Název
ARROJADOA MULTIFLORA Ritter, Kakteen in Südamerika, 1: 89-90, 1979
 

Taxon
Arrojadoa multiflora Ritter, Kakteen in Südamerika, 1: 89-90, 1979
Jméno druhu multiflorus = mnohokvětý vystihuje početné květy, které se na rostlinách objevují.

 

Popis
Tělo
stonky asi 0,8 m dlouhé, vzpřímené, 10-20 mm silné, leskle tmavě zelené, na bázi poněkud odnožující, nahoře tenčí než dole, na koncích zesílené. Kořeny poněkud řepovité. Žeber 7-8, vysoká 2-3 mm, tupá. Areoly od sebe vzdálené 4-7 mm, 1-2 mm široké, kruhovité, na hrbolech, bílé, s dolů směřujícími vlasy bílé barvy, dlouhými 5-10 mm. Trny jehlovité, hnědé nebo rezavě červené až bílé, okrajové směřují na bok, 12-15, délky 5-10 mm, středové 1-3. Cefálium na tupých, poněkud zesílených stoncích, se zvětšenými areolami, hustou bílou vlnou a mnoha měkkými, rezavě červenými, 15-30 mm dlouhými štětinami.
Květy
z cefália, asi 3 cm dlouhé; květní trubka 11 mm dlouhá, 4 mm široká, uvnitř bledá, vně poněkud rubínová, s velmi málo šupinami; nitky barvy okvětních lístků, 4-8 mm dlouhé; prašníky malé zlatožluté; čnělka barvy okvětních lístků, 22 mm dlouhá, z toho připadají 2-3 mm na 5 laloků blizny; okvětní lístky rovné, zašpičatělé, vnější 7 mm dlouhé, 3-4 mm široké, bledě žluté s karmínovým středním proužkem, vnitřní 5 mm dlouhé, 2,5 mm široké, velmi bledě žluté.
Plod
holý, 12-15 mm dlouhý, 8 mm široký, červeně hnědozelený, kyjovitý.
Semena
1,5 mm dlouhá, 1,2 mm široká, 1 mm silná, černá, matná.

 

Variety
Žádné variety ani formy nebyly popsány.

 

Výskyt
Naleziště typu (FR 1243) je na vyvýšeninách u Brejinho a Caitite, stát Bahia, Brazilie, kde se nachází druh jen vzácně a rozptýleně. Také polní číslo HU 755 (L.Horst - W.Üebelmann) patří A.multiflora.

 

Pěstování
Při pěstování je nutno mít na zřeteli klimatické podmínky domoviny A.multiflora. Pokud pěstujeme rostliny na vlastních kořenech, jsou choulostivější (řepovitý kořen).
Substrát má být velmi propustný pro vodu i pro vzduch. Pokud naroubujeme rostliny např. na Eriocereus jusbertii, je to jistější metoda k jejich dalšímu zachování.
V zimě je třeba udržovat teplotu vyšší než 10°C a zcela suchý substrát. Naopak v létě vyžaduje A.multiflora slunce, teplé umístění a častou zálivku. Květy se objevují několikrát během léta, poměrně dlouho se vyvíjejí. Ke sprášení není třeba další rostlinu, protože druh je samosprašný. Plody zůstávají dlouho na rostlině. Roubovaní jedinci začínají kvést od velikosti stonků asi 15 cm.
Foto: vyobrazenou rostlinu fotografoval ve své sbírce S.Stuchlík, který je

 

Poznámky
Arrojadoa multiflora patří do blízkého příbuzenstva Arrojadoa dinae, event. A.eriocaulis. P.Braun všechny tyto druhy řadí do skupiny, mající dvoubarevné květy - A.albiflora, A.beateae, A.dinae, A.multiflora, A.eriocaulis. Všechny uvedené druhy mají kromě dvoubarevných květů měkkomasé a relativně krátce žijící stonky, často podzemní orgán (řepovitý kořen); květní lůžko je vždy červené.

 

Literatura
Braun P., A.dinae Buining et Brederoo var. nana Braun et Esteves - Eine neue Arrojadoa-Sippe aus Minas Gerais (Brasilien), Kakt. und and. Sukk., 42: 190-195, 1991
Říha J., Arrojadoa multiflora Ritter, Kaktusy, 19: 95-96, 1983

 

Autoři
Foto: vyobrazenou rostlinu fotografoval ve své sbírce S.Stuchlík, který je
také autorem textu.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a deset