Název
ESCOBARIA MINIMA (Baird) D. R. Hunt
 

Taxon
Escobaria minima (Baird) D. R. Hunt, Cact. Succ. J. Gr. Brit., 40 : 30, 1978
Coryphantha minima Baird, Amer. Botanist, 37 : 150, 1931
Coryphantha nelliae Croizat, Torreya, 34 : 15, 1934
Mammillaria nelliae (Croizat) Croizat, Cact. Succ. J. (US), 14 : 34, 1942
Escobaria nelliae (Croizat) Backeb., Die Cactaceae, 5 : 2967, 1961
Druhové jméno vystihuje miniaturní vzrůst této rostliny.

 

Popis
Tělo
vejčité nebo válcovité, velmi malé, obvykle kolem 25 mm dlouhé (někdy až 50 mm) a 20 mm široké, jednotlivé nebo od základu odnožující; bradavky kuželovité, asi 20 mm dlouhé, monomorfní areola se nachází od vrcholu po celé délce horní části bradavky až ke květnímu centru v axile. Trnů 13-15 okrajových, velmi krátkých, 2-3 mm dlouhých, uspořádaných pravidelně; 3 další trny (které bývají někdy považovány za středové) jsou silnější a delší, stojí před horními trny; všechny trny v mládí růžové, postupně stárnutím žloutnou a šednou, jsou okrouhlé a stejně silné, od báze až po špičku.
Květy
růžově purpurové, 20 mm dlouhé a až 25 mm široké, nitky zelenavé, prašníky bledě oranžové, blizna krátká s 8 zelenavými laloky.
Plod
vejčitý, velmi malý, 3-4 mm dlouhý, zelený.
Semeno
0,5 mm dlouhé, černavé s hladkým povrchem.

 

Variety
E.minima je unikátní rostlinou, vyskytující se v přírodě pouze na velmi omezeném areálu. Variabilita je minimální a spočívá pouze v růžné barvě trnů. Milovník této eskobárie může sestavit kolekci rostlin s plynulou řadou odstínů barev trnů od skoro bílé až po téměř červenou. Je však třeba zdůraznit, že vzhled všech rostlin je naprosto uniformní a Escobaria minima patří mezi to málo kaktusů, které si nelze splést s jinými, nebo je špatně určit. Samostatné variety nebo formy nebyly popsány.

 

Výskyt
Jako typová lokalita je udáváno okolí Marathonu, Brewster County (Texas) - (A. R. Davis, 1931).
E.minima roste v puklinách vápencových skal na několika kopcích jižně od Marathonu v nadmořské výšce 1200-1350 m. Rostliny jsou velmi často ukryty v mechu, takže kromě doby kvetení jsou "neviditelné". Na stejné lokalitě se vyskytuje další vzácná miniatura Escobaria hesteri (syn. Coryphantha hesteri); oba dva taxony tvoří izolovanou skupinu rodu Escobaria.

 

Pěstování
Pěstování E.minima na vlastních kořenech je obtížnou záležitostí, málokdy se takové rostliny podaří dlouhodobě udržet při životě. Semeny se množí obtížně, s klíčením jsou problémy, proto se výhodně využívá přirozeného sklonu rostlin k odnožování a sahá se k osvědčenému způsobu vegetativního množení roubováním odnoží. Nabídku tímto způsobem nelze ovšem zajišťovat do nekonečna a lze jen doporučit výsevy semen této eskobárie do úzkostlivě sterilního prostředí. Vyklíčené rostlinky se přesazují nebo roubují až v následující sezóně a jen je-li vyklíčených rostlinek dostatečné množství, lze experimentovat s pravokořennou kulturou.

 

Poznámky
Tato miniaturní eskobárie je více známá pod jménem E.nelliae Croizat a naši pěstitelé prakticky jiné jméno nepoužívají. Jedná se však o pozdní synonymum, Bairdův popis a jméno z roku 1931 má časovou prioritu.Kromě toho je i Bairdův popis kompletnější, chybí mu však latinská diagnóza, ta ale v tehdejší době nebyla povinná. Teprve v roce 1969 uvedl vše na pravou míru americký botanik L. Benson. Bylo by ovšem nanejvýš nevhodné, aby kaktusáři při používání správného jména E.minima, zapomněli na paní Nellii Davisovou, která byla spolu se svým manželem A. R. Davisem, vášnivou sběratelkou a objevitelkou texaských kaktusů.
A na závěr ještě jedna důležitá informace, která je tečkou za tvrzením o vzácnosti tohoto kaktusu:
Escobaria minima byla v roce 1979 zařazena do seznamu evidovaných ohrožených rostlin, chráněných federálním zákonem.

 

Literatura
Benson L., Flora of Texas - Cactaceae, p. 301-302, 1969
John V., Říha J., Kaktusy, 17 : 40-44, 63-66, 1981
Lyons G., Cact. Succ. J. (US), 52 : 229, 1980
Šedivý V., Aztekia, 6 : 18-21, 1983
Taylor N. P., Cact. Succ. J. Gr. Brit., 40 : 31-37, 1978
Taylor N. P., Kakt. und and. Sukk., 34 : 76-79, 1983
Weniger D., Cacti of the Southwest, p. 139-140, 1969

 

Autoři
Text: V. Šedivý.
Foto: J. Král.
Rostlina na obrázku pochází ze sbírky J. Říhy.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a jedna