Název
GYMNOCALYCIUM ANDREAE (Böd.) Backeb. var. ANDREAE
 

Taxon
Gymnocalycium andreae (Bödeker) Backeberg, Backeberg et Knuth in Kaktus - ABC, p. 285, 1935
Echinocactus andreae Bödeker, Monatsschrift der Deutschen Kakteengeselischaft, p. 210, 1930
Druh je nazván na počest Wilhelma Andreae, německého pěstitele kaktusů z Bensheimu, který žil v letech 1895 až 1970.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý, poněkud stlačený, až 45 mm široký, u báze hojně odnožující, temeno poněkud vpadlé, hrbolcovité, téměř holé a pouze málo trny sotva přesahované; epidermis matně lesklá, modrozelená. Žeber 8, plochých, zaoblených, oddělených ostrými zářezy, až 15 mm širokých, příčnými ostrými zářezy rozdělených na ploše zaoblené hrbolce, ve spodní části málo protažené. Areoly téměř ve středu hrbolců, okrouhlé, až 2 mm široké a zvláště na temeni bíle vlnaté. Okrajových trnů 7, uspořádaných ve 3 párech, lichý trn směřuje dolů, k tělu víceméně přitisklé, vesměs tenké jehlovité, často málo zahnuté, až 8 mm dlouhé, drsné, matně lesklé, žlutohnědé a na bázi hnědavé. Středové trny 1-3, stejně silné a dlouhé, často kratší než okrajové, většinou vzhůru ohnuté, hnědočerné a drsné.
Květy
četné, vyrůstají v blízkosti temene z mladších areol, ploše nálevkovité, 45 mm široké a 30 mm dlouhé. Květní lůžko a trubka cylindrické, 6 mm široké a 12 mm dlouhé, listově zelené s asi 6 spirálovitě uspořádanými, 8 mm od sebe vzdálenými, 4 mm širokými trojhrannými šedozelenými, bíle lemovanými šupinami; vnější okvětní lístky 6 mm široké, pozvolně se ke květu prodlužující, 5-25 mm dlouhé, krátce zaoblené zašpičatělé s hladkými okraji, světle zelenavě žluté s čistě zeleným, směrem ke špici olivovým až olivově hnědavým pruhem; vnitřní okvětní lístky stejného tvaru nebo směrem nahoru poněkud rozšířené, krátce a ostře zašpičatělé, 5 mm široké a 15 mm dlouhé, čistě sírově žluté; tyčinky a čnělka žluté, poněkud přečnívají žlutou šestilaločnou bliznu.
Plod
obsahuje asi 30 semen, je suchý, kulovitý, 12 mm široký, se 4-7 šupinami a pozůstatky květu, modrozelený.
Semena
okrouhle čepicovitá, asi 1 mm široká s vpadlým, žlutohnědým, trochu podlouhlým hilem a s poněkud pro hloubeným mikropylárním otvorem ležícím naproti vyvýšenému místu přisedání poutka vajíčka, testa matně černá, jemně bradavčitá.

 

Variety
Byly popsány dvě variety. H.Krainz v Die Kakteen popsal G. andreae
var. grandiflorum Krainz et Andreae, které se liší od typu silnějším tělem, vyšším počtem (až 14) žeber a podlouhlými až 5 mm dlouhými areolami. Trny jsou delší, okrajové až 20 mm a středové, pokud jsou vyvinuty, až 25 mm dlouhé. Květní lůžko je téměř kulovité. Poupata jsou kulovitá, šupiny a vnější lístky jsou trávově zelené bez středního pruhu. Květy jsou až 55 mm široké. H.Krainz uvádí shodné naleziště této variety s nalezištěm typových rostlin. Znaky, které jsou pro tuto varietu charakteristické, nejsou obvykle v dalších generacích potvrzeny.
Druhou varietou je G. andreae
var. svecianum Pažout ("švecianum"). Její popis byl uveden v knize autorů Pažout, Valníček, Šubík (1960). Liší se od typu tvrdším tělem, krátkými přiléhavými trny a menšími trny a menšími, vně hnědými a uvnitř čistě žlutými květy s krátkou trubkou. Jedná se o zajímavou a dnes velmi vzácnou odchylku od typové variety, která byla pravděpodobně vyselektována mezi kulturními rostlinami.

 

Výskyt
Naleziště typových rostlin je v Argentině, v pohoří Sierra Cordoba u Cerro Los Gigantes ve výšce 1500-2000 m n. m., kde obvykle rostou ve stínu trav. Z této lokality je i sběr manželů Piltzových
P 213 (1900 m n. m.) a rovněž tento druh objevili jižněji u El Condor ve výšce 2000 m n. m.
P 199. V pohoří Sierra Grande nalezl Walter Rausch formu
R 108, kterou provizorně označil G. andreae var. longispinum n. n.

 

Pěstování
Pěstování tohoto drobného gymnokalycia není obtížné, respektujeme-li jeho řepovité kořeny, které vyžadují minerálnější substrát a nárazovou zálivku. K optimálnímu růstu vyhovuje polostinné stanoviště a teploty do 30 stup. C. Zimování může být tmavé, teploty mohou klesat až k 0 stup.C. Kvete brzy z jara obvykle od 3.roku po výsevu ve velikosti asi 25 mm. květy jsou cizosprašné, plody obsahují poměrně málo semen.

 

Poznámky
G. andreae je řazeno do série Baldiana Buxb. do blízké příbuznosti zejména k G. uebelmannianum, s kterým má blízkou barvu květu a dále k G. baldianum a G. leptanthum..

 

Literatura
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 164, 1976
Frank G., Genus Gymnocalycium, Part III., Cact. Succ. J. (US), 49 : 18, 1977
Krainz H., Kakteen, C VIe, 1, p. 5, 1957
Pažout F., Valníček J., Šubík R., Kaktusy, p. 132, 1960
Schütz B., Monografie rodu Gymnocalycium, p. 27, 1986

 

Autoři
Text: Václav Jiránek.
Na snímku je rostlina asi 6 let stará a 50 mm široká a pochází ze sbírky autora textu.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a dve