Název
CORYPHANTHA SCHEERI (Kuntze) L. Benson var. ROBUSTISPINA (Schott ex Engelm.) L. Bensos
 

Taxon
Coryphantha scheeri (Kuntze) L. Bensos var. robustispina (Schott ex Engelmann) L. Benson, Cacti of Arizona, ed. 3, p. 195, 1969
Mammillaria robustispina Schott ex Engelmann, Proc. Amer. Acad., 3 : 265, 1857 (preprint 1856) : in Emory, Rept. US and Mex. Bound. Surv. 2, Cactaceae 11, 1859
Cactus robustispinus (Schott ex Engelm.) Kuntze, Rev. Gen. et Sp. Pl., 1 : 261, 1891
Coryphantha robustispina (Schott ex Engelm.) Br. et R., Cactaceae, 4 : 33, 123
Coryphantha muehlenpfordtii Br. et R. var.robustispina (Schott ex Engelm.) W. T. Marshall, Saguaroland Bull., 7 : 67, 193
Jméno variety vystihuje i první dojem - robustní rostlina s robustními trny.

 

Popis
Tělo
eliptické, odnožující a tvořící trsy, 100-175 mm vysoké, 75-100 mm široké, bradavky velmi robustní, areoly zpočátku pokryty hustou vlnou, později holé. Středový trn jeden až 300 mm dlouhý, 1,5 mm v průměru, zahnutý a háčkovitý, náhle se zužující do špičky; okrajových trnů okolo 6 na mladých areolách, v dospělosti 10-15, 19-22 mm dlouhých, horní 3-4 jsou štíhlejší; všechny trny slámově žluté s tmavě červenou špicí, nebo růžové.
Květy
50-75 mm široké, 50-70 mm dlouhé, vnější okvětní lístky při bázi na okraji vlasaté, vnitřní okvětní lístky žluté, lososové nebo vzácněji bílé; květní trubka úzká.
Plod
zelený, eliptický, 30-55 mm dlouhý, až 20 mm široký.
Semena
hnědá až 3 mm velká.

 

Variety
Po více než sto let trvajících zmatcích okolo C.scheeri se v současné době ustálilo vnitrodruhové členění, stanovené americkým botanikem L. Bensonem (bližší údaje viz C.scheerii var.valida).
Proměnlivost znaků v rámci
var.robustispina není velká, rozdíly mohou být v délce a počtu trnů či v barvě květů, to vše ovšem v rámci údajů, uvedených v popise.

 

Výskyt
Naleziště typu je jižní části Baboquivari Mountains, Sonora, Mexiko (Schott). C.scheeri var.rubustispina roste v nadmořské výšce 700-1500 m na styku pouštních formací, suchých savan a řídkých stromových (dubových) porostů. Vyskytuje se jen v Arizoně (Santa Cruz a Pima County) a přilehlé pohraniční části mexického státu Sonora.

 

Pěstování
Všechny koryfanty, pocházející z amerického Jihozápadu, se pěstují obtížněji než mexické druhy (srovnatelné pěstitelské potíže dělají tíž rostliny z okruhu C.poselgeriana a C.difficilis-borwingii). Jsou choulostivé na nevhodnou zálivku a v době růstu vyžadují mnoho světla a tepla. Tato zásada dvojnásob platí pro malé semenáče. Semena se v nabídkách vyskytují jen zřídka, proto lze doporučit roubování čerstvých klíčenců na tvrdě pěstované hybridní echinopsisy. Pozdější zpravokořenění v dospělosti a následné opatrné pěstování již není tak riskantní.
V době vegetačního (zimního) klidu je vhodné rostliny umístit na světlé a suché stanoviště s teplotami kolem 10-15 stup.C.
Foto: J. Král.

 

Poznámky
Tato varieta má skutečně nejrobustnější trny ze všech koryfant jihozápadu USA. Dlouhou dobu byla vedena jako samostatný druh, do okruhu C.scheeri však nepochybně patří nejen podle celkového habitu (včetně žláz v brázdě bradavky), ale i podle tvaru květu a semen. Jako jediná z celého okruhu je též charakterizována odnožováním a tvořením trsů.

 

Literatura
John V., Kaktusy, 22 : 34-36, 1986
Říha J., Kaktusy 72, 8 : 135, 1972
Šedivý V., Aztekia, 6 : 24-26, 1983
Weniger D., Cacti of the Southwest, p. 114-116, 1969

 

Autoři
Foto: J. Král.
Vyobrazená rostlina je umístěna ve sbírce autora textu V.Šedivého.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a deset