Název
PARODIA ZECHERI Vasquez var. ELACHISTA Brandt
 

Taxon
Parodia zecheri Vasquez var. elachista Brandt, Kakt. Orch.-Rundschau, 8: 54, 1983
Parodia elachista Brandt, Kakt. Orch.-Rundschau, 6: 1-4, 1981
Druh byl pojmenován na počest Ernsta Zechera, vedoucího sbírky sukulentních rostlin ve Vídni - Schönbrunnu; jméno variety poukazuje na její malý květ.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý, jednotlivý, jasně zelený, 50 mm vysoký; 14 spirálovitě uspořádaných žeber, kolem areol zesílených, 7 mm vysokých a 10 mm širokých. Areoly oválné, 4 mm dlouhé, 2 mm široké, s krátkou bílou vlnou; asi 12 bílých okrajových trnů s hnědou špičkou, rozložených okolo areoly. Čtyři trny středové, uspořádané do kříže; tři směřují vzhůru, rovné, případně háčkovité; dolní trn vždy háčkovitý nebo zahnutý; všechny středové trny bílé, u špičky okrově nahnědlé, až 10 mm dlouhé.
Květy
25 mm široké, oranžové, při odkvětu bledě oranžové, vnitřní okvětní lístky 2 mm široké, 18 mm dlouhé; perikarpel 3 mm široký, zelený, hustě pokrytý bílou vlnou; receptakulum úzké, 10 mm dlouhé, oranžové, vlna dole bílá, nahoře rezavá, hnědé, 5 mm dlouhé štětinky vyrůstají jen z nejvyšších šupin; nitky tyčinek nažloutlé, čnělka a blizna žluté.
Plod
nazelenalý, s tvrdou slupkou, pokrytý bílou vlnou.
Semena
0,8 mm dlouhá, 0,4 mm široká, protáhlá; testa černá, lesklá.

 

Variety
Středové trny popisované variety nejsou vždy bílé, ale u kulturních exemplářů bývají šedorůžové, jako na našem snímku. Háčkovité jsou nejčastěji tři středové trny, horní je zpravidla rovný. Nominátní
var. zecheri se odlišuje zlatožlutým květem a pouze ohnutými, nikoliv háčkovitými středovými trny.

 

Výskyt
Tento druh objevil v Bolívii Karel Kníže u Valle Grande a Perez (prov. Valle Grande), ve výšce 1800 m )
KK 1555). Domníval se, že našel vzácnou Ritterovu P.minuta a pod tímto jménem dodal svůj nález také na evropský trh. V r. 1980 nabízel stejnou rostlinu jako P.mairanana var.minuta.

 

Pěstování
P.zecheri var. elachista je ve sbírkách novinkou, ale rychle se šíří. Přispívá k tomu relativně snadné pěstování. Ze semen se množí dobře, rychle roste a kvete bez problémů již jako 4-5 letá rostlina. Přidržujeme se obecných zásad pro pěstování bolívijských parodií, které byly již opakovaně připomínány u jiných podobných druhů v Atlase kaktusů.

 

Poznámky
Rostliny, které z Valle Grande poslal Kníže, se trochu podobaly P.mairanana, která roste ve stejné oblasti východní Bolívie. Měly však zcela jiná semena (viz AK 58/1988); také otrnění je nápadně odlišné. Od popisu záhadné P.minuta Ritt., která dodnes zůstává v Evropě neznáma, se pak lišily podstatně. Podle nálezu
KK 1555 popsal Brandt tuto rostlinu zprvu jako P.elachista. Když mu krátce na to poslal Ernst Zecher k porovnání semena P.zecheri Vasquez, zjistil Brandt, že semena obou druhů jsou zcela stejná. Přehodnotil proto svou P.elachista jako varietu k P.zecheri.

 

Literatura
Kníže K., KK - Index 1967-1987, p. 83, 1987
Vasquez R., Parodia zecheri Vasquez spec. nov., Kakt. und and. Sukk., 29: 49-50, 1978
Weskamp W., Die Gattung Parodia, p. 140-141, 361, 1987

 

Autoři
Text a barevný snímek M.Veverka, z jehož sbírky je i zobrazená rostlina.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a deset