Název
CORYPHANTHA MAIZ-TABLASENSIS Backeb.
 

Taxon
Coryphantha maiz-tablasensis Backeberg, Blätter für Sukkulentenkunde, 1 : 5, 1949
Druh byl pojmenován podle dvou měst - Ciudad Maiz a Las Tablas, mezi kterými roste (San Luis Potosí, Mexiko).

 

Popis
Tělo
odnožující, až 55 mm široké, 30 mm vysoké, bradavky modrozelené, kuželovité, 10 mm dlouhé, při bázi 13 mm široké. Trny jen okrajové, v počtu 5-7, šedobílé, paprskovitě uspořádané, pevné; nejhořejší až 12 mm dlouhý, zpočátku s černou špicí.
Květ
50-60 mm velký, objevuje se v červnu až září; okvětní lístky úzce kopinaté, vnější okvětní lístky žluté s červeným středním proužkem, vnitřní okvětní lístky čistě světle žluté; blizna krémově žlutá, prašníky sytě žluté až oranžové.
Plod
se vyvíjí uvnitř rostliny po celý rok, ve zralosti jen málo vyčnívá poblíž temene, šťavnatý, zelený, kyjovitý, 30-40 mm dlouhý, až 10 mm široký.
Semena
světle hnědá, lesklá, hladká, 1,8 mm dlouhá, a 1 mm široká.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Typová lokalita nebyla určena přesně, údaj zní: Mexiko, stát San Luis Potosí, mezi městy Giudad Maiz a Las Tablas. Toto území spadá do oblastí Siera Madre Oriental. Rostliny se vyskytují v nadmořské výšce asi 1500 m, ve stepních formacích se střídavým stromovým porostem.

 

Pěstování
C.maiz-tabkasensis patří mezi málo známé koryfanty, pěstování však není obtížné. Vyžaduje ovšem notnou dávku trpělivosti, protože rostliny (stejně jako většina koryfant) rostou velice pomalu, a to i roubované. Dospívají po 8-10 letech. Pro pěstování je vhodné použít propustný substrát s neutrální reakcí a praktikovat střídavý zálivkový režim v době vegetace, v zimním období naprosté sucho.
Foto: J. Král.

 

Poznámky
Je až neuvěřitelné, jak málo informací o tomto druhu existuje v odborné literatuře; jsou vlastně redukovány na velmi stručný Backebergův popis. Tento popis bylo nutno rozšířit o podrobnější údaje o květu, zejména však plodu a semenech, na základě pozorování kulturních rostlin.
Údaj o trsovitém vzrůstu, uvedený v Backebergově popise, nebyl zatím v kultuře potvrzen. Roubované i pravokořenné rostliny jsou solitérní, přičemž roubované rostliny dosahují větších rozměrů, než uvádí popis. C.maiz-tablasensis patří do kategorie koryfant bez žláz v axilách. Svým modrošedým habitem, typickými bradavkami s krátkými šedobílými trny je taxonem, který nelže zaměnit s jinými "zelenými" koryfantami. Přirozená variabilita uvnitř druhu je minimální, rostliny jsou velmi uniformní.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5 : 3005, 1961

 

Autoři
Foto: J. Král.
Rostlina na obrázku byla vypěstována z importních semen, ve sbírce autora textu V. Šedivého.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a osm