Název
NOTOCACTUS CURVISPINUS Ritt.
 

Taxon
Notocactus curvispinus Ritter, Kakteen in Südamerika, 1 : 189, 1979
Druh byl pojmenován podle charakteru trnů (latinsky curvispinus = se zahnutými trny).

 

Popis
Tělo
stonek tmavě zelený, ploše kulovitý, s vpadlým temenem. Žebra asi 24, se zaoblenými hrboly. Areoly s bílou vlnou, kruhovité, asi 3 mm široké.Trny nažloutlé, s černým hrotem; okrajové trny 10-13, mírně odstávající, zahnuty k tělu, 4-10 mm dlouhé; středový trn 1, odstávající, směřující dolů, 5-10 mm dlouhý.
Květy
asi 45-55 mm dlouhé, okvětní lístky sírově žluté, asi 28 mm dlouhé, 7 mm široké; nitky citrónově žluté, 7-10 mm dlouhé; prašníky žluté; čnělka nažloutlá; ramena blizny asi 12; květní lůžko (horní část) uvnitř citrónově žluté, vně zelené, s hustou šedou vlnou a se štětinami; dolní část květního lůžka zelená, 15-20 mm dlouhá, s bílou vlnou, žlutozelenými šupinami a štětinami.
Plod
zelený, směrem dolů se rozšiřuje, asi 20 mm dlouhý, 12 mm široký, s hustou červenohnědou vlnou a jemnými červenohnědými štětinami.
Semena
černá, asi 0,7 mm dlouhá široká a silná, přílbovitá; hilum bílé, s nepřečnívající testou.

 

Variety
Nejsou známy. Podle svědectví W.R.Abrahama jsou rostliny na jednom nalezišti jen málo proměnlivé, více rozdílů je mezi populacemi z různých nalezišť.

 

Výskyt
Naleziště typové rostliny je u Dom Pedrito, Rio Grande do Sul, Brazílie. Druh byl sbírán pod polními čísly
FR 1479 (F.Ritter),
HU 338,
HU 805 (L.Horst - W.Üebelmann),
WRA 435,
WRA 441,
WRA 446 (W.R.Abraham). U sběrů Abrahama a Horsta s Üebelmannem nejsou uvedeny bližší údaje o nalezišti, jako místo nálezu je uveden stát Rio Grande do Sul, Brazílie.

 

Pěstování
Vzhledem k malému zastoupení N. curvispinus ve sbírkách nejsou příliš velké zkušenosti s jeho pěstováním. Přesto je možné říci, že nepatří k problémovým rostlinám a že má obdobné nároky na pěstování jako další jiné druhy rodu Notocactus - vlhko, výživnější substrát, v zimě sucho. Roubování není nutné.
Na snímku autora textu a obrázku S.Stuchlíka je rostlina z jeho sbírky, pocházející z původních originálních rostlin.

 

Poznámky
N. curvispinus připomíná habitem N. concinnus (podrod Notocactus), ale některé znaky má charakteristické pro podrod Neonotocactus - květy se rozevírají odpoledne, plod se ve zralosti prodlužuje, semena jsou v horní části zralého plodu. Proto N. curvispinus představuje charakteristický přechodný druh mezi oběma podrody.
Pod číslem
HU 338 byly šířeny různé rostliny, neodpovídající vždy popisu N. curvispinus. J.Kolarik a K.Lisal zjistili, že jen jedna populace rostlin
HU 338 odpovídá N. curvispinus. Dvě další populace popsali jako N. arnostianus a N. ritterianus.
Posledně dva jmenované druhy rostou navzájem promíseny, N. curvispinus roste sice v jejich blízkosti, ale odděleně. Ke vzájemnému křížení nedochází.

 

Literatura
Brederoo A. et Theunissen S., Notocactus curvispinus Ritter, Internoto, 3 : 87-90, 1982
Kolarik J. et Lisal K., Notocactus ritterianus, Notocactus arnostianus, Minimus, 19 : 21-35, 1988

 

Autoři
Na snímku autora textu a obrázku S.Stuchlíka je rostlina z jeho sbírky, pocházející z původních originálních rostlin.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a ctyri