Název
ECHINOPSIS AUREA Br. et R. var. LEUCOMALLA (Wessn.) Rausch
 

Taxon
Echinopsis aurea Br. et R. var. leucomalla (Wessner) Rausch, Kakt. u. a. Sukk., 16 : 214, 1965
Lobivia leucomalla Wessner, Beitr. Sukk.Kunde Pflege, 1 : 1, 1938
Lobivia leucomalla Wessn. var. rubrispina Wessn., Beitr. Sukk.-Kunde Pflege, 1 : 2, 1938
Hymenorebutia leucomalla (Wessn.) Buin., Succulenta, 18 : 104, 1939
Lobivia famatimensis sensu Backeb. var. leucomalla (Wessn.) Backeb., Die Cactaceae, 3 : 1454, 1959
Lobivia densispina Werd. f. leucomalla (Wessn.) Buin., 1963
Echinopsis leucomalla (Wessn.) H.Friedrich, Kakt. u. a. Sukk., 25 : 82, 1974
Lobivia aurea Br. et R. var. leucomalla (Wessn.) Rausch, Lobivia, 3 : 148, 1975
Leucomallus = bělovlnný. Jméno variety vyjadřuje vzhled rostliny, která je zcela zahalena bílými jemnými trny.

 

Popis
Tělo
stonek zpočátku jednotlivý, ve stáří od spodu odnožující, v mládí kulovitý, později vejcovitý až krátce válcovitý, 120 mm vysoký a 60-70 mm široký, vrchol mírně snížený, zcela zakrytý trny; epidermis zelená; žeber 17-19, přímá, nízká, mezi areolami mírně snížená; areoly oválné, 3 mm od sebe vzdálené, kryté šedou plstí, která později mizí. Trny obtížně odlišitelné na okrajové a středové, všechny jsou jemné, štětinovité, ohebné, zahalující celý stonek, 5-10 mm dlouhé, bílé horní k vrcholu mířící na špici a na bázi hnědé, někdy píchavé.
Květy
nálevkovité, vyrůstající z boku v horní třetině stonku, 40-50 mm dlouhé, 50-60 mm široké, květní lůžko kulovité, 6 mm široké, bledě zelené, porostlé malými šedozelenými šupinami a bílými a hnědými vlasy, trubka 25-30 mm dlouhá, dole 5 mm, nahoře 10 mm široká, porostlá 8 mm dlouhými, olivově hnědými šupinami, z jejichž paždí vyrůstají bílé a hnědé vlasy; vnější okvětní lístky kopisťovité s malou špičkou, olivově zelené s tmavším středním proužkem; vnitřní okvětní lístky ve dvou sériích, kopinaté, žluté se světlejším středním proužkem, jícen bělavý, tyčinky ve třech sériích, první série nasazená v dolní polovině trubky, druhá v horní polovině, třetí na okraji jícnu, nitky v první sérii karmínové, ostatní bílé, prašníky žluté, čnělka krémová, dvanáctiramenná blizna žlutá.
Plod
vejcovitý, světle zelený, podélně pukající, porostlý vlasy a šupinami jako trubka.
Semena
kulovitá, 1,3 mm velká, hilum kruhovité, rovina hila svírá s podélnou osou semene pravý úhel, testa matně černá.

 

Variety
Echinopsis aurea je velmi proměnlivý druh. Tato velká proměnlivost platí i pro
jednotlivé variety. U
var. leucomalla je proměnlivost zvlášť výrazná a to nejen v počtu, síle a barvě trnů, ale drobné odchylky lze pozorovat ve velikosti a odstínu barvy květů. Při popisu L. leucomalla stanovil Wessner i
var. rubrispina, která se lišila červenohnědými trny. Z ostatních variet stojí nejblíže
var. quinesensis, která má trny jemnější a bělejší.

 

Výskyt
Var. leucomalla roste v Argentině v okolí města San Luis ve stejnojmenné provincii ve výškách 1500-2000 m n. m. Jedná se o nejjižnější výskyt z celého komplexu E. aurea.

 

Pěstování
E. aurea i její variety jsou nenáročné na pěstování. Při pěstování ve volné kultuře působí var. leucomalla doopravdy jako bílá vlnatá koule. V teplém skleníku rychle narůstají, ale na úkor trnů. Proto ve skleníku potřebují dobré a světlé stanoviště, prudký úpal jim však neprospívá. Roubování je zbytečné. Roubovanci sice kvetou, ale stonek roste příliš do délky a trny jsou redukované. V době letní stagnace růstu hrozí při nevhodné zálivce hniloba kořenů. Zimní stanoviště pokud možno světlé a v každém případě chladné s teplotami do 10 stup. C. Při vyšších teplotách se rostliny snadno dostávají do vegetace. Výsev je snadný, semena dobře klíčí a semenáčky rychle rostou.

 

Poznámky
Již počet synonym naznačuje složitost taxonomického zařazení tohoto taxonu. Backebergovo přiřazení jako variety k L. famatimensis sensu Backeberg bylo zcela zcestné. Sváděla ho k tomu vzhledová podobnost s L. densispina, ale stavba květu i semen ukazují na příbuznost s E. aurea. V roce 1965 ji do tohoto příbuzenstva zařadil W.Rausch. O 10 let později celou skupinu převedl do rodu Lobivia. F.Ritter řadí tyto příbuzné ve shodě s A.F.H.Buiningem do rodu Hymenorebutia. Charakteristické trny var. leucomalla a var. guinesensis vedly F.Rittera i H.Friedricha k tomu, aby zařadil tyto dva taxony jako samostatné druhy.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1454, 1959
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 207, 1976
Friedrich H., Echinopsis oder Lobivia, Kakteen und andere Sukkulenten, 25 : 55-57, 80-83, 1974
Rausch W., Lobivia 85, p. 16, 1985-6
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 2 : 472, 1980

 

Autoři
Text: Jaroslav Ullmann.
Foto: Igor Dráb.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a jedna