Název
ESCOBARIA RUNUONII Br. et R.
 

Taxon
Escobaria runyonii Britton et Rose, The Cactaceae, 4: 55, 1923
Coryphantha robertii Berger, Kakteen, p. 280, 1929
Coryphantha piercei Fosberg, Bull. Soc. Calif. Acad., 30: 59, 1931
Robert Runyon sbíral pro americké botaniky Brittona a Roseho na texasko-mexickém pomezí kaktusy. Zde nalezl také eskobarii, která dostala na znamení ocenění jeho činnosti jeho jméno.

 

Popis
Tělo
stonek odnožující, tvořící velké shluky, jednotlivé stonky zpočátku kulovité, později válcovité, 80 mm dlouhé, 30 mm široké, zelené, obklopené hustě uspořádanými trny; bradavky 7-8 mm dlouhé, areoly v mládí okrouhlé, 1-1,5 mm velké, pokryté bílou až nažloutlou vlnou, ve stáří se prodlužují a vzniká mírně vlnatá brázda, sahající od areoly až do jedné poloviny až celé délky horní části bradavky. Šídlovitých okrajových trnů 20-30, 7-10 mm dlouhých, bílých, často s hnědou špicí; středové trny v počtu 5-10 zaplňují střed areoly, jsou rozprostřeny do všech stran, 10-20 mm dlouhé, horní jsou delší a štíhlejší než spodní, všechny s bílou až žlutou bází a hnědavým, červenavým až černavým zabarvením špice.
Květ
18-25 mm dlouhý, 15 mm široký, vnější okvětní lístky obrvené, zelené, zelenohnědé s výrazným hnědavým středním proužkem, vnitřní okvětní lístky běložluté, žlutohnědé, bronzově červené až červenohnědé s tmavším středním proužkem; tyčinky červenavé, prašníky žluté, čnělka červenohnědá, bliznových laloků 5-6, zelenavých, žlutozelených až hnědozelených.
Plod
kulovitý, tmavě červený až fialový.
Semena
1-1,2 mm velká, rezavě hnědá, ledvinovitá s jamkovanou testou.

 

Variety
Popis naznačuje variabilitu druhu. Rostliny, původně udávané podél obou břehů dolního toku Rio Grande, byly později nalezeny ve státech Tamaulipas a Nuevo Leon. Tyto nálezy se vyznačují robustnějším vzrůstem, většími a světlejšími květy, takže není vyloučena jejich pozdější varietální klasifikace.

 

Výskyt
Typový materiál byl sbírán v okolí Rio Grande City, Starr Co., USA. R.Runyon sbíral stejné rostliny také v mexické Reynose (Tamaulipas). Podle současných a ověřených údajů je E.runyonii rozšířena na území:
USA - Texas, Duval Co., Starr Co., Val Verde Co., Webb Co., Zapata Co., tedy v jihovýchodním cípu státu
Mexiko - Tamaulipas a Nuevo Leon.
Údaj o výskytu v Durango (Ceballos) je zřejmě omylem či zkomolením (Caballo - Nuevo Leon?). E.runyonii roste v polopouštních podmínkách, na nízkých kamenitých kopcích v savanovité krajině a malé nadmořské výšce. V terénu dobře splývají s okolím a jejich nalezení i v době kvetení je obtížné.

 

Pěstování
Z údajů o výskytu a rozšíření můžeme usuzovat na poněkud menší náročnost této eskobarie na pěstování. V každém případě je však nutné dodržet zásady pro pěstování pouštních a polopouštních kaktusů - propustná zem a opatrný střídavý zálivkový režim. Přirozený charakter rostlin docílíme pravokořenným pěstováním, rostliny kvetou celé jaro a léto, zimní světlé stanoviště není nutné.

 

Poznámky
Odlišné rodové chápání eskobárií (jejich řazení do samostatného rodu nebo do rodu Coryphantha) způsobilo, že tento kaktus lze v literatuře nalézt pod třemi různými jmény. V roce 1929 převedl A.Berger všechny eskobarie do rodu Coryphantha (a tak jsou dodnes klasifikovány především v USA) a byl nucen přejmenovat E.runyonii, protože již existovalo jméno Coryphantha runyonii Br. et R.. Problém vyřešil tak, že použil křestní jméno objevitele a taxon nazval Coryphantha robertii. V obdobné situaci se zřejmě bez informací o Bergerových krocích ocitl v roce 1931 i Fosberg a taxon nazval C.piercei. Jeho jméno je však již synonymem, kdežto Bergerovo jméno je pro jím stanovené schéma rodu Coryphantha správné.
Blízce příbuzné jsou i E.muehlbauriana (Böd.) Backeb. a pravděpodobně dva další záhadné taxony Mammillaria emskoetteriana Quehl a Escobaria bella Br. et R..

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5: 2963, 1962
Benson L., The Cacti of the United States and Canada, p. 854-855, 964, 1982
Král J., Escobaria runyonii Br. et R., Aztekia 79/2, 2: 11-12, 1979
Šedivý V., O některých sporných eskobariích, Aztekia 82/2, 5: 16-18, 1982
Šedivý V., Rod Escobaria Br. et R., Atlas kaktusů VI, 1990, příloha
Taylor N.P., Die Arten der Gattung Escobaria Br. et R., Kakt. und and Sukk., 34: 120-123, 136-140, 154-158, 184-188, 1983
Taylor N.P., The identification of Escobaria (Cactaceae), Cact. Succ. J. (GB), 4: 36-44, 1986
Weniger D., Cacti of the Southwest, p. 140-141, 1969

 

Autoři
Text: V.Šedivý.
Foto: J.Král.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a sedm