Název
NOTOCACTUS HORSTII Ritt. f. PURPUREIFLORUS (Ritt.) Herm
 

Taxon
Notocactus horstii Ritter f. purpureiflorus (Ritter) Herm, Internoto, 14: 59-62, 1993
Notocactus horstii Ritt. var. purpureiflorus Ritt., Kakteen in Südamerika, 1: 184, 1979
Form a byla pojmenována podle barvy svých květů (z latiny purpureiflorus = s purpurovými květy).

 

Popis
Tělo
stonek většinou jednotlivý, občas odnožující, zelený, až 1 m dlouhý. Žeber až 16, rovná, tupá, s hrbolky 2-3 mm vysokými. Areoly s bílou vlnou, až 4 mm široké, v zářezech až 9 mm vzdálené. Okrajové trny jemné, až 15, rovné nebo ve stáří ohnuté, bočně směřující, jehlovité, až 30 mm dlouhé. Středové trny silnější, málo odlišné od okrajových, až 4, poněkud delší; barva trnů nažloutlá až žlutohnědá.
Květy
až 35 mm dlouhé, rozevřené asi 30 mm široké. Květní lůžko bledě zelené, až 8 mm dlouhé a silné, pokryto bílou vlnou, s malými šupinami, bez trnů; květní trubka asi 13 mm dlouhá, nálevkovitá, nahoře asi 10 mm široká, uvnitř oranžově žlutá, vně nazelenale žlutá, s hustou bílou a hnědou vlnou, malými různobarevnými šupinami a jemnými štětinami; tyčinky bledě oranžově žluté, až 13 mm dlouhé; prašníky a pyl zlatožluté, čnělka oranžově žlutá, asi 23 mm dlouhá, z toho připadá asi 5 mm na 10 rozevřených purpurových laloků blizny, přečnívající prašníky; okvětní lístky až 16 mm dlouhé, až 6 mm široké, lopatkovité až kopinaté, nahoře oblé až zašpičatělé, čistě purpurové až fialově purpurové.
Plod
kulovitý, pokryt jako květní lůžko, otevírá se na bázi, vysychá.
Semena
1 mm dlouhá, až 1 mm široká, 0,7 mm silná; hilum bílé, oválné; testa černá, matná, s jemnými hrbolky.

 

Variety
Ačkoliv k objevu rostliny N.horstii f.purpureiflorus došlo již v roce 1965, forma byla popsána až v roce 1979, zatímco N.horstii byl objeven Horstem a Ritterem v roce 1964 a popsán Ritterem v roce 1966.
F. purpureiflorus se liší od N.horstii žlutými až žlutohnědými trny, počtem laloků blizny a jejich barvou a barvou okvětních lístků.
K.Herm převedl k N.horstii v roce 1993 jako formu do té doby samostatný druh
N.purpureus a popsal
N.horstii f.muegelianus.
N.erythrinus je dřívější jméno N.horstii f.purpureiflorus.

 

Výskyt
Typové naleziště je Serra Geral, Rio Grande do Sul, Brazílie, jižněji od naleziště N.horstii. Ritterovo polní číslo f.purpureiflorus je
FR 1269a.
Další polní čísla jsou
HU 20b
HU 815 (L.Horst - W.Üebelmann).

 

Pěstování
Jedná se o dobře rostoucí rostliny, pěstování ze semen není obtížné. Roubování značně urychluje růst a rostliny brzy dosáhnou květuschopné velikosti. Pro získání semen je vhodnější sprášení pylem jiné rostliny. Jak N.horstii tak také f.purpureiflorus se úspěšně pěstuje v mírně kyselém substrátu, který je propustný, a při pravidelné zálivce.
Na obrázku je rostlina HU 815, kterou fotografoval ve sbírce K.Herma (Bad Herrenalb - Německo) autor textu S.Stuchlík.

 

Poznámky
N.horstii f.purpureiflorus patří do zajímavé skupiny N.horstii a jeho forem, rostoucích v Serra Geral. Celá skupina se vyznačuje výrazně sloupkovitým vzrůstem, nezvyklou letní dobou kvetení a také, dlouhé laloky blizny jsou neobvyklé v rodu Notocactus (sensu Backeberg).
Forma není ve sbírkách dosud příliš rozšířena, ačkoli dobře roste a ochotně kvete. Protože je málo rostlin, není ani dostatek semen pro generativní množení, příp. odnoží pro vegetativní množení.

 

Literatura
Slaba R., Notokaktusy komplexu N.horstii, Kaktusy 23: 75-79, 1987
Stuchlík S., Notocactus horstii var.purpureiflorus HU 815, Minimus 13-15, 1988

 

Autoři
Na obrázku je rostlina HU 815, kterou fotografoval ve sbírce K.Herma (Bad Herrenalb - Německo) autor textu S.Stuchlík.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Anonym (2011-10-08 16:20:15)

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a sest