Název
PARODIA HERZOGII Rausch
 

Taxon
Parodia herzogii Rausch, Kakt. und and. Sukk., 32: 30-31, 1981
Pojmenována na počest Dietera Herzoga (* 1927), znalce argentinských parodií a jejich stanovišť, který trvale žije uprostřed území s nejbohatším výskytem parodií, v argentinské provincii Salta.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, široce kulovitý, 60 mm vysoký a 90 mm široký, svěže zelený, až 22 spirálovitých žeber, rozdělených do asi 4 mm dlouhých bradavek; areoly kulovité, 2-3 mm široké, s bílou vlnou. Okrajových trnů 20-24, až 10 mm dlouhých, navzájem propletených, bílých štětinovitých; středové trny v počtu 4-5, ohnuté nebo háčkovité, ohebné, až 50 mm dlouhé, hnědé nebo bělavé s hnědou špičkou.
Květ
35 mm dlouhý a 40 mm široký, perikarpel a receptakulum světle žluté, nahoře růžové, s malými žlutými šupinkami, velmi řídkou vlnou, a se 4-5 řídkými dlouhými hnědými štětinkami v každé areole; vnější okvětní lístky kopinaté, růžové se zlatožlutými okraji, vnitřní lístky zlatožluté až oranžové. Tyčinky oranžově růžovočervené, dole žluté; čnělka a blizna bělavé.
Plod
kulovitý, 6 mm dlouhý, 5 mm široký, olivově hnědý, tenkostěnný, se zbytky zaschlého květu.
Semena
polokulovitá, tmavohnědá, hladká a lesklá, 0,4-0,5 mm široká, s béžovou strofiolou stejně velkou jako semeno i větší.

 

Variety
Všechny rostliny tohoto druhu jsou charakterizovány, dlouhými, hustými ohebnými trny. Středové trny jsou nejčastěji v různých tónech hnědé, ale bývají také bělavé s tmavší špičkou až téměř bílé. Květ zlatožlutý až rumělkový, nejčastěji však v různých kombinacích těchto barev. Exempláře sbírané Herzogem mají trny jen 20-25 mm dlouhé.

 

Výskyt
P.herzogii je objevem rakouského lovce kaktusů Waltera Rausche. Rausch ji nalezl v argentinské provincii Salta, východně od obce Cafayate, ve výši asi 2500 m (
R 707a). Herzog udává naleziště s větší přesností: Quebrada de las Conchas, Santa Barbara, v provincii Salta (
DH 139). P.herzogii roste ve vlhkém prostředí strží poblíž hřebene tamního pohoří.

 

Pěstování
P.herzogii se pěstuje snadno. Rychle roste, hustě vytrňuje i v nepříznivých podmínkách a záhy kvete. I těmito vlastnostmi připomíná ve sbírkách již zdomácnělou P.weberiana. To platí ovšem pouze v případě, že se nám podaří získat semenáček. Výsev sám je jako u všech drobnosemenných parodií obtížný. Návod najde čtenář u příbuzných druhů v tomto atlasu.
Autor textu i fotografie Miroslav Veverka; na snímku je desetiletá kulturní rostlina z jeho sbírky.

 

Poznámky
Tento nový druh se v evropských sbírkách začíná šířit od osmdesátých let. Ohebnými trny, řídkou vlnou, tvarem semen, stanovištěm i jeho mikroklimatem je velmi blízký P.weberiana (AK 54/1987). Navzájem příbuzné druhy P.weberiana a P.herzogii bývají pro řídkou a záhy mizející vlnu na areolách i na receptakulu počítány mezi tzv. "holé" mikrospermy. Všechny tři pocházejí z jedné oblasti v Saltě, vyznačené trojúhelníkem Santa Barbara - El Cebillar - El Porterillo.

 

Literatura
Weskamp W., Die Gattung Parodia, p. 404-406, 1987

 

Autoři
Autor textu i fotografie Miroslav Veverka; na snímku je desetiletá kulturní rostlina z jeho sbírky.
Snímek semen: Zdeněk Voráček.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a pet