Název
ASTROPHYTUM CAPRICORNE (Dietr.) Br. et R. var. CAPRICORNE
 

Taxon
Astrophytum capricorne (Dietrich) Britton et Rose, The Cactaceae, 3: 184, 1922
Echinocactus capricornus, Dietr., Allgemeinen Gartenzeitung, 19: 274, 1851
Druhové jméno "capricornis" znamená v překladu "kozorohý". Pojmenování se vztahuje k trnům, které se podobají zahnutým kozím rohům.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý, později krátce válcovitý, až 0,6 m vysoký, 150 mm široký, žeber 8 i více; přímá nebo spirálovitá, až 20 mm vysoká, pokožka matná, tmavo zelený, vločkovaná, mladé vločky na temeni někdy s rezavě hnědým nádechem, který později mizí; hrana žeber mírně přehnutá nebo tupá, nevločkovaná; ze starších partií těla vločky opadávají; areoly 4-6 mm velké, částečně zapuštěné, plstnaté, později holé, hnědobílé až našedlé. Trny zploštělé, 2-3 mm široké, až 80 mm dlouhé, v počtu 5-8 v areole, nad temenem spletené, zprvu hnědé, později šedé, ve stáří se třepí, lámou se nebo opadávají.
Květy
Vyrůstají z nejmladších areol, 50-70 mm široké, asi 50 mm dlouhé, leskle žluté, v jícnu červené, vnitřní okvětní lístky zoubkované, zaoblené až zašpičatělé; vnější okvětní lístky zakončené rezavě hnědou šupinou, květní trubka zevně červená, šupinatá s bělavou vlnou; nitky tyčinek načervenalé, prašníky žluté, blizna 7-12-ti laločná, žlutá.
Plod
10-20 mm velký, vysýchavý, hnědý, ve spodní části načervenalý, otevírá se příčnou trhlinou.
Semena
leskle hnědá, miskovitého tvaru, asi 2x2,5 mm velká.

 

Variety
Byla popsána var. minor, která se od
var. capricorne odlišuje menším vzrůstem těla a též otrněním, jež si podržuje i na nejstarších areolách.
A.capricorne tvoří několik forem od řídce vločkovaných až po hustě vločkované, které se podobají druhu A.niveum. Otrnění je poměrně ohebné, zatímco u severnějšího druhu A.niveum jsou trny tuhé. V přírodě i v kultuře se vzácně vyskytují i exempláře beztrnné a bez vloček.

 

Výskyt
A.capricorne pochází z jižní části státu Coahuila, kde roste na rozsáhlém území. Nejznámější lokality: General Cepeda, La Rinconada, Ramos Arispe, Saltillo a Parras, zasahují i na severnější stanoviště u Paso Guadalupe, Paredón a dále na sever. Objevuje se i v sousedním státě Nuevo León v okolí města Monterrey, San Roberto, San Rafael. Roste na písčito-kamenitých substrátech s nepatrným procentem humusu. Společně zde rostou s dalšími suchomilnými rostlinami, např. Grusonia bradtiana, Euphorbia antisyphilitica, Selaginella lepidophylla aj.

 

Pěstování
A.capricorne pěstujeme podobně jako A.asterias, ale méně stíníme. Rostliny v době vegetace zprvu mírně, pak 2-3 krát bohatěji zaléváme a přidáváme anorganická, ve vodě rozpustná hnojiva. Kvete po celé vegetační období a ochotně kvetou též mladé rostlinky. Přezimujeme v suchu asi do 10°C.

 

Poznámky
A.capricorne je taxon, který vykazuje velkou proměnlivost. Na téže lokalitě lze spatřit jedince téměř bez vločkování s otrněním slabým a ohebným, u jiných otrnění chybí úplně a v blízkosti se lze setkat s jedinci hustě vločkovanými s vyvinutým silnějším otrněním. Tento druh se podobá příbuznému, severněji se vyskytujícímu druhu A.niveum.

 

Literatura
Haage W., Sadovský O., Kakteen-Sterne die Astrophyten, 1957
Hook H., Kakt. und and. Sukk. 37, 12: 260, 1986
Kundelius J., Kaktusy Sukulenty 3,2: 34, 1982
Lux A., Staník R., Kaktusy Sukulenty 3, 2: 30-33, 1982
Říha J., Bušek J., Kaktusy 22, 5: 90-103, 1986
Sadovský O., Fričiana, 56: 20-24, 1984
Sadovský O., Schütz B., Die Gattung Astrophytum, 1979
Schütz B., Fričiana, 56: 1-19, 1984

 

Autoři
Text, foto: Jan Perůtka.
Na snímku je mladý kvetoucí jedinec ze sbírky autora.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

P.P. (2011-11-29 09:58:36)
Navštívil jsem La Reforma několikrát, není pravda, že 100% rostlin tu kvete žlutě, naopak, čistě žlutý květ je spíše výjimkou. pp.
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a jedna