Název
LOBIVIA PENTLANDII (Hook.) Br. et R. f. BRUNNEO-ROSEA (Backeb.) Ullmann
 

Taxon
Lobivia pentlandii (Hooker) Britton et Rose f. bruneo-rosea (Backeberg) Ullmann, Kaktusy, 26 : 19, 1990
Lobivia bruneo-rosea Backeberg, Descr. Cact. Nov., p. 28, 1956
Forma byla pojmenována podle barvy květů. Bruneo-roseus znamená starorůžový.

 

Popis
Tělo
stonek odnožující, jednotlivé hlavy kulovité až 100 mm v průměru; epidermis světle zelená. Žeber 18, nízká, úzká, s ostrou hranou, příčnými zářezy dělená v hrboly; kruhovité areoly na horní straně hrbolů, s krátkou šedobílou plstí. Okrajových trnů až 10, 20 mm dlouhé, jehlovité, zahnuté; středový trn 1, někdy 2, až 60 mm dlouhý; všechny trny vzájemně propletené, světlé, uprostřed hnědé, špička tmavohnědá až černá.
Květy
široce nálevkovité, 50 mm dlouhé a široké; trubka hnědavě růžová s růžovými šupinami a šedohnědými vlasy; vnější okvětní lístky úzké, ven zahnuté, hnědavě růžové; vnitřní okvětní lístky úzké, špičaté, starorůžové; jícen světlý; tyčinky ve dvou sériích, první v dolní části trubky, druhá na okraji jícnu; nitky, prašníky, čnělka a pětiklanná blizna žluté.
Plod
kulovitý, zelený, podélně pukající, porostlý šupinami a vlasy jako trubka.
Semeno
podlouhlé, zahnuté, 1,3 mm dlouhé, testa matně černá, hrbolatá, hilum oválné.

 

Variety
L. pentlandii f. bruneo-rosea je variabilní v délce a barvě trnů i v barvě květů. Vyskytují se i odchylky ve velikosti květu. To ovšem platí pro celý okruh L. pentlandii.

 

Výskyt
Forma bruneo-rosea je nalézána na rozlehlém území mezi Oruro a La Paz v Bolívii ve výškách kolem 3000 m n. m., spolu s dalšími taxony z příbuzenstva L. pentlandii.

 

Pěstování
L. pentlandii f. bruneo-rosea roste velmi dobře na vlastních kořenech, roubování více uškodí než prospěje. Roubovanci redukují trny, i když bohatěji kvetou. Rostliny vyžadují hodně čerstvého vzduchu, proto jsou vhodné pro volnou kulturu. V letních vedrech zastavují růst, proto musíme opatrně zalévat. Zimování musí být chladné, jinak rostliny začínají růst a v létě méně kvetou.

 

Poznámky
Zařazení více než dvaceti druhů jako synonyma k L. pentlandii chtěl W.Rausch zjednodušit klasifikaci celé skupiny blízce příbuzných druhů. Sama L. pentlandii je velmi variabilní co do délky trnů a velikosti květu, tak i jejich barvy. V přírodě je podle Rausche i Rittera velmi těžké odlišit co je stanovištní forma a co je varieta. Proto došlo ke stažení tak velkého množství taxonů pod jeden druh. Dlouhou kultivací ve sbírkách byly vyselektovány a stabilizovány rostliny, které lze odlišit od ostatních taxonů v Backebergově pojetí a odpovídají původním popisům. Pro evropského kaktusáře je Rauschův či Ritterův systém těžko stravitelný a odmítá slučování velkého množství především Backebergových druhů. Proto, než se vyjasní a vžije nové pojetí, je na původně Backebergův druh pohlíženo jako na formu L. pentlandii.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1400, 1959
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 204, 1976
Rausch W., Lobivia, 1 : 40-45, 1975
Rausch W., Lobivia 85, p. 104, 1985
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 2 : 567, 1980
Schumann K., Gesamtbeschreibung der Kakteen, p. 229-230, 1898
Ullmann J., Atlas kaktusů 1987, 25-26, 1987

 

Autoři
Text: Jaroslav Ullmann.
Foto: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a sedm