Název
OPUNTIA CYMOCHILA Engelm. et Bigelow
 

Taxon
Opuntia cymochila Engelmann et Bigelow, Proc. Amer. Acad., 3 : 295, 1856
Opuntia mesacantha Raf. var. cymochila (Engelm. et Bigelow) Coulter, Contr. U.S. Nat. Herb., 3 : 430, 1896
Opuntia mesacantha Raf. var.oplocarpa Coulter, Contr. U.S. Nat. Herb., 3 : 431, 1896
Opuntia tortispina Engelm. et Bigelow var. cymochila (Engelm. et Bigelow) Backeb., Die Cactaceae, 1 : 483, 1958
Opuntia rafinesquei Engelm. f. cymochila (Engelm. et Bigelow) Schelle, Handb. Kakteenkultur, p. 50, 1907
Jméno cymochila lze přeložit jako "se zduřelým okrajem". Jedná se pravděpodobně o vyjádření tvaru širokého okraje "lemu" semen.

 

Popis
Tělo
rostlina nízká, trsnatá, s články různých tvarů, na zemi se rozvětvující a při doteku se zemí kořenící, lístky na mladých článcích obvykle modrozelené, delší než 5 mm. V areole více než 2 trny, obvykle se vyskytují 2-4 centrální, až 60 mm dlouhé trny a jeden nebo i více kratších, štíhlých, pod středovými trny umístěných vedlejších trnů; vedlejší trny obvykle bílé, centrální trny na bázi hnědé nebo žluté, případně zcela tmavé, dosti často zploštělé, dolů nebo ven směřující.
Květy
žluté, druhý den často s nádechem do oranžova, občas se vyskytuje i červené zbarvení, objeví se však i květy celé červené nebo fuchsinové; blizna sytě zelená.
Plod
obvykle barvy matné, načervenale hnědé až nafialovělé, povrch plodu s areolami obsahujícími trčící glochidy a často i několik tenkých trnů; dřeň plodu sladká.
Semena
dosti velká, zpravidla 6 mm velká i větší, s širokými, dosti nepravidelnými okraji.

 

Variety
Žádné vnitrodruhové taxony nebyly popsány, i když je nutné dodat, že novomexické rostliny z povodí řeky Rio Grande jsou zřetelně větší, než je u tohoto druhu obvyklé. Domnívám se, že se jedná o natolik zřetelnou odchylku, že by zasluhovala oddělení na úrovni variety nebo formy.
V povodí řek Republican River a Arkansas River ve východním Coloradu a západním Kansasu vykazují rostliny rovněž tendenci k velkému růstu, avšak neliší se od popisovaného druhu tolik, jako předchozí. I tady je však na místě úvaha o vhodnosti vnitrodruhového dělení.

 

Výskyt
Jedná se druh s obrovským areálem rozšíření, převážně na Velké prérii (Great Plains). Vyskytuje se od jižní části státu Dakota a jihovýchodu státu Wyoming na západ a jih střední části Nového Mexika a středního Texasu. Roste převážně na pastvinách, dává přednost těžkým půdám, na jakých se vyskytují krátkostébelné druhy trav. V písčitých oblastech západní části Nového Mexika se často vyskytuje na lehčích a poněkud vlhčích půdách.

 

Pěstování
Pěstování O. cymochila je velmi snadné. Vyžaduje plné slunce a lepší drenáž, než podobný druh - O. macrorhiza nebo O. compressa.
O. cymochila je v období vegetačního klidu výjimečně odolná proti chladu, kdy přežívá i -40 stup. C. Rostliny v zimě sesychají a poléhají, ale na jaře se rychle napijí a rostou. Jsou také dostatečně malé na to, aby je bylo možno pěstovat v nádobách. Spokojenější jsou ovšem ve volné zemi, kde lépe kvetou a trsy dosahují až metr v průměru.
Rostliny v Coloradu a v Albuquerque v Novém Mexiku fotografoval autor textu David Ferguson.

 

Poznámky
Rostliny jsou na květy velmi bohaté a atraktivní. Existuje též řada kultivarů, které lze doporučit jako doplněk suchých míst zahrad. Například kultivar "Malpais Sunrise" má poněkud sušší plod, ale zato veliké, fuchsinově zbarvené květy.
Z plodů tohoto druhu, přes to, že obsahují mnoho semen, se vyrábí sladká zavařenina.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 1 : 483, 1958
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 333, 1977
Benson L., The Cacti of the United States and Canada, p. 925, 1982
Britton N.L. et Rose J.N., The Cactaceae, 1 : 131, 132, 1963

 

Autoři
Rostliny v Coloradu a v Albuquerque v Novém Mexiku fotografoval autor textu David Ferguson.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a sest