Název
FRAILEA CHRYSACANTHA Hrabě
 

Taxon
Frailea chrysacantha Hrabě, Kaktusy 65, 1: 131-132, 1965
Latinské slovo chrysacanthus v překladu znamená zlatotrný, pojmenování vystihuje charakter otrnění rostliny.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý, asi 25 mm široký, podzemní část vytváří silný vřetenovitý kořen. Pokožka šedozelená, temeno zcela zakryto trny; žeber 16-18, nízká, přímá, tvořená šestibokými hrbolky; areoly pokryty žlutohnědou plstí; mladé trny žluté se slabě zeleným nádechem, tvoří zprvu štětičky, později se paprsčitě rozevírají, trny na starších areolách žlutohnědé; okrajových trnů 12-17, přímé, 3-4 mm dlouhé poněkud odstávající; středové trny v počtu 4-6, asi 5 mm dlouhé, všemi směry směřující, od okrajových těžko odlišitelné.
Květy
20-35 mm dlouhé, asi stejně široké; vnitřní okvětní lístky žluté, široce kopinaté, vnější stejného tvaru, žluté, se zeleným hrotem a zelenohnědým středním proužkem na vnější straně, báze květu pokryta zelenými šupinami, bílou vlnou a 20 mm dlouhými, tmavě rezavými štětinami; prašníky světle žluté, nitky žluté.
Plod
asi 5 mm široký, zelený, pokrytý bílou, lehce nahnědlou vlnou a tmavě rezavými, 10-25 mm dlouhými štětinami, vyrůstajícími v počtu 5-6 z úžlabí zelených, na konci tmavorudých šupin.
Semena
kulovitá, 1,8 až 2 mm velká, tmavohnědá.

 

Variety
Frailea chrysacantha je charakteristická rostlina, která je minimálně proměnlivá, Žádné její variety nebo formy nebyly popsány. Rostlina patří do okruhu Frailea pumila.

 

Výskyt
Rozšíření v přírodě není známo. Předpokládá se, že se rostlina vyskytovala v jihovýchodní části brazilského státu Rio Grande do Sul a přilehlé oblasti Uruguaye, stejně jako ostatní příslušníci podrodu Pumilaoides, sekce Pumila (dělení rodu Frailea podle K.H.Prestlého).

 

Pěstování
Pěstování tohoto druhu je snadné, snáší i pěstitelské přehmaty. Stejně jako všechny fraileje vyžaduje polostín, nevyhledává přímé slunce. Na jaře a v létě vydatněji zaléváme. Na podzim je vhodnější mlžení a rosení. Substrát je třeba připravit dostatečně propustný s mírně kyselou reakcí. Přezimování okolo 10°C, může být tmavé. Rostliny často vytvářejí kleistogamní květy. Výsev je snadný a semenáčky dobře rostou.

 

Poznámky
Tento druh je podobně jako ostatní příslušníci rodu Frailea kleistogamní, ale ve srovnání s jinými žlutotrnými druhy nasazuje plod až při průměru rostliny 20 a více mm, tj. ve stáří 3 až 4 let. Ve stáří mají kulturní rostliny spíše válcovité tělo, což se neshoduje s údaji v originálním popisu.
Jméno F.chrysacantha Hrabě je invalidní (neoprávněné), protože bylo publikováno v r.1965, kdy už byla povinnost výběru a uložení konzervovaného typu. Autor však v popisu píše "Holotypus in collectione V.Hrabě, Brno". Živá rostlina nemůže být holotypem, nehledě na skutečnost, že tato živá rostlina jistě již neexistuje.
Dovoz rostliny do Evropy je přisuzován A.V.Fričovi, Frič údajně tuto rostlinu spolu s jinými druhy Frailea přivezl před druhou světovou válkou do Zürichu H.Krainzovi, který ji rozšířil pod názvem F.chrysacantha. Ve sbírkách se vyskytuje také pod jmény F.chrysacantha a F.chrysacanthion.

 

Literatura
Jelínek J., O kaktusech, p. 200, 1972

 

Autoři
Text: Lubomír Berka.
Foto: Miroslav Veverka ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a ctyri