Název
GYMNOCALYCIUM MULTIFLORUM (Hooker) Br. et R. var. MULTIFLORUM
 

Taxon
Gymnocalycium multiflorum (Hooker) Britton et Rose, Addisonia 3, 5, 1918
Echinocactus multiflorus Hooker, Curtis. Bot. Mag. 71, tab. 4181, 1845
Multiflorus znamená mnohokvěté.

 

Popis
Tělo
stonek stlačeně kulovitý, tmavozelený, poněkud namodralý, hrbolcovatý, téměř bez žeber, hrbolce velké, podlouhlé, polokulovité, později splývající do téměř svislých řad, postavené nepravidelně. Areoly oválné, vlnaté. Okrajových trnů 5, asi 26 mm dlouhé, uspořádané ve dvou párech, nejspodnější směřuje dolů; středový trn chybí; všechny trny jsou žlutavé, na bázi purpurové a přitisklé k tělu.
Květy
jsou v poměru k velikosti stonku velké, četné, více se jich otvírá najednou a tak zakrývají horní část rostliny; vnější okvětní lístky zelené a ke středu květu se postupně prodlužují; vnitřní okvětní lístky vejčité, téměř bílé. Tyčinky bílé, prašníky malé, oranžové, bliznové laloky téměř bílé.

 

Variety
Byly popsány dvě variety, a to
albispinum (K.Sch.) Backeb. Tyto dle mého názoru náleží k G. monvillei a měly by být k tomuto druhu přeřazeny (překombinovány).

 

Výskyt
V původním popisu nebylo naleziště uvedeno. Vyobrazená rostlina a další její formy jsou v současné době nacházeny v Argentině, provincii Cordoba. Roste obvykle v kamenitém, řídce travnatém terénu.

 

Pěstování
Pěstování tohoto druhu je snadné, snáší i pěstitelské přehmaty, bohatě kvete již ve stáří 4-5 roků. Často se setkáváme s jedinci, jejichž květy jsou samosprašné. Snáší slunečné i poloslunné stanoviště, zimování může být tmavé a relativně chladné.

 

Poznámky
V původním popisu nebyla žádná zmínka o semenech a nalezišti a to jsou nyní základní příčiny nejasností, které panují kolem tohoto druhu. Podle jednoho názoru (Schütz) náleží G. multiflorum do série Horridispina Buxbaum, je nacházeno v provincii Cordoba v Argentině a je blízce příbuzné s G.monvillei. Okrajové morfotypy komplexu G. multiflorum - G. monvillei se však od sebe zřetelně liší. G. multiflorum dosahuje menších rozměrů, má pouze okrajové a k tělu přilehlé trny, stonek neodnožuje a rostliny velmi ochotně kvetou již od velikosti asi 50 mm. Podle druhého názoru (Till) náleží G. multiflorum do série Denudata Buxbaum, jeho naleziště by mělo být v jihozápadní Brazílii nebo v území Missiones či Corrientes v Argentině nebo konečně v jihovýchodní Paraguayi a mělo by být pravděpodobně totožné s rostlinami dnes pěstovanými pod katalogovým jménem G. ourselianum. Názory H.Tilla působí logicky, mají své přívržence i odpůrce, jsou však spekulativní a co je nejdůležitější - nejsou potvrzeny nálezy rostlin v přírodě.
Lze stěží předpokládat, že tento "spor" bude v budoucnosti uspokojivě vyřešen, a to právě z důvodu nedostatku původního popisu, který může odpovídat oběma diskutovaným taxonům. Popis byl navíc během dalších let při přepisech měněn a doplňován fotografiemi odchýlených rostlin. Za současného stavu informací považují za pravděpodobnější, že Hooker popisoval G. multiflorum podle rostliny (rostlin) z komplexu G. multiflorum - monvillei. Proto obrázek představuje morfotypy z blízkého příbuzenstva G. monvillei.
Podle současného širšího chápání pojmu druh by měl být okruh G. multiflorum - monvillei veden pod jedním druhovým jménem. Rozhodně by ale bylo škoda, aby nádherná krajní forma tohoto okruhu nebyla vedena ve sbírkách odděleně. V žádném případě se totiž nejedná o kultivar vyselektovaný dlouhým pěstováním v evropských sbírkách. Vyobrazená kulturní rostlina je zcela identická s nálezy z okolí Tanti v Sierra Cordoba.

 

Literatura
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 171, 1976
Frank G., The genus Gymnocalycium, Part II., Nat. Cact. Succ. J. (US) 48 : 265, 1976
Frank G., The genus Gymnocalycium, Part V., Nat. Cact. Succ. J. (US) 49 : 128, 1977
Jiránek V., Atlas kaktusů 30/1988
Schumann K., Gesamtbeschreibung der Kakteen, p. 404, 1898
Schütz B., Gymnocalycium monvillei, multiflorum a ourselianum, Kaktusy 69, 5 : 124, 1969
Schütz B., Monografie rodu Gymnocalycium, p. 97, 1986
Till H., Problém Gymnocalycium multiflorum - Gymnocalycium monvillei, Gymnofil. 16 : 3, 1987

 

Autoři
Text i foto: Václav Jiránek.
Vyobrazená rostlina je více jak 20 let stará, 120 mm široká a pochází ze sbírky autora textu.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a dve