Název
REBUTIA HAAGEI Frič et Schelle var. ORURENSIS (Backeb.) Šída
 

Taxon
Rebutia haagei Frič et Schelle var. orurensis (Backeberg) Šída, Kaktusy, 26 : 19, 1990
Lobivia orurensis Backeb., in Backeberg et Knuth, Kaktus ABC, p. 415, 1935
Digitorebutia orurensis (Backeb.) Buin., Succulenta, 22 : 52, 1940
Mediolobivia orurensis (Backeb.) Backeb., Fedde Repert., 51 : 65, 1942
Mediolobivia haagei (Frič et Schelle) Backeb. var. orurensis (Backeb.) Donald, Cactus, 9 : 39, 1954
Mediolobivia pectinata (Backeb.) var. orurensis (Backeb.) Backeb., Die Cactaceae, 3 : 1505, 1959
Rebutia orurensis Ritter, Kakteen in Südamerika, 2 : 594, 1980, nom. inval.
Lobivia haagei (Frič ex Schelle) Wessn. var. orurensis (Backeb.) Rausch, Lobivia 85, p. 57, 1985
Varieta byla pojmenována podle svého naleziště v blízkosti Oruro (Bolívie).

 

Popis
Tělo
rostliny odnožující, tvořící malé, ploché polštáře; jednotlivé stonky krátce válcovité, 20-60 mm dlouhé, 10-20 mm široké, tmavě olivově zelené, někdy na hrbolech až načervenalé, na temeni poněkud zúžené; temeno málo snížené, pokryté trny; kořeny řepovité, bílé. Žeber 8-13, rozložená na hrbolky, se zachovanou bází, přímá až mírně spirálovitá, hrbolky asi 2 mm vysoké a na bázi asi 3 mm široké; areoly poněkud protáhlé, zpočátku slabě hnědě plstnaté, asi 2 mm navzájem vzdálené. Trny pouze okrajové, 10-12, hřebenovitě přilehlé, 1-2 mm dlouhé, bílé v celé délce; někdy se vyvíjejí jeden nepárový, hnědě zbarvený trn, směřující nahoru.
Květy
30-35 mm dlouhé, 30-40 mm široké, široce nálevkovité; okvětní lístky 13-20 mm dlouhé, zaoblené až zašpičatělé, na konci ven vyhnuté, světle rumělkově nebo řeřichově červené, báze světlejší; květní lůžko s několika černými šupinami, v jejich paždí bílá vlna a 1-3 bílé, 2-10 mm dlouhé vlasové štětiny; květní trubka nálevkovitá, 7-12 mm dlouhá, nahoře 6-9 mm široká, vně s několika zelenočernými šupinami, v jejich paždí bílá vlna bez štětin, uvnitř bledě nažloutle růžová; nitky bledě řeřichově až karmínově růžové, prašníky nažloutlé; čnělka světle nazelenalá, blizna nazelenale žlutá, se 6 málo rozevřenými laloky ve výši horních prašníků.
Plod
kulovitý, leskle černý, ovlásněný, měkký, později vysychající.
Semena
asi 1,2 mm dlouhá, 1 mm široká, nejširší v blízkosti hila; hilum velké, bazální, okrouhlé, šedohnědé; testa matně hnědočerná.

 

Variety
Rebutia haagei var. orurensis je jen málo proměnlivý taxon. Charakter těla i otrnění je poměrně velmi jednotný, určité rozdíly lze pozorovat ve vybarvení květů, zejména v rozsahu světlého středu, částečně i v odstínu vybarvení, což lze běžně pozorovat v celém příbuzenském okruhu R. haagei. Zbarvení květů se mění v závislosti na době kvetení, zprvu výrazněji zbarvené květy v následujících dnech blednou. Ani rostliny z novějších sběrů
FR 339,
WR 210 nevykazují žádné výraznější rozdíly proti potomkům starých rostlin, které se ještě v některých našich sbírkách vyskytují.

 

Výskyt
Rebutia haagei var. orurensis pochází z Bolívie, z departamentu Oruro. Rostliny, podle kterých byla varieta popsána, sbíral Backeberg v blízkosti Oruro, odkud pocházejí rovněž novější sběry Rittera a Rausche. Rausch mimoto uvádí tento taxon rovněž od Pazna. V příbuzenském okruhu R. haagei představuje var. orurensis nejsevernější výskyt, ostatní variety R. haagei mají své rozšíření jižněji, v jižní Bolívii a severní Argentině.

 

Pěstování
Rebutia haagei var. orurensis se svými nároky nikterak neliší od jiných variet R. haagei. Roste dobře i pravokořenná a kvete hojně již jako malý semenáček. Snadno se množí ze semen i odnožemi, semena jsou ze samosprašných květů vytvářena v dostatečném množství již na malých rostlinách. R. haagei var. orurensis je opravdu vděčná a nenáročná rostlina, která zůstává i ve stáří miniaturní.

 

Poznámky
Rebutia haagei var. orurensis byla popsána roku 1935 jako samostatný druh rodu Lobivia, později pak byla kombinována s různými rodovými jmény na úrovni druhu i s různými jmény na úrovni variety. V posledním zpracování rodu Lobivia chápe Walter Rausch tento taxon znovu jako Lobivia a přiřazuje jej jako varietu k Lobivia haagei. Při širším pojetí rodu by však tyto rostliny mohly být chápány spíše jako Echinopsis. R. haagei var. orurensis se od všech ostatních variet R. haagei liší výrazně světlejším jícnem svých květů, od var. haagei zejména odlišným zbarvením těla a kratšími, čistě bílými trny.

 

Literatura
Backeberg C., Das kakteenlexikon, p. 272, 1966
Schütz B., Mediolobivia orurensis (Backeb.) Backeb.; Kaktusy 78, 14 : 84, 1978
Schütz B., Rebutia orurensis; Kaktusy 85, 21 : 122, 1985

 

Autoři
Text: Otakar Š(da.
Foto a sbírka: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a osm