Název
LOBIVIA HERTRICHIANA Backeb. f. MINUTA (Ritt.) Ullmann
 

Taxon
Lobivia hertrichiana Backeberg var. hertrichiana f. minuta (Ritter) Ullmann, Kaktusy, 26 : 19, 1990
Lobivia minuta Ritter, Taxon, 12 : 124, 1963
Neolobivia minuta (Ritt.) Ritt., Kakteen in Südamerika, 4 : 1336, 1981
Jméno formy vystihuje velikost těla. Minutus znamená zcela malý, nepatrný.

 

Popis
Tělo
stonek v dolní části silně odnožující, odnože se snadno odlamují a rychle koření, jednotlivé stonky kulovité, až 40 mm vysoké a široké, epidermis světlezelená, temeno zpravidla holé, ploché nebo mírně snížené; žeber 9-15, přímá, zaoblená, mělkými zářezy rozdělená v nízké hrboly; areoly kruhovité, 1,5-3 mm široké, s bílou až nažloutlou plstí, 3-5 mm od sebe vzdálené. Okrajových trnů 8-11, jemné, jehlovité, 4-8 mm dlouhé, dolní většinou kratší; střední trn 1, přímý, odstávající, silnější než okrajové, 10-20 mm dlouhý, u kulturních rostlin jen 10 mm dlouhý, někdy v areole ještě 1-2 středové trny; všechny trny nahnědlé, s tmavší špičkou, později šednou.
Květy
široce nálevkovité, 40-45 mm dlouhý a 35-40 mm široký, trubka nálevkovitá, načervenale hnědá nebo nahnědle zelená, s malými trojúhelníkovitými šupinami a hnědými až černými vlasy; vnější okvětní lístky úzké zelenavě fialové; vnitřní okvětní lístky 15 mm dlouhé, 6-7 mm široké, na bázi jen asi 3 mm široké, okrouhlé, zakončené malou špičkou, šarlatově červené na bázi světlejší až bleděžluté; jícen a vnitřní stěna trubky bílé; nitky ve dvou sériích, nepočetné, první uvnitř trubky, druhá kolem jícnu, nitky v trubce bledě červené, na bázi bílé, nitky kolem jícnu bílé až nažloutlé, prašníky žluté, čnělka tenká, světle zelená.
Plod
kulovitý, 10 mm široký, šedozelený, porostlý šupinami a vlasy jako trubka, podélně pukající.
Semena
protáhlá, zahnutá až téměř ledvinovitá, 1,2 mm dlouhá, 1,0 mm široká a 0,7 mm silná, hilum oválné, testa černá, téměř matná.

 

Variety
L. hertrichiana f. minuta je variabilní v barvě a délce otrnění, ale žádná z odchylek nebyla popsána. Kromě
f. minuta lze na úrovni forem hodnotit další taxony z okruhu
L. hertrichiana, které Rausch vede jako synonyma nominátní formy. Jsou to
f. incaica,
f. binghamiana
f. divaricata a další. Forma minuta se od f. hertrichiana odlišuje menším stonkem, kratšími trny, které jsou více přitisklé k tělu a jsou tmavší.

 

Výskyt
Formu minuta nalezl roku 1957 Friedrich Ritter u Ollantantaitambo, severovýchodně od Cuzca v provincii Urubamba v Peru. Roste ve velkých výškách od 3000 m n. m. výše.

 

Pěstování
Pěstování peruánských lobívií nečiní potíže. Vyžadují světlé a vzdušné stanoviště, kde dobře vytrňují a bohatě kvetou. Roubované rostliny bohatěji kvetou, ale trny jsou slabší a rostliny dorůstají větších rozměrů. Zimování chladné s teplotami do 10 stup. C, aby se rostliny nedostaly do vegetace. Výsev je snadný a semenáčky dobře rostou. Všechny peruánské lobívie jsou vhodné pro volnou kulturu, při které se letní stagnace tak výrazně neprojevuje jako v teplých sklenících.

 

Poznámky
Na skupinu taxonů kolem L. hertrichiana panují v současné době dva protichůdné názory.
Rausch slučuje pod jméno L. hertrichiana 10 taxonů a uznává jen dvě variety. F.Ritter většinu taxonů považuje za samostatné druhy. Oba k těmto závěrům došli po důkladném studiu na nalezištích. Ztěží se můžeme přiklonit k jednomu či druhému pojetí, i když Rauschovo pojetí odpovídá tendencím dneška, tj. slučování rodů i druhů. Přesto bude vhodné zatím zachovat jména rostlin jak je máme ve sbírkách, kde došlo k selekci rostlin a tím i k možnosti jednotlivé taxony rozlišovat. Rozdělení rodu Lobivia na rody čtyři, jak to chápe F.Ritter je zcela zbytečné. Jednotlivé ucelené skupiny taxonů lze hodnotit na úrovni podrodů, sekcí, řad.

 

Literatura
Rausch W., Lobivia, 1 : 16-21, 1975
Rausch W., Lobivia, 3 : 178, 1975
Rausch W., Lobivia 85, p. 65, 1985
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 4 : 1332-1338, 1981

 

Autoři
Text: Jaroslav Ullmann.
Foto: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a deset