Název
EPIPHYLLUM PUMILUM (Vaupel), Br. et R.
 

Taxon
Epiphyllum pumilum (Vaupel) Britton et Rose, Contr. U. S. Nat. Herb., 16 : 258, 1913
Phyllocactus pumilus Vaupel, Monats. Kakt., 23 : 117, 1913
Phyllocactus caudatus Vaupel, Monats. Kakt., 23 : 116, 1913
Pumilus znamená latinsky malý, drobný a jméno se vztahuje na poměrně malý, ale elegantní květ.

 

Popis
Tělo
rostlina větvená, keřovitá, stonek poléhavý, šplhavý až převislý, většinou rostoucí epifyticky či přisedle na skalách, je dole tenký, válcovitý až 150 mm dlouhý a asi 10 mm široký, ke konci se rozšiřující, zploštělý, tato část je až 600 mm dlouhá až 85 mm široká, s výrazným středním žebrem, zářezy ostré, často i špičaté, pokožka svěže zelená; areoly malé, plstnaté, zřídka s několika nevýraznými štětinovitými trny.
Květy
noční 100-150 mm dlouhé a 100-120 mm široké; trubka až 60 mm dlouhá, bělavě zelená až načervenalá s několika načervenalými šupinami, vzhůru zahnutá či ohnutá; vnější okvětní lístky úzce kopinaté, až čárkovité, špičaté, nazelenalé, nažloutlé až načervenalé; vnitřní okvětní lístky kopinaté 30-40 mm dlouhé, zašpičatělé. Tyčinky ve dvou vrstvách. Pestík delší než tyčinky až 70 mm dlouhý, blizna bělavá, laloky až 2,5 mm dlouhé.
Plod
pěti až sedmihranný, 30-40 mm dlouhý, vejcovitý, s malými načervenalými šupinami, dužina bílá, sladká, vonná a jedlá.
Semena
malá, černá.

 

Variety
Vzhledem k velkému areálu rozšíření byly dokumentovány poněkud rozdílné morfotypy. Sběry označené jako E. caudatum se vyznačují špičatějšími výběžky (fylokladiemi) a menšími kulovitými, asi 25 mm velkými plody s červeným oplodím. Všechny jsou dnes považovány za totožné s E. pumilum. H.Bravo uvádí sběry E. Greenwooda z jižní oblasti státu Chiapas (El Suspiro) s poměrně velkými ( až 18 cm) květy.

 

Výskyt
Druh je udáván z horských vlhkých oblastí států Chiapas, Oaxaca, Veracrus, Tabasco v Mexiku, zaznamenán byl i v sousední Guatemale. Roste většinou přisedle v korunách stromů, případně na skalách, stěnách strží i v podrostu prosvětlených porostů na prudších svazích.

 

Pěstování
Tento kaktus pochází z tropických stále zelených lesů a proto má nároky podobné, jako jiné epifytní rostliny. Vyžaduje mírně kyselý substrát, trvalou vlhkost kořenů v době růstu (a současně vysokou vzdušnou vlhkost), zálivku pravidelnou. Nutné je přistínění, zejména v letním období. V zimním období sice snáší poklesy teploty pod 10 stup. C, ovšem jen po vyschnutí a dehydraci. Vhodnější je zimování v mírně vlhkých a teplejších (nad 12 stup. C) sklenících. Obdobím kvetení je léto. Množení je snadné řízkováním. V růstovém období odřezáváme 10-20 cm dlouhé stonkové řízky, které po 1-2 týdnech zaschnutí ve stínu zapustíme do písku, perlitu či jiného materiálu, zakryjeme folií a ve stínu a při pravidelném rosení ponecháme zakořenit.
Na snímku R.Šubíka je kvetoucí rostlina ze sbírek botanické zahrady Př. fakulty UK v Praze (sbíraná autory v Mexiku).

 

Poznámky
E. pumilum je poměrně vzácná rostlina horských mlžných lesů jižního Mexika a Guatemaly. Autor textu s R.Šubíkem jej sbíral v roce 1977 v průsmyku Tuxtla San Andres v nadmořské výšce asi 3000 m ve státě Oaxaca. Mylně byla identifikována jako E. anguliger (srv. Říha, Šubík, 1981). E. pumilum je příznačné svým jemným malým květem s výrazně odlišitelnými vnějšími a vnitřními okvětními lístky a tyčinkami, které vyrůstají ve dvou prstencích, přičemž vnější prstenec je široce rozevřený a tyčinky se dotýkají vnitřních okvětních lístků. Květy jsou noční, vonné a domorodci je podobně jako jiné druhy epifytních kaktusů nazývají "Reina de noche" (královna noci). Příbuznost s jinými druhy rodu Epiphyllum je jistě zřejmá s E. anguliger, E. darrahii a E. oxypetalum) podle stavby květů a jejich velikosti je však dobře možné je rozlišit.

 

Literatura
Bravo-Hollis H., Las Cactaceas de México, UNAM, 1978
Říha J., Šubík R., The illustrated encyclopedia of Cacti and other Succulents, Artia, 1981

 

Autoři
Na snímku R.Šubíka je kvetoucí rostlina ze sbírek botanické zahrady Př. fakulty UK v Praze (sbíraná autory v Mexiku).
Text: J.Říha.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a ctyri