Název
CORYPHANTHA WERDERMANNII Böd.
 

Taxon
Coryphantha werdermannii Bödeker, Monatsschrift Deutsch. Kakt. Ges., 1 : 155, 1929
Novou, velmi atraktivní koryfantu nazval F.Bödeker na počest kurátora botanické zahrady v Berlíně - Dahlemu a v době popisu současně i předsedy Německé kaktusářské společnosti, doktora Ericha Werdermanna.

 

Popis
Tělo
stonek až 80 mm vysoký, 60 mm široký, jednotlivý, zpočátku kulovitý, později vejčitý až válcovitý, šedozelené barvy; žebra rozdělena do čtyřhranných bradavek, okolo 15 mm dlouhých; areoly okrouhlé, 2 mm široké. Okrajových trnů 25-30, bílých, jehlovitých, až 20 mm dlouhých; horní jsou uspořádány do svazku, spodní rozloženy v areole pravidelněji, kratší a silnější než horní; středové trny 4, až 25 mm dlouhé, horní 3 vzpřímené, rovné nebo mírně zahnuté, jehlovité, silnější spodní odstává, všechny středové trny průsvitné hnědobílé, na špici tmavší, dole uzlovitě ztlustlé.
Květ
50-60 mm velký, žlutý, vnější okvětní lístky žlutozelené s tmavším středním proužkem, vnitřní okvětní lístky čistě žluté, průsvitné, lesklé; tyčinky žlutavé, prašníky sytě žluté, průsvitné, lesklé; tyčinky žlutavé, prašníky sytě žluté, čnělka žlutavá, 9-15 bliznových laloků bělavých až světle
žlutých.
Plod
holý, vejčitý, šťavnatý, 30-40 mm dlouhý, 8-10 mm široký.
Semena
leskle hnědá, ledvinovitá, 1 mm velká.

 

Variety
V původním popise je podrobně popsán růst od mládí až po dospělost. Je to proto, že rostliny procházejí dvěma stadii růstu; zpočátku jsou kulovité s hustě uspořádanými bradavkami a pouze s okrajovými trny v počtu 15-20.
Při velikosti 40-50 mm se rostlina začíná vejčitě prodlužovat, bradavky se zvětšují a jsou volněji uspořádány; počet okrajových trnů se jakoby naráz zvětšuje a tvoří se i středové. V tomto stadiu rostlina dospívá a začíná i kvést. Tento vývoj je dokumentován i na fotografické příloze, kterou je původní popis doplněn.
Existují však také rostliny, u kterých takový vývoj neprobíhá - rostou válcovitě, počet trnů se zvětšuje plynule a stejně tak plynule se tvoří i středové trny. Autor tohoto textu měl možnost si toto tvrzení ověřit na importovaných i kulturních exemplářích. Dokladem jsou přiložené fotografie, zobrazující obě diskutované formy. Na první pohled se může zdát, že jde o jistý vzhledový rozdíl, základní charakteristiky obou rostlin však popisu
C. werdermannii odpovídají.
C. werdermannii se řadí mezi koryfanty, které nemají žlázky v axile. K jejím nejbližším příbuzným patří další rostliny ze Sierra de la Paila
C. borwigii a zejména C. difficilis.

 

Výskyt
Domovinou rostlin, které byly podkladem pro popis, je Sierra de la Paila, Coahuila, Mexiko. Zde je v roce 1928 sbíral na vápencových pahorcích v okolí Saltilla F.Ritter. Bližší údaje o nalezišti nebo rozšíření C. werdermannii nelze uvést, protože od doby popisu nebyly publikovány. Ze skutečnosti, že C. werdermannii byla v roce 1983 prohlášena za rostlinu ohroženou a uvedena v dodatku 1 CITES, však lze odvodit jednoznačný závěr, že jde v přírodě o velmi vzácný druh.

 

Pěstování
C. werdermannii patří mezi obtížně pěstovatelné koryfanty. Malé semenáčky potřebují mimořádnou péči, jinak po vyklíčení hynou ve velkém počtu. Obvykle se proto okamžitě roubují. Naroubované rostliny rostou dosti pomalu a podnož (zejména zvolíme-li Echinopsis cv.) často vyčerpávají. Zakořenění rostlin probíhá se střídavými úspěchy, zejména však pomalu.
Obtížnost pěstování je charakteristickou vlastností pro mnoho koryfant, rostoucích v této oblasti státu Coahuila, ať se jedná o již zmíněnou C. difficilis (jejíž název byl z tohoto důvodu zvolen), C. borwigii nebo C. posel-geriana. Důvodem jsou zřejmě extrémní podmínky klimatu této části Chihuahuašské pouště.

 

Poznámky
Informace není k dispozici.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5 : 3019-3021, 1962
Bödeker F., Die Blüte der Coryphantha werdermannii, Monatsschr. Deutsch. Kakt. Ges., 1 : 243, 1929
Šedivý V., Coryphantha werdermannii Böd., Aztekia, 4/3-4 : 19, 1981

 

Autoři
Text: V.Šedivý.
Foto: J.Král.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a dve