Název
CORYPHANTHA CALIPENSIS H.Bravo
 

Taxon
Coryphantha calipensis H.Bravo, Cact. Suc. Mexic., 9 : 79-80, 1964
Jméno calipensis bylo zvoleno podle místa nálezu, u osady Calipan, která leží jižně od města Tehuacan v jižním Mexiku, ve státě Puebla.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, ve stáří i odnožující, kulovitý, asi 70-100 mm široký a asi 60-80 mm dlouhý; pokožka šedozelená až olivově zelená; bradavky šikmo vzhůru postavené, u báze kosočtverečného průřezu, kýlnaté, až asi 30 mm dlouhé a široké s hlubokou brázdou; axily silně vlnaté, později holé; areoly kruhovitého tvaru asi 2 mm velké s bílou vatou. Okrajových trnů 10-16, 10-15 mm dlouhých, z toho 5-7 viditelně slabších a šedě zbarvených, nahoru směřujících, ostatní trny paprskovitě uspořádány, s šedými hroty. Středové trny 1-2, silnější, dolů zahnuté až 20 mm dlouhé, na bázi žlutavé, směrem ke hrotu hnědavé až černé, odstávající.
Květy
až 55 mm dlouhé a 60-70 mm široké; vnější okvětní lístky hnědavě zelené, vnitřní žluté, někdy s načervenalými středovými žilkami, celokrajné, na konci však jemně cípaté; blizna a prašníky žluté, nitky tyčinek karmínově červené.
Plod
válcovitý, 20-25 mm dlouhý a 10-12 mm široký, oplodí šedozelené barvy.
Semena
ledvinovitého tvaru, dlouhá asi 2 mm a široká 0,8-1,0 mm, hnědá.

 

Variety
Proměnlivost rostlin na poměrně malém nalezišti je malá a žádné vnitrodruhové taxony nelze odlišit.

 

Výskyt
Typová lokalita byla udána v okolí osady Calipan, která leží jihovýchodním směrem od města Tehuacan ve státě Puebla, Mexiko. Podle posledních zjištění je rozšíření omezeno na východní cíp tehuakanského údolí, kde roste v nadmořských výškách mezi asi 1700-2000 m, většinou na minerálních kamenitých půdách, s vyšším obsahem vápníku, často na otevřeném terénu, bez zástinu jinou vegetací.

 

Pěstování
Původ tohoto druhu je v jižním Mexiku, kde se nejnižší teplotní poklesy pohybují okolo 10 stup. C a průměrné zimní teploty jsou nad 15 stup. C, opravňuje k doporučení poskytnout rostlinám více tepla. Poklesy pod uvedené hranice působí vznik rezavých skvrn na pokožce. Po silném seschnutí a scvrknutí však lze spolehlivě zimovat i při teplotách okolo 10-5 stup. C. V době růstu vyhovuje nepravidelná zálivka. Jedná se o rychle rostoucí druh, který do květní dospělosti dorůstá asi po 4-5 letech. Obdobím kvetení je vrcholící až pozdní léto, kdy jednotlivé květy vyrůstají a otevírají se postupně po několik týdnů. Vzhledem k tomu, že těla rostlin jsou zakryta hustou bílou vlnou a vatou a že květy jsou velké a nápadné, jedná se o přitažlivý a krásný druh, zasluhující si většího rozšíření ve sbírkách. Množení je možné výsevem semen.
Na snímku R.Šubíka je dovezená rostlina z přírody, sbíraná na typové lokalitě

 

Poznámky
C. calipensis je nádherná zejména stonkem v kultuře zabaleným do husté bílé vlny a vaty a velkými, leskle žlutými květy. Ve sbírkách je dosud málo známa, protože se bohužel příliš nedaří získat v kultuře semena.
C. calipensis je nejblíže příbuzná druhu C. pallida, která roste na velkém areálu na jihu státu Puebla a na severu státu Oaxaca, tj. zejména v údolí Tehuakánu. Rozlišovací znaky mezi oběma druhy (resp. taxony, jejichž vzájemné postavení může být v budoucnosti přehodnoceno) jsou poměrně malé. Přesto je lze snadno postihnout a vyjádřit. C. calipensis roste většinou jednotlivě, případně vytváří jen několik odnoží. Bradavky u C. calipensis vždy směřují svojí osou šikmo vzhůru. Středový trn je většinou jen jeden, vzácněji je navíc vyvinut druhý, směřující šikmo vzhůru.
C. pallida je naproti tomu silně odnožující, trsovitou rostlinou a její bradavky jsou kratší. Přesto je zřejmě správná úvaha, že C. calipensis je varietou C. pallida. Odpovídá tomu jak řada znaků ve stavbě stonku, květů a plodů se semeny, tak ale i výskyt v jediném velkém údolí v okolí města Tehuacan. C. calipensis zde osídluje jen malou část údolí. Je zde však zcela homogenní a naproti tomu jsou populace C. pallida rozšířeny na velkém území a dosahují zde určité proměnlivosti, jak ve velikosti, tak v hustotě a délce otrnění a jeho zbarvení.

 

Literatura
Herbel D., Coryphantha calipensis, Kakt. und and. Sukk., 40 : příloha, 1989
Říha J., Oaxaca, země slunce, Fričiana, 8, 1980
Schütz B., Coryphantha calipensis, Kaktusy 10 : 33, 1974

 

Autoři
Na snímku R.Šubíka je dovezená rostlina z přírody, sbíraná na typové lokalitě
u osady Calipan, blízko Coxcatlan, v Mexiku.
Text: J.Říha.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a jedna