Název
AKERSIA ROSEIFLORA Buin.
 

Taxon
Akersia roseiflora Buining, Succulenta 40 : 25, 1961
Druh je pojmenován podle růžově červených květů. Roseiflorus = růžovokvětý.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, 40-50 mm široký, více než 1 m vysoký, epidermis živě zelená. Žeber 16-17, zřídka 14, nízká, úzká, 8-10 mm od sebe vzdálená, mezi areolami snížená; areoly oválné, 2,5-3 mm dlouhé, 1,5-2 mm široké, 6-7 mm od sebe vzdálené, v květní zóně dvojnásobně větší, porostlé krátkou, zlatožlutou plstí. Trnů 30-40, dlouhé 5-10 mm, paprskovitě postavené, přilehlé, 1-2 kolmo odstávají, tenké jehlovité, zářivě žluté až žlutozelené, v květní zóně 35-40 mm dlouhé a tmavší, zde také stejně dlouhé a zbarvené štětiny.
Květy
vyrůstají v květní zóně blízko vrcholu, zóna po celém obvodu těla, květy 50-60 mm dlouhé, 30-40 mm široké, do tvaru "S" prohnuté, zygomorfní, trubka 30-35 mm dlouhá, červená, porostlá žlutavými, úzkými, špičatými šupinami a 8-10 mm dlouhými hnědočervenými vlasy a štětinami; vnitřní okvětní lístky 14-18 mm dlouhé, 5-6 mm široké, zaoblené; všechny okvětní lístky bílorůžové se sytějším středním proužkem; tyčinky dlouhé, přilehlé ke čnělce, nitky fialověrůžové, prašníky světlé, nafialovělé; čnělka fialově růžová, blizna se 6-8 rameny 2-3 mm dlouhými, běložlutá.
Plod
kulovitý 13-15 mm široký, žlutozelený, porostlý šupinami, šedými vlasy a červenohnědými pokroucenými štětinami.
Semena
stlačeně kolovitá 1,5 mm dlouhá a široká, 1 mm silná, černá, lesklá.

 

Variety
A. roseiflora je dosti uniformní, drobné odchylky vykazuje v barvě a počtu trnů a zřídkakdy i v barvě květů. Nebyla popsána žádná varieta nebo forma.

 

Výskyt
Naleziště bývá udáváno neurčitě a široce v Peru, nejčastěji jižně od Chala, někdy také severní vnitrozemí.

 

Pěstování
Pěstování není obtížné. A. roseiflora roste však velmi pomalu, proto se doporučuje roubování. Z podnoží se osvědčuje Eriocereus jusbertii, na kterém dobře roste, ochotně kvete a neredukuje trny. Letní stanoviště teplé a světlé, zálivka vydatná, nárazovitá. Zimní stanoviště světlé a teplé (10-12 stup. C). Pro snadnější kvetení je nutné přihnojovat hnojivy s vysokým obsahem fosforečnanů. Množení je možné jak semeny, tak i vrcholovými řízky, které snadno koření. První květy se objevují při výšce stonku 0,4-0,5 m. Není vhodná pro volnou kulturu.

 

Poznámky
A. roseiflora je jednou z mála cereusovitých rostlin, u kterých se dočkáme květů. Rod Akersia je monotypický rod (po J.F.Akersovi, americkém znalci kaktusů, který zkoumal a sbíral kaktusy v Peru v letech 1943-1947). Vzhledem k nejasnému nalezišti vyslovil Backeberg odměnku, že se jedná o přírodní hybrid. A o něco později mění názor a argumentuje tím, že v Andách žádné podobné cereusy nerostou. Rod Akersia patří do příbuzenstva rodů odvozených od rodu Trichocereus, tj. rodů Borzicactus, Bolivicereus, Seticereus, Cleistocactus atd. Ty se však vyskytují v nižších polohách více na jihu. A. roseiflorus bývá provizorně řazena do rodu Borzicactus nebo Cleistocactus. Platná kombinace však nebyla zatím publikována.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 6 : 3681, 1962
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 60, 1976
Klikar J., Akersia roseiflora, Kaktusy 25 : 31, 1989
Milkuhn G., Akersia roseiflora, Kakteen Sukkulenten, 9 : 1, 1974

 

Autoři
Text: Jaroslav Ullmann.
Foto: Jan Klikar.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a sedm