Název
LOBIVIA CHRYSANTHA (Werd.) Backeb. var. KLUSACEKII (Frič) Rausch
 

Taxon
Lobivia chrysantha (Werd.) var. klusacekii (Frič) Rausch, Lobivia, 3 : 179, 1975
Lobivia klusacekii Frič, Kaktusář, 2 : 82-83, 1931
Lobivia klusacekii Frič var. roseiflora Šubík, Kaktusy, p. 130, 1960
Lobivia dragai Frič, Kaktusář 2 : 82-83, 1931
Lobivia schuldtii Frič, in Kreuzinger Katalog, p. 34, 1935
Lobivia polaskiana Backeb., The spine, p. 111, 1948
Varieta byla pojmenována podle ing.A.Klusáčka, pěstitele kaktusů z Kounic u Českého Brodu.

 

Popis
Tělo
stonek válcovitý, zpočátku jednotlivý, později odnožující až 200 mm vysoký, 50 mm široký, epidermis matně šedozelená; žeber kolem 15, přímá, nízká, nevýraznými zářezy dělená v hrboly; areoly kruhovité, 5 mm od sebe vzdálené, s rezavou plstí. Okrajových trnů 8-10, 10 mm dlouhé, jehlovité, neodstávající, bělavé; středové trny 3, 12-15 mm dlouhé, jehlovité, šedé až hnědé.
Květ
široce nálevkovitý, 55 mm dlouhý, 50 mm široký; trubka olivově zelená s tmavými vlasy a nahnědlými šupinami; vnější okvětní lístky žlutohnědé až oranžové, vnitřní okvětní lístky jasně žluté až oranžové; tyčinky ve dvou sériích, nitky žluté, oranžové, prašníky žluté, krátká žlutavá čnělka zakončena 5 klannou bliznou.
Plod
kulovitý až vejcovitý, podélně pukající, porostlý šupinami a vlasy stejně jako trubka.
Semena
protáhlá, zahnutá, 1,3 mm dlouhá, matně černá.

 

Variety
Lobivia chrysantha je natolik proměnlivá, že se k ní vztahuje množství jmen na úrovni nesprávně popsaných druhů a variet. Řada jmen je zbytečná, řadu druhů je možno hodnotit jen na úrovni variet nebo ještě lépe stanovištních forem. Radikálním zásahem W.Rausche bylo množství taxonů zredukováno na třetinu a bývalé druhy jsou řazeny jako variety Lobivia chrysantha, případně jen jako její synonyma. Var. klusacekii se od var. chrysantha liší především protáhlým tělem, větším počtem žeber a přítomností středových trnů.

 

Výskyt
Celý komplex kolem L. chrysantha se nalézá v severní Argentině ve vysokých až velmi vysokých polohách. Varieta klusacekii se vyskytuje nejjižněji z celého okruhu L. chrysantha u Puerta Tastil a Cachinal na úpatí sopky Cachi. Roste ve štěrkové suti ze zvětralých hornin, která stále zasypává nové přírůstky rostlin.

 

Pěstování
Všechny vysokohorské druhy vyžadují mnoho světla a hojnost čerstvého vzduchu. Obojí jim můžeme poskytnout ve volné kultuře, ve které mají rostliny dokonalý tvar, silné trny a bohaté květy. V zimě nesmí teploty přesahovat 10 stup. C, jinak se rostliny dostávají do vegetace. Jsou náročnější než jiné lobívie, zvlášť při letní stagnaci musíme být opatrní při zálivce. Roubováním se rostliny příliš vytahují do výšky a trny jsou redukované.

 

Poznámky
Při cestě jedním údolím v severní Argentině nalezl Frič na jednom úbočí rostlinu se stříbřitými trny a na protilehlé straně rostlinu s černými trny. Rostlinu se stříbřitými trny pojmenoval L. dragai po své manželce a rostlinu s černými trny po pěstiteli Klusáčkovi Lobivia klusacekii. V našich sbírkách se objevují rostliny s čistě žlutým i s čistě oranžovým květem, kde žluté nebo oranžové jsou nejen vnitřní okvětní lístky, ale i tyčinky a blizna, ale i kombinace obou barev v jednom květu jako u rostliny na snímku. Jedná se o méně častou formu L. chrysantha var. klusacekii (= L. dragai, L. klusacekii). Různé barevné formy jsou publikovány na obrázcích 57, 58, 62, 64 v publikaci K.Crkala "Lovec kaktusů".

 

Literatura
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 205, 206, 213, 1976
Crkal K., Lovec kaktusů, p. 257, 258, 1983
Frič A.V., Kaktusář, 2 : 82-83, 1931
Rausch W., Lobivia, 2 : 108-113, 1975

 

Autoři
Text: Jaroslav Ullmann.
Foto: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vojtěch Klusáček (2011-04-27 14:32:36)
tak jsem potěšen, vidět květinu pojmenovanou po mém dědečkovi. Děda byl přítelem V. Friče a ve skleníku ve sladovně se kaktusům dařilo. Díky, VK.
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a sedm