Název
NOTOCACTUS VILLA-VELHENSIS (Backeb. et Voll) Slaba var. CARAMBEIENSIS (Buin. et Brederoo) Gerloff
 

Taxon
Notocactus villa-velhensis (Backeberg et Voll) Slaba var. carambeiensis (Buining et Brederoo) Gerloff, Internoto, 11 : 129-136, 1990
Notocactus carambeiensis Buin. et Brederoo, Kakt. und and. Sukk., 24 : 1-3, 1973
Varieta byla pojmenována podle místa nálezu - Carambei ve státu Paraná, Brazílie.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý až krátce sloupkovitý, až 80 mm široký, až 100 mm dlouhý, tmavě matně zelený; temeno s vlnou; kořeny vláknité, žebra 12-14, na bázi 12-16 mm široká, až 10 mm vysoká, rozdělena v hrboly. Areoly kruhovité až oválné, nejprve až 8 mm široké, s bílou vlnou, později menší, oválné, 4 mm dlouhé a 3 mm široké, s šedou vlnou, později holé, až 10 mm od sebe vzdálené. Trny zpočátku černé až černohnědé s tmavším hrotem; okrajové trny 6-8, bočně směřující, více nebo méně přilehlé k tělu, až 20 mm dlouhé, mezi dolním párem často ještě několik kratších trnů; středové trny 4, postaveny do kříže, dolní až 30 mm dlouhý, boční až 25 mm dlouhé, horní až 20 mm dlouhý.
Květy
25 mm dlouhé a široké, žluté, zvonkovité; vnější okvětní lístky 11-13 mm dlouhé, 3-4,5 mm široké, kopisťovité, s ostrým hrotem, žluté; vnitřní okvětní lístky 13 mm dlouhé, 3,5 mm široké, s ostrým hrotem, žluté; nitky 4-5 mm dlouhé, žluté; prašníky 0,5 mm dlouhé, krémově bílé; čnělka 13,5 mm dlouhá, 0,8 mm široká, krémově bílá; 8 ramen blizny, purpurově červená; horní část květního lůžka 7 mm dlouhá, se šupinami až 8 mm dlouhými a 1,5 mm širokými, s krátkou bílou vlnou a hnědočernými štětinami; dolní část květního lůžka 4,5 mm dlouhá a široká, s asi 2 mm dlouhými šupinami, krátkou bílou vlnou a 4 mm dlouhými černohnědými šupinami.
Plod
zpočátku masitý, načervenalý, až 12 mm dlouhý a 5 mm široký, později vysychající, s řídkými štětinami a vlasy.
Semena
čepicovitá, 1,1-1,3 mm dlouhá a široká, matně černá; hilum oválné, krémově zbarvené.

 

Variety
Původně byl N. villa-velhensis var. carambeiensis veden jako samostatný druh. Na základě stejné stavby květů a semen byl přeřazen jako varieta N. villa-velhensis.

 

Výskyt
Druh byl nalezen 24.11.1966 L.Horstem a A.F.H.Buiningem v okolí Carambei ve výši asi 1000 m n. m. Dostal polní číslo
HU 140a. Je to jeden z nejseverněji se vyskytujících zástupců rodu Notocactus. Vyskytuje se na skalnatých místech, kde je humus a pH 4-5. Společně s ním rostou trávy, bromélie a gesnerie.

 

Pěstování
Dík podrobným údajům A.F.H.Buininga ze stanoviště je možné stanovit zásady pro pěstování variety. Substrát na stanovišti je dosti kyselý, pro pěstování tedy volíme rovněž substrát kyselý, ale výživný. Během vegetace jej udržujeme ve stále vlhkém stavu. V zimě vyžadují rostliny sucho, ale na jaře je třeba je včas uvést do vegetace. Roubování je sice jistější, ale i pravokořenné rostliny je možno úspěšně pěstovat. Množíme semeny nebo odnožemi.
Foto: Světlá rostlina, vypěstovaná z importních semen HU 140a, je ze sbírky autora textu a fotografie S.Stuchlíka.

 

Poznámky
Podle popisu má N. villa- velhensis var. carambeiensis tmavě zelenou epidermis a velmi tmavé trny. Ve sbírkách i na nalezišti jsou známy také rostliny s odlišnou epidermis (až žlutozelená) a otrnění (hnědé až žluté). Světlé formy se blíží barvou těla nominátní varietě.

 

Literatura
Schäfer G., Die Gattung Notocactus, Kakt/Sukk., 14 : 41-42, 1980
Stuchlík S., Notocactus carambeiensis Buining et Brederoo, Kaktusy, 19 : 102-104, 1983
Stuchlík S., Notocactus carambeiensis Buin. et Bred., Internoto, 4 : 85-87, 1983

 

Autoři
Foto: Světlá rostlina, vypěstovaná z importních semen HU 140a, je ze sbírky autora textu a fotografie S.Stuchlíka.
Tmavá rostlina pochází ze sbírky K.Herm (Bad Herrenalb, SRN).


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a tri