Název
PARODIA FAUSTIANA Backeb. var. FAUSTIANA
 

Taxon
Parodia faustiana Backeberg, in Backeberg et Knuth, Kaktus-ABC, p. 266, 415, 1935
Parodia cruci-nigricentra Frič ex Šubík, Kaktusářské listy 16: 164-166, 1951
Parodia cruci-nigricentra Frič ex Šubík var. sibalii Šubík, ibidem, p. 167
Pojmenována po Carlos Faustovi (zemř. 1952), majitel kaktusové zahrady "Marimutra" na Costa Brava ve Španělsku.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý,jednotlivý, až 60 mm široký, světle zelený; spirálovitá žebra rozdělena v hrboly, které mají na temeni tvar bradavek. Okrajových trnů asi 20, sklovitě bílých, až 10 mm dlouhých; 4 trny středové, mnohem silnější, hnědé či tmavohnědé, tuhé, 25 mm dlouhé i delší.
Květy
zevně šarlatově červené, uvnitř zlatožluté až oranžové; perikarpel béžový, pokrytý žlutými šupinkami, z jejichž paždí vyrůstá dlouhá bílá vlna; receptakulum oranžové, dole 8 mm, nahoře 15 mm široké, šupinky 1-2 mm dlouhé, úzké, oranžově červené s tmavší špičkou, bílá vlna po celé délce receptakula, 1-3 tmavé štětinky se objevují teprve v jeho horní části; okvětní lístky kopinaté, zevně šarlatově červené, uvnitř zlatožluté, směrem ke špičce oranžové; nitky tyčinek nažloutlé, nahoře oranžově žluté, čnělka a blizna světle žluté.
Plod
kulovitý, suchý, se zaschlými zbytky suchého květu.
Semena
0,6 mm dlouhá, černá, lesklá, jemně zrnitá; velká bělavá strofiola vytváří dva zřetelné laloky, připomínající kořeny zubu.

 

Variety
P.faustiana se vyskytuje v mnoha variacích, které vytvářejí plynulý přechod k P.nivosa (viz AK 42/1991).
Přechody se týkají květů (od světle žlutých až ke krvavě červeným u
P.nivosa), středových trnů (od silných, smolně černých až k tenkým bílým u stejného druhu) a semen (od černých bradavkovitých až k hnědým, hladkým, jen s naznačenými bradavkami).
Některým z nich byla dána botanická jména:
P.faustiana - var. tenuispina (viz AK 43/1987);
P.cruci-nigricentra se smolně černými trny a světle žlutými květy, stejně jako její - var. sibalii se středovými trny zakřivenými, obě pocházejí z Fričových sběrů, jsou dnes řazeny k nominátní varietě
P.faustiana.
Lau přivezl z terénu rostliny se středovými trny v celé škále tónů od téměř černé až ke sklovitě bílé.

 

Výskyt
Argentina, provincie Salta, v proslulé Quebrada del Toro. Stanoviště P.faustiana se nacházejí ve vyšších polohách tohoto údolí, zatímco P.nivosa zaujímá polohy nižší. Jsou však místa, kde je obtížné určit, zda je to ještě P.faustiana či již P.nivosa. Takové rostliny jsou nejčastěji označovány jako P.faustiana var. tenuispina. Zásluha za tento objev přísluší A.V.Fričovi, který tento druh nalezl na své cestě v r. 1928 a dal mu jméno Microspermia cruci-nigricentra. Druh však platně popsal až Backeberg. P.faustiana je v Quebrada del Toro dosud hojná a nalezli ji jak F.Ritter (
FR 934), tak W.Rausch (
R 523), A.Lau (
L 525), D.Herzog (
DH 189) i F.Käsinger (
FK 29).

 

Pěstování
V kultuře nemá P.faustiana nadměrné nároky, pěstujeme ji jako většinu parodií. Minerální propustný substrát, nárazová zálivka, slunné, ale nikoliv přehřáté umístění, suché a chladné přezimování. Přihnojení v závěru vegetace minerálním hnojivem s bohatým obsahem fosforu podpoří tvorbu silných trnů a bohatší násadu květů.
Barevný snímek ve své sbírce pořídil M.Veverka, autor textu.

 

Poznámky
Jeto velice zajímavý druh nejen proto, že je spojen se jménem A.V.Friče, ale také proto, že může přispět k modernímu chápání příbuzenských vztahů v čeledi Cactaceae. Ač je to taxon sám o sobě dobře charakterizovaný, tvoří nejen plynulý přechod k takovému vyhraněnému druhu, jako je P.nivosa, ale je spojovacím můstkem mezi dvěma velkými podrody v rodu Parodia. Pro svá semena s velkou strofiolou a pro blízkou příbuznost s P.nivosa je někdy řazena do podrodu Parodia (např. Brandt), ale akrotonním květem, výrazně bradavkovitými semeny a příbuzenskými vztahy k P.stuemeri (která rovněž roste v Quebrada del Toro) by měla naopak patřit k podrodu Protoparodia, kam ji také někteří zařazují (Buxbaum, Weskamp).

 

Literatura
Backeberg C., Blätter für Kakteenforschung, p. 9, 1937
Backeberg C., Die Cactaceae, 3: 1609-1610, 1959
Buxbaum F. in Krainz H., Die Kakteen, C VIc, 1.1.1967
Crkal K., Lovec kaktusů, p. 368-370, 1983
Jelínek J., Téměř jubileum, Kaktusy 1922-1972, Jubilejní sborník, p. 66, 1973
Mettée G., Parodia faustiana Backeb., Kakt./Sukk., 22: 100-101, 1987
Šubík R., Parodia cruci-nigricentra (Frič n. nud.) Šubík, Sukkulentenkunde, 4: 31-32, 1951
Weskamp W., Die Gattung Parodia Spegazzini, Kakt. und and. Sukk., 24: 104, 1973
Weskamp W., Die Gattung Parodia, p. 144-146, 1987

 

Autoři
Barevný snímek ve své sbírce pořídil M.Veverka, autor textu.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Anonym (2014-07-31 17:02:46)

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a devet