Název
PARODIA PARVULA Brandt
 

Taxon
Parodia parvula Brandt, Kaktus (Kobenhavn), 10: 6-8, 1975
Parodia parvula znamená v překladu "velmi malá" parodie.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, hnědozelený, 50 mm dlouhý, 60 mm široký; asi 18 žeber, rozdělených do malých, spirálovitě uspořádaných bradavek; areoly 2 mm široké, pokryté řídkou, sotva 2 mm dlouhou bílou vlnou. Až 10 okrajových trnů, rozložených kolem areoly, bílých a tenkých, až 10 mm dlouhých; čtyři trny středové, až 10 mm dlouhé, na bázi bílé, jinak hnědavé; všechny trny rovné, špičaté a pichlavé.
Květy
asi 25 mm široké, bledě žluté, perikarpel 5 mm v průměru, s jednotlivými, kratičkými bělavými vlásky vlny a černými, až 6 mm dlouhými štětinkami. Vnější okvětní lístky 2 mm široké, žluté, s růžovou špičkou nebo s růžovým středovým proužkem; vnitřní lístky světle žluté, vnější špičky růžové, nitky běložluté, čnělka krémová.
Plod
tenkostěnný, okrově nahnědlý, s bělavou vlnou a černými štětinkami.
Semena
0,4 mm dlouhá, 0,3 mm široká, testa světle červenohnědá, hladká a lesklá, jen s lehce naznačenými stopami bradavek; strofiola krémově bílá.

 

Variety
P.parvula je velmi uniformní, jako snad všechny příbuzné taxony v sérii Campestrae. Je to dáno její samosprašností; bez opylování dává velké množství klíčivých semen. Snad jen květy bývají často menší než se uvádí v popise, okolo 20 mm v průměru. Lépe by ovšem bylo považovat tento druh, stejně jako řadu dalších ze zmíněné série, za varietu P.formosa (AK 37/1994) nebo P.cardenasii (AK 24/1995).

 

Výskyt
A.Lau sbíral tuto parodii ve výšce 650 m na přehradní hrázi Rio Itiyuro v
nejsevernějším cípu argentinské provincie Salta (
L 427). Z celého okruhu P.formosa (série Campestrae) je to jediná parodie, která roste na území Argentiny. Naleziště je ovšem jen pár kilometrů jižně od bolívijského města Yacuiba, jež leží přímo na bolívijsko-argentinské hranici.

 

Pěstování
Jediné je třeba mít na paměti: nitkové kořínky jsou krátké, snadno podlehnou přemokření a jen velmi obtížně, pokud vůbec, znovu dorůstají. Hrubozrnný, propustný substrát s minimem humusu jí prospívá. Kdo tuto podmínku respektuje, nemá s P.parvula potíže. Potom rostlina dobře roste, bez problémů snáší chladné přezimování a bohatě kvete celými trsy květů.
Autor textu M.Veverka, pořídil barevný snímek ve své sbírce.

 

Poznámky
P.parvula spolu se svou nejbližší příbuznou P.pusilla se od ostatních druhů ze série Campestrae liší menším stonkem a menšími květy. Jsou to tedy miniatury této série. P.pusilla Brandt se od P.parvula pozná podle světle zeleného stonku, většího počtu okrajových (15) i středových (4-6) trnů, šupiny na receptakulu jsou žluté, nikoliv růžové, a strofiola semene je jinak tvarována.

 

Literatura
Haage W., Kakteen A bis Z, p. 574-575, 1981
Weskamp W., Die L-Parodien III., Kakt. und and. Sukk., 27: 182-183, 1976
Weskamp W., Die Gattung Parodia, p. 528-540, 1987

 

Autoři
Autor textu M.Veverka, pořídil barevný snímek ve své sbírce.
Snímek semen: Zdeněk Voráček.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a pet