Název
NOTOCACTUS UEBELMANNIANUS Buin. f. FLAVIFLORUS Buin.
 

Taxon
Notocactus uebelmannianus Buining F. flaviflorus Buining, Kakteen und andere Sukkulenten, 19 : 175-176, 1968
Druhové jméno je na počest W.Üebelmanna, bývalého majitele firmy Su-ka-flor ve Švýcarsku a sběratele kaktusů. Forma byla pojmenována podle barvy květu (flaviflorus = žlutokvětý).

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý, jen zřídka odnožující, leskle tmavozelený, až 170 mm široký, 120 mm vysoký. Kořeny vláknité. Žebra 12-16, až 35 mm široká, s velkými kulatými hrboly. Areoly až 10 mm široké, až 8 mm dlouhé, zpočátku s bílou až špinavě bílou vlnou, později holé, až 25 mm vzdálené. Trny víceméně přilehlé k tělu; okrajové trny 6, k tomu ještě jeden delší, až 30 mm dlouhý, směřující dolů, a několik kratších, směřujících nahoru; trny bělavé až bělavě šedé, nepíchavé.
Květy
žluté, 45-50 mm široké (otevřené), 35-45 mm dlouhé (zavřené), nálevkovité; okvětní lístky až 20 mm dlouhé a 4 mm široké; nitky až 13 mm dlouhé, krémově žluté; prašníky žluté, přilehlé k čnělce; čnělka 18-20 mm dlouhá, bělavá až krémová; dolní část květního lůžka asi 7 mm široká, kulovitá až prodloužená, se šupinami, bělavou až hnědavou vlnou a hnědými štětinami; horní část květního lůžka pokryta šupinami, vlnou a štětinami jako dolní část.
Plod
s mnoha vlasy a štětinami, kulovitý, asi 15 mm široký, ve zralosti leskle červený a s holou horní částí.
Semena
čepicovitá, poněkud větší než u nominátní variety.

 

Variety
N. uebelmannianus f. flaviflorus se liší od f. uebelmannianus žlutými květy, kulovitým plodem a poněkud většími semeny. Kromě nálezů
HU 81 (L.Horst - W.Üebelmann) také sběr F.Stockingera
FS 94 patří k f. flaviflorus (Pedra do Segredo, Rio Grande do Sul, Brazílie).

 

Výskyt
Naleziště rostlin f. flaviflorus bylo objeveno L.Horstem. Nalézá se na vrcholu poměrně vysokého kopce u Guarita poblíž Cacapava, Rio Grande do Sul, Brazílie.
V poznámkách k popisu uvádí A.F.H.Buining, že rostliny
HU 81 (f. flaviflorus) byly nalezeny na jediném nalezišti, na kterém rostly spolu s f. uebelmannianus
HU 78, a to asi 85 % červenokvětých rostlin (f. uebelmannianus) a 15% žlutokvětých rostlin (f. flaviflorus). Zatímco A.F.H.Buining uvádí, že na nalezišti roste N. uebelmannianus spolu s Frailea phaeodisca, K.Herm a W.Üebelmann uvádějí, že doprovodnou flóru tvoří velké trsy Echinopsis a všudepřítomné opuntie; také je zde zastoupen Notocactus megapotamicus.

 

Pěstování
Podmínky pro úspěšné pěstování N.Uebelmannianus f. flaviflorus se nijak neliší od podmínek k pěstování f. uebelmannianus. Pravidelná zálivka, kterou udržujeme substrát vlhký, odpovídá poměrům na nalezištích, která jsou v oblastech bohatých na srážky. Pro závlahu je vhodná čistá dešťová voda. Ve shodě se stanovištěm by pH substrátu mělo mít hodnotu menší než 6 pH. Ve vegetaci rostliny také přihnojujeme.
Množení provádíme výsevem semen, která se po sprášení pylem jiné rostliny ochotně vytvářejí.
Na obrázku je asi patnáctiletá rostlina ze sbírky autora textu i obrázku S.Stuchlíka.

 

Poznámky
N. uebelmannianus je proměnlivý taxon v počtu žeber, jejich velikosti, v délce otrnění, v barvě květů a jejich velikosti.
U některých nálezů různých sběratelů panuje nejistota, zda patří nebo nepatří k N. uebelmannianus f. flaviflorus. Týká se to např. odnožujících rostlin, sbíraných W.R.Abrahamem u Bagé, Rio Grande do Sul, Brazílie
WRA 368a). Také nález F.Stockingera
FS 243 (N. pleiocephalus n. n.) by mohl patřit k N. uebelmannianus f. flaviflorus.

 

Literatura
Büchner G., Franssen H., Hovens J. et Königs G., Ein Beitrag zum Studium des Artenkomplex um Notocactus uebelmannianus (Havlíček), p. 1-8, 1984
Herm K., Ein Tag auf Kakteensuche in Brasilien, Internoto, 10 : 25-28, 1989
Stuchlík S., Několik zajímavých notokaktusů z nálezů F.Stockingera, Kaktusy, 24 : 80-83, 1988

 

Autoři
Na obrázku je asi patnáctiletá rostlina ze sbírky autora textu i obrázku S.Stuchlíka.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a jedna