeřazuje další podřízený taxon -
f. duocentralis, která se odlišuje tím, že v každé areole má dva stejně dlouhé středové trny.

 

Výskyt
Typová lokalita byla udána v okolí La Junta a přehrady Miguel Alemán, na hranicích států Mexico a Michoacán. Roste zde na vápencových horninách na stěnách kaňonů a údolí, v nízkých opadavých lesích, v nadmořské výšce asi 690 m, ve společenství dalších sukulentních druhů, např. Hechtia sp., Cephalocereus leucocephalus, Mammillaria beneckei, Opuntia decumbens a Pachycereus weberi.

 

Pěstování
M.matudae je velmi hezkou mamilárií, která je oblíbená i proto, že v našich sbírkách roste a vyvíjí se celkem dobře. Pochází z teplých a poměrně vlhkých oblastí, tomu je nutné podřídit i podmínky při pěstování. Teploty na lokalitách se drží nad 20°C, průměrná roční teplota je 23°C. Semenáče dospívají do květní zralosti během několika málo let (3-4) a již ve velikosti 2-3 cm ochotně mnoho týdnů kvetou věnci nápadných růžově červených květů. V zimním období nesnáší trvalé poklesy pod 5°C, lépe jí svědčí umístění na světle. Vyhovuje běžný substrát a vydatná zálivka v době růstu.
Rostliny ve vlastní sbírce fotografoval K.Crkal.

 

Poznámky
Naleziště na hranicích států Mexico a Michoacán bylo navštíveno řadou specialistů a prokázalo se, že velmi podobné rostliny jsou rozšířeny i v přilehlé oblasti státu Guerrero. Ukázalo se také, že zasahují do podstatně vyšších poloh a to až nad 1500 m n.m. Právě rostliny z vyšších poloh ze státu Guerrero byly nazvány var. serpentiniformis a tak ji někteří odborníci považují jen za stanovištní odchylku a var. serpentiniformis zahrnují pod nominátní varietu jako synonymum.
M.matudae je blízce příbuzná M.ernestii a M.pitcayensis, jejichž naleziště leží nedaleko. Společně s dalšími druhy je řadíme do řady Polyacanthae, do skupiny M.spinosissima.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5: 3425, 1961
Fittkau H., Cact. Suc. Mex., 16: 42, 1971
Hunt D.R., Mammillaria names, Bradleya, 3: 60, 1985
Maddams W.F., Interesting newer Mammillarias, p. 11, 1973
Mottram L.R., Mammillaria index, p. 52, 1980
Pilbeam J., Mammillaria. A collector's guide, p. 90, 1985
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria Monographie, 2: 420-421, 1992

 

Autoři
Rostliny ve vlastní sbírce fotografoval K.Crkal.
Text: R.Dufek.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a pet