Název
CYLINDROPUNTIA CLAVATA (Engelm.) Ferguson comb. nova
 

Taxon
Cylindropuntia clavata (Engelmann) Ferguson comb. nova
Opuntia clavata Engelmann, Mem. Tour N. Mex., p. 95, 1848
Grusonia clavata H.Robins., Phytologia, 26 : 176, 1973
Corynopuntia clavata (Engelm.) Knuth, in Backeberg et Knuth, Kaktus-ABC, p. 115, 1935
Jméno druhu je odvozeno od kyjovitého tvaru článků.

 

Popis
Tělo
Jednotlivé články vytvářejí trnité koberce i 1 m široké, ale málokdy nad 10 cm výšky. Články silně hrbolaté, kyjovité, převážně z báze odnožující. Trny četné, nejdelší v horních areolách, zploštělé, většinou dolů směřující, barvy bílé až světle žluté, nabíhající do šeda; 3 nejmohutnější středové trny nejméně 5 mm široké a až 30 mm dlouhé.
Květy
žluté.
Plod
podlouhlý, pomalu schnoucí, žlutý, pokrytý dlouhými glochidami.
Semeno
s úzkými okraji, nažloutlé a asi 6-7 mm široké.

 

Variety
Druh je poměrně značně variabilní co do velikosti a vytrněnosti článků. Zejména délka, vybarvení i počet středových trnů se u rostlin i na jedné lokalitě dost mění. Je to však proměnlivost zcela v rámci druhu, žádné variety ani formy k tomuto druhu popsány nebyly.
C. clavata je blízce příbuzná s C. stanlyi, která se nalézá v Arizoně a Novém Mexiku a s C. parishii s rozšířením v Californii a Utahu v Mohavské poušti.

 

Výskyt
Areál výskytu je omezen na velké území středního Nového Mexika. Většinou roste v písčité nebo štěrkovité poušti a na pastvinách. Typová lokalita je Santa Fe, v Novém Mexiku.

 

Pěstování
Tato rostlina je výjimečně odolná proti chladu, snese až -40 stup. C. Je to výborná rostlina do skalek, zůstává malá a neroste příliš rychle. Žluté květy nejsou tak pozoruhodné, jako husté otrnění, ale i tak rostlinu zkrášlují. Je to nenáročný druh, který poroste v jakékoliv půdě, pokud má dobré odvodnění.
Foto: Obrázek na lokalitě poblíž Albuquerque (Nové Mexiko) pořídil autor textu (a kombinace), David Ferguson.

 

Poznámky
Tento druh patří do podrodu Corynopuntia, který se vyznačuje charakteristickým otrněním, opouzdřením trnů omezeným jen na hrot trnů, a odlišnými květy a plody. Zahrnuje několik dalších druhů, jako C. bulbispina, C. emoryi, C. pulchella, C. invicta a C. marenae, zařazovaná někdy do samostatného rodu Marenopuntia. Cylindropuntia (Grusonia) bradtiana je s podrodem Corynopuntia velmi blízko příbuzná, a snad by do něho měla být zahrnuta.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 1 : 494, 498, 1962
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 101, 1977
Benson L., The of the United States and Canada, p. 917, 1982
Britton N.L. et Rose J.N., The Cactaceae, 1 : 81, 1963

 

Autoři
Foto: Obrázek na lokalitě poblíž Albuquerque (Nové Mexiko) pořídil autor textu (a kombinace), David Ferguson.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Dana Spurná (2008-06-04 21:45:16)
dobrý den, vchtěla bych vynachvlit vaší kaktusovou galeri, je supe. něco takového mě noc chybelo Zdavím všechny Daba Spurná Brno
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a osm