Název
SCHLUMBERGERA TRUNCATA (Haw.) Moran var. DELICATA (N.E.Brown) Moran
 

Taxon
Schlumbergera truncata (Haworth) Moran var. delicata (N.E.Brown) Moran, Taxonomic studies in the Cactaceae, Gentes Herb., 8 : 316-345, 1953
Jméno truncatus znamená uťatý, tupý a vztahuje se k zakončení stonkových článků, jméno variety delicatus znamená jemný, půvabný.

 

Popis
Tělo
Od nominátní variety ( var. truncata ) se liší menšími rozměry keřovitého stonku, drobnějšími články, a zejména
Květy
drobnějšími, světle narůžovělými až čistě bílými květy; okvětní lístky mají dobře patrnou karmínově fialovou okrajovou linku (lem) a tmavší bázi okvětních lístků.
Plod
je růžový.
Semena
drobnější než u var. truncata.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Informace není k dispozici.

 

Pěstování
Pěstování hybridních a polyploidních kultivarů se neliší od pěstování přírodních druhů rodu Schlumbergera. Základním předpokladem úspěchů je pěstování v kyselém substrátu a trvalá vlhkost prostředí. Rostliny nasazují poupata v období od září do října, vývoj poupat a kvetení probíhá do vánoc a v lednu. V té době by teplota neměla klesat pod 15 stup. C, rostliny zásadně nepřenášíme, a kořeny udržujeme trvale vlhké (pravidelná zálivka). Po odkvětu se doporučuje odpočinek při snížené teplotě (asi 10 stup. C). V období růstu přihnojujeme organickými i minerálními hnojivy.
Snímky: 1. S.truncata var.delicata,
2. S. truncata cv. White Christmas,
3. cv. Marie,
4.cv. Wiesmoore.
Foto: R.Šubík - 1. 2. 4.

 

Poznámky
Postavení S. truncata mezi kaktusovitými rostlinami je poněkud zvláštní. Od samého začátku pěstování v kultuře byla dávána přednost (na rozdíl od jiných kaktusů) šlechtěným kultivarům. Již z minulého století pocházejí kříženci S. truncata a S. russeliana, které daly základ pěstovaným rostlinám, a je nesnadné určit, zda jde o hybridy, či jen o výběr a šlechtění přírodních rostlin. Var. delicata je zřejmě jedinec (ne populací), který samovolně vznikl v přírodě a v jeho květech chybějí červená barviva. Podobných výsledků bylo dosaženo v kultuře, kde začátkem našeho století vznikl hybrid nazvaný "Wintermärchen". Od var. delicata se liší drobnějšími články se zaoblenými okraji a menšími květy (jsou rovněž bílé). Hybridy S. truncata byly později označeny jménem Schlumbergera x buckleyi a kultivary byly také nazvány dalšími jmény. Nejznámější z nich je:

 

Literatura
Buxbaum F., Gattung Zygocactus, In Krainz H., Die Kakteen, CIIc, 1962
Barthlott W., Die Wildarten und Hybriden der Weihnachtskakteen, Kakt. und and. Sukk., 28 : 273-278, 1977
Hunt D.R., A synopsis of Schlumbergera (Cactaceae), Kew Bull., 23 : 255-263, 1969
McMillan A.J.S., Zygocactus truncatus or Schlumbergera truncata? A problem in taxonomy, Nat. Cact. Succ. J., 24 : 10-12, 1969
Tjaden W.L., Schlumbergera (Lem.) Moran, Nat. Cact. Succ. J., 21 : 84-86, 1966
De Vries M., Commerciële teelt van Lidcactussen, Succulenta, 66 : 75-78, 1987

 

Autoři
Foto: R.Šubík - 1. 2. 4.
J.Král - 3.
Text: J.Říha.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a tri